Повече жени са взели решението да "вържат маточните си тръби", след като през 2022 г. Върховният съд на САЩ отмени решението от 1973 г. по делото "Роу срещу Уейд", признаващо конституционното право на аборт, а най-голямото покачване по този показател е в забраняващите аборта щати, предаде Асошиейтед прес, позовавайки се на ново проучване.

Изследване, публикувано в сряда от ("Журнал на американската медицинска асоциация"), разглежда данни от застрахователни искове от 2021 г. и 2022 г. на около 4,8 милиона жени, които са се подложили на "връзване на маточните тръби" - вид женска стерилизация, при която фалопиевите тръби се прекъсват или връзват, за да предотвратят оплождането. Данните са получени от 36 щата и Вашингтон, окръг Колумбия, и авторите на изследването са категоризирали местата като "забранена", "ограничена" или "защитена" на база на политиките за аборт, отбелязва БТА, позовавайки се на съобщението на Асошиейтед прес.

В осемнадесетте месеца преди решението на Върховния съд по делото "Добс срещу Джаксън", отменящо решението по делото "Роу срещу Уейд"*, подлагането на процедура по "връзване" е било постоянно в трите категории щати, а във втората половина на 2022 г. броят на извършените процедури е нараснал във всички три групи.

В рамките на проучването беше разгледана и устойчивата промяна в броя на процедурите през времето, като той е нараствал с 3% на месец в щатите, които забраняват аборта.

"Не е напълно учудващо, имайки предвид промените в законите за аборт", каза Сяо Шу, водещ автор в научното изследване и доцент по репродуктивни науки в Колежа за лекари и хирурзи "Вейджилъс" към Колумбийския университет.

Друга констатация, публикувана през април в здравния форум, е отбелязала рязко покачване на операциите за "връзване" сред жените на възраст от 18 до 30 години, както и на вазектомиите (мъжка стерилизация) сред същата възрастова група.

* На 22 януари 1973 г. със седем срещу два гласа Върховният съд в САЩ легализира абортите на национално ниво. Спорът се върти около въпроса дали (и от кой момент) нероденото дете може да се счита за личност и по този начин да попадне под конституционна защита. Като отричат, че нероденото дете е личност, съдиите приемат, че жената има право на лична свобода да се разпореждат със своето тяло (както е изтълкуван съответен текст в Четиринадесетата поправка), включително и на аборт, за да предотврати всякакви умствени или физически травми, които може да претърпи вследствие на бременността. В същото време те постановяват, че правото на аборт не е абсолютно и следва да бъде балансирано с обществения интерес от опазване здравето на жените и пренаталния живот. На 24 юни 2022 г. Върховният съд взе историческо решение, с което отмени знаковото решение от 1973. Юристи обаче смятат, че и двете решения са спорни.