Софийският градски съд не даде ход на делото по искането на Джевдет Чакъров за отписването на Делян Пеевски като представляващ ДПС в регистъра на политическите партии.

В началото на заседанието съдът докладва постъпили молби от Делян Пеевски, Хамид Хамид, Йордан Цанев, Халил Летифов, Станислав Атанасов, Искра Михайлова и Радослав Ревански, с които се иска да бъдат конституирани като "трета страна - помагач" в производството, предаде БНТ

Съдът прецени обаче, че образуваното производство е охранително и по него няма две страни, а само заявител и по тази причина е недопустимо допускането на "трета страна - помагач", тъй като не е на лице втора страна, тоест няма на кого да се помага в процеса.

Така съдът отхвърли постъпилите молби.

Определението на съда подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд. По тази причина делото беше отложено за 25 октомври - два дни преди предсрочните парламентарни избори на 27 октомври

На 16 септември Върховният административен съд остави без разглеждане две жалби на политическа партия "Движение за права и свободи" срещу решения на Централната избирателна комисия (ЦИК) за регистрация. 

Едната жалба бе срещу отказа на ЦИК да разгледа заявление на ДПС, представлявано от Джевдет Чакъров, с което той заяви едностранен отказ от субективното право на ДПС да участва в коалиционното споразумение и в състава на коалиция "Движение за права и свободи - Ново начало", прави изрично заявление за оттегляне на ДПС от решението за образуване на коалицията, и оттегля пълномощията за представителство на партията в коалицията.

Другата жалба бе срещу решението на ЦИК за регистрация на коалиция "Движение за права и свободи - Ново начало" за участие в изборите. Според магистратите фактите по делото показват, че е налице удостоверение от Софийски градски съд от 27 август, според което председатели на ДПС са Делян Пеевски и Джевдет Чакъров, които представляват партията заедно и поотделно.

Върховните съдии приеха окончателно през септември, че председателите на партия ДПС, чиито права са еднакви, извършват противоположни процесуални действия, които правят невъзможно установяването на действителната воля на правния субект, страна в производството. Тези противоположни процесуални действия препятстват възможността на съда да установи дали волята на ПП ДПС като участник в изборния процес е да оспори решението на ЦИК относно заличаване на регистрацията или да не стори това.

Снимка: БТА, Никола Узунов