Бившият председател на Национално-либералната партия и кандидат за държавен глава на първия тур на изборите Николае Чука призова за спокойствие и зрялост след решението на Конституционния съд да отмени първия тур на президентските избори. На официалния си профил в социалната мрежа "Фейсбук" той написа, че подкрепя всички необходими усилия за изясняване на всички подозрения и за гарантиране на честни избори. Според него настоящата ситуация е тежко изпитание за демократичните институции.

"Президентските избори могат да бъдат организирани най-вероятно през март", каза междувременно пред Диджи24 лидерът на сенаторите от Национално-либералната партия Даниел Фенекиу. По думите му следващите президентски избори ще бъдат организирани най-малко след 75 дни, защото така е по закон. Той не изключи премиер на Румъния отново да бъде Марчел Чолаку.

Фенекиу сподели още, че е очаквал такова решение от Конституционния съд и се аргументира.

"Според разсекретената информация, представена от тайните служби на последното заседание на Върховния съвет за национална отбрана, тази намеса на Русия, на трета държава, във вътрешните проблеми на Румъния, е имала последствия върху целия изборен процес - от събирането на подписи до вота на румънците", каза той.

Министърът на енергетиката, либералът Себастиан Бурдужа смята, че решението на съда е естествена реакция на държава, която доказва, че има институции, които все още функционират и е единственото възможно при "брутална и явна външна агресия".

"Тези, които поставиха мишената на Москва на челото на демократична Румъния, трябва да отговорят за това. Мерките трябва да бъдат сред най-драстичните, така че никой никога да не се опита да унищожи свободна Румъния отвътре", каза Бурдужа.

Министърът на европейските инвестиции и проекти Адриан Къчу от Социалдемократическата партия каза, че решението на съда е правилно в лицето на една действителност, която е показала сериозните щети на изборния процес.

"Искаше ми се това решение да дойде много по-рано, още в седмицата след първия тур. Надявам се, че в следващата предизборна кампания кандидатите ще разберат, че циркът и обидите не обединяват, а разделят, а там, където има разделение, дебне хаосът", написа той на официалния си профил в социалната мрежа "Фейсбук".

"Тези дни мнозина говореха за Европейския съюз, НАТО, Шенген. Много от тях се озоваха в ЕС, НАТО или Шенген, но работата и усилията бяха на СДП. Все още не сме чули извинение от тези, които ни обиждаха. Но нека не отиваме твърде далече", коментира още Къчу.

Като много сложна определи създалата се ситуация говорителят на Социалдемократическата партия Лучиан Ромашкану.

"Не мога да кажа дали настоящият президент Клаус Йоханис ще удължи мандата си или назначаването на бъдещия премиер ще бъде направено от временния президент, в лицето на новия председател на Сената, който ще бъде определен след утвърждаването на новия парламент", обясни той.

Лидерът на националистическия Алианс за обединение на румънците Джордже Симион, който бе и кандидат за президент на първия тур, каза, че ще подкрепя суверенистката кауза докрай. Той отправи апел за спокойствие, въпреки че първоначално каза, че решението на съда представлява "държавен преврат".

"Не излизаме на улицата, не се оставяме да бъдем провокирани, тази система трябва да падне демократично!", написа Симион на официалната си Фейсбук страница в социалната мрежа Фейсбук. Той коментира още, че Алианс за обединение на румънците не прави съюз със Социалдемократическата партия, както е направил Съюз за спасение на Румъния.

Председателят на Демократичния съюз на унгарците и кандидат за президент на първия тур Келемен Хунор определи решението на Конституционния съд като "безпрецедентно" и поиска пълна прозрачност по делото срещу Калин Джордежску, образувано от румънската прокуратура. Според него новият парламент трябва да бъде свикан възможно най-скоро, на 20 декември. Той смята още, че дискусиите за ново правителство трябва да започнат много бързо.

Като "закъсняло" определи решението на Конституционния съд независимият кандидат за президент на първи тур Ана Бирчал.

"Първият тур на президентските избори не трябваше да бъде валидиран, защото беше очевидно, че е опорочен, включително чрез манипулиране на социологически проучвания или подкупване на част от медиите, които не организираха честни дебати с всички кандидати" написа тя на официалния си профил в социалната мрежа "Фейсбук".