Празнуваме Богоявление, над 123 хиляди българи са именици
На Йордановден е и традиционният богоявленски водосвет на бойните знамена и мъжкото хоро в Тунджа
Празнуваме Йордановден, наречен още Богоявление - един от няколкото най-големи празника за Българската православна църква. Християните вярват, че на този ден Иисус Христос е покръстен във водите на р. Йордан от Йоан Кръстител.
Снимки от традиционното "спасяване" на Богоявленския кръст ВИЖТЕ ТУК >>>
В момента на кръщението му небето се отваря и Светият дух слиза върху Христос във вид на гълъб, а от небето се разнася глас: "Този е моят възлюбен син, в когото е моето благоволение", гласи библейското предание. Оттук идва и названието на празника - Богоявление. Според народното поверие през нощта срещу Богоявление в глуха доба небето се отваря и всеки, който го види, ще получи от Бог това, което си пожелае. Вярва се още, че тогава водата спира, пречиства се, след което придобива голяма сила. Затова денят е известен като Водици.
За здраве всички участват в освещаването на водата, когато след празнична църковна служба свещеникът хвърля светия кръст във водата. Млади мъже изваждат кръста от водата въпреки студа и ниската температура. Който го извади, бива честит и здрав през цялата година. Ако хвърленият във водата кръст замръзне, това предвещава здраве и плодородие през годината. Ако времето е студено и сухо, приема се като знак за плодородна и добра година.
И днес традиционно в реки, езера и други водоеми в цялата страна ще бъде ритуално хвърлен кръстът, за да бъде осветена и водата им. В Калофер отново ще се извие мъжкото хоро в ледените води на Тунджа, което има почитатели от цяла България.
Стотици мъже се включиха и тази година в традиционното мъжко хоро в студените води на река Тунджа в Калофер
На Йордановден е и традиционният богоявленски водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената светини на Българската армия.
Той ще бъде отслужен във всички гарнизони на страната. Тържественият ритуал в София ще започне в 11.00 часа пред Паметника на незнайния воин.
Общо 123 107 българи празнуват имен ден на Богоявление. По данни на НСИ към края на 2024 г., мъжете, които празнуват днес, са 66 009, а жените - 57 098. Името Йордан у нас носят 41 492 души, а Йорданка - 31 594.
Имен ден имат още Данчо, Боян, Богдан, Богдана, Богoлюб, Богoлюбa, Божан, Божанa, Дана и други.
Тази година първи в Шипка "спасиха" богоявленския кръст. По традиция дървеното разпятие там се хвърля на зазоряване, а тази година в ледените води на река Селска скочиха над 40 мъже от града и от други населени места в страната, които се хванаха на традиционното хоро, предаде БТА.
В храм "Св. Св. Кирил и Методий" в Бургас Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Арсений и представители на бургаското духовенство отслужиха празнична света литургия