"Пластмасовата лудост" достига и най-отдалечените места
Наличието на отпадъци в Антарктида разкрива мащаба на разрастващия се проблем със замърсяването с пластмаса
Отпадъци и токсични химикали, открити на Антарктида, показват, че разрастващият се проблем със замърсяването с пластмаса засяга дори най-отдалечените части на планетата, съобщават Ройтерс и ДПА, позовавайки се на организацията "Грийнпийс".
Микропластмаса - миниатюрни пластмасови частици с диаметър под 5 милиметра, от източници като дрехи, рибарски принадлежности, найлонови торбички, автомобилни гуми, е открита в девет от 17 водни проби, взети край бреговете на Антарктическия полуостров от плавателен съд на "Грийнпийс" в началото на годината.
В седем от девет проби от сняг са намерени токсични перфлуорни химикали, които се използват в индустриални продукти, пренасят се от ветрове и океански течения, запазват се в околната среда с десетилетия и могат да навредят на дивата природа.
"Хората смятат, че Антарктида е отдалечена и незасегната от замърсяване, но истината е, че тази "пластмасова лудост" достига дори най-отдалечените кътчета на планетата", казва Тило Мак, експерт по океаните от "Грийнпийс", цитиран от ДПА.
Да спрем пластмасовото замърсяване!
Над 60 държави вече са предприели мерки за намаляване на замърсяването на околната среда с пластмаса, но са необходими по-енергични усилия, тъй като светът се изправя пред криза с пластмасовите отпадъци. Това се казва в доклад на ООН, публикуван на 5 юни по повод Световния ден на околната среда, който премина под девиза "Да спрем пластмасовото замърсяване!".
В доклада се отбелязва, че страни като Руанда, Кения и Шри Ланка са въвели забрани и финансови санкции, за да ограничат пластмасовите изделия за еднократна употреба, включващи найлонови торбички и продукти от стиропор.
Ерик Солхайм - директор на Агенцията по околната среда при ООН, посочи, че пластмасови отпадъци вече затлачват откритите депа за отпадъци, задръстват реките и си пробиват път към океаните в огромни количества. "Целта ни е да формираме ново отношение в света към пластмасовите изделия, - каза той. - Имаме нужда от революция."
Според доклада само 9 на сто от натрупаните досега в света девет милиарда тона пластмасови отпадъци са рециклирани. Годишно в света влизат в употреба 5 трилиона пластмасови торбички и чанти. Прилаганите на различни места политики за борба с пластмасовите отпадъци засега дават нееднозначни резултати, и макар че някои страни са въвели ограничения за употребата на такива изделия, те не се спазват изцяло.
"Правилно насочени финансови санкции и забрани - ако се планират и прилагат както трябва, са сред най-ефикасните стратегии за ограничаване на свръхупотребата на пластмасови продукти за еднократна употреба", посочват експертите в доклада. Правят се редица предложения, като необходимостта правителствата да подобряват мениджмънта на отпадъците, да предлагат финансови поощрения за промяна на навиците на потребителите, както и за въвличане на бизнеса в борбата с "пластмасовата" криза.