"Нека бъде голяма световна война": Поддръжници на хусите на многохиляден протест в Йемен
Испания няма да участва в действия в Червено море, а Италия отказала да вземе участие в снощните удари срещу хусите
На фона на многохиляден протест на поддръжници на бунтовниците хуси в Йемен и скандирания "Нека бъде голяма световна война", Белият дом обяви, че САЩ "не са заинтересовани от война с Йемен". В Европа пък се наблюдават признаци, че страните от Стария континент може да не останат единодушни по отношение на това как да действат. Испания обяви, че няма да се включи в действия в Червено море, а Италия е отказала да вземе участие в снощните удари срещу хусите.
Десетки хиляди поддръжници на бунтовниците хуси в Йемен излязоха по улиците на градовете в районите на страната, контролирани от свързаната с Иран групировка, и протестираха срещу нанесените удари, предаде ДПА. Подкрепящият хусите телевизионен канал "Ал Масира" излъчи кадри, на които се вижда как огромен брой протестиращи се събират на площад "Сабин" в управляваната от бунтовниците столица Сана.
Демонстрантите скандираха: "Не сме обезкуражени. Нека бъде голяма световна война!", съобщи телевизията. На протеста бе изчетено изявление, в което беше посочено, че конкретно САЩ и Великобритания са замесени в снощните удари, като бяха отправени обвинения и към други страни.
От подкрепяното от Саудитска Арабия правителство намират, че свързаните с Иран хуси носят отговорност за въвличането на страната от Арабския полуостров в арената на военна конфронтация.
Нидерландия, Канада, Бахрейн и Австралия подкрепиха американско-британските удари, а други държави, включително Германия, Дания, Нова Зеландия и Южна Корея подписаха съвместна декларация, в която атаките на хусите бяха наречени "незаконни, опасни и дестабилизиращи".
Прочетено на протеста изявление показа, че поддръжниците на хусите не са обезсърчени от ударите, отбелязва ДПА. "Това няма да освободи (тези страни) от последствия", цитира го "Ал Масира".
По-рано днес подобна демонстрация имаше и в град Сада, бастиона на хусите в Северен Йемен.
Днешните протести бяха поредните от ежеседмичните митинги, които се организират в страната след обичайните за ислямските страни петъчни молитви. Протестните прояви тази седмица се състояха под лозунга "Обещаното завоевание и свещеният джихад".
Британски изтребител излита от база в Кипър, за да нанесе удари по позиции на хусите в Йемен, 11 януари 2024 г.
САЩ и Великобритания снощи нанесоха десетки въздушни удари по военни цели на хусите, като по този начин разшириха обхвата на военния конфликт, който започна с войната на Израел в Газа.
"САЩ не искат война с Йемен, но не биха се поколебали да предприемат по-нататъшни действия в отговор на атаките на хусите в Червено море", заяви днес Белият дом, цитиран от Ройтерс.
"Не сме заинтересовани от война с Йемен. Не сме заинтересовани от какъвто и да било конфликт с тази страна", каза пред журналисти говорителят на Белия дом Джон Кърби на борда на президентския самолет. "Всичко, което прави президентът, е да се опитва да предотврати всякаква ескалация на конфликта, включително и снощните удари", каза говорителят.
"Не сме заинтересовани от война с Йемен", каза говорителят на Белия дом Джон Кърби
Свързаните с Иран хуси се включиха в конфликта между Израел и "Хамас", който след началото си на 7 октомври се разпространи и към други части на Близкия изток. Те извършиха атаки срещу плавателни съдове, плаващи по жизненоважни транспортни маршрути, и изстреляха дронове и ракети по Израел в знак на протест срещу израелския обстрел на Газа.
По-рано стана ясно, че няколко петролни танкера са се отклонили от курса си към Червено море след снощните американско-британски въздушни удари срещу цели на хусите в Йемен, стана ясно по-рано днес от данни на London Stock Exchange Group (LSEG) и компанията за анализи Kpler на фона на растящите опасения от регионална ескалация на войната между Израел и "Хамас".
В същото време изглежда, че Европа не е единодушна.
Испания няма да се намесва с военна сила в региона на Червено море, тъй като има "ангажимент за мир" и всяка страна, която го направи, ще трябва да отговаря за действията си, заяви испанската министърка на отбраната Маргарита Роблес, цитирана от Ройтерс и БТА.
"Всяка страна трябва да даде обяснения за действията си. Испания винаги ще бъде ангажирана с мира и с диалога", заяви тя пред репортери. Министърката обаче добави, че в същото време Испания няма да съди действията на други страни.
Роблес отново потвърди решението на Мадрид да не взема участие във водената от САЩ военноморска операция за защита на корабоплаването в Червено море и каза, че страната вече е ангажирана с други мисии, като например операцията на ЕС срещу пиратството в Индийския океан, добавяйки, че те са "много трудни".
"Европейският съюз би могъл да реши... в рамките на няколко дни, че трябва да има (военноморска) мисия. Все още не знаем обхвата, ако тази мисия бъде одобрена, но междувременно позицията на Испания от чувство на отговорност и ангажимент за мир е да не се намесва в Червено море", добави тя.
Коментарите ѝ показват, че е възможно да има още разделения сред страните членки на ЕС по въпроса какви действия трябва да бъдат предприети относно конфликтите в Близкия изток, започнали след избухването на войната между Израел и "Хамас" в Газа през октомври, отбелязва Ройтерс.
Италия пък е отказала да вземе участие в ударите, нанесени снощи от САЩ и Великобритания, заяви италиански правителствен източник и обясни, че Рим предпочита да следва политика "на успокояване" в Червено море, предаде Ройтерс.
Източникът, говорил при условие за анонимност, също така каза, че правителството се нуждае от парламентарно одобрение за участие в каквито и да било военни операции, което прави бързото одобрение на подобни действия невъзможно.
По-рано тази седмица италианският министър на отбраната Гуидо Крозето заяви пред Ройтерс, че атаките на хусите трябва да бъдат спрени без да се предизвиква нова война в региона.
Миналия месец САЩ и други страни поставиха начало на операция "Пазител на благоденствието" (Prosperity Guardian), за да защитават цивилни плавателни съдове в Червено море. През декември Италия обяви, че ще изпрати боен кораб в района в отговор на молби за подкрепа от страна на собственици на кораби, но не се присъедини към водената от САЩ мисия. Други нейни съюзници от ЕС също изглежда се разграничиха от инициативата, отбелязва Ройтерс.
Сунак: Ударите на САЩ и Великобритания ще намалят възможностите на хусите в Червено море
Британският премиер Риши Сунак заяви, че ударите на САЩ и Великобритания по военни цели на бунтовниците хуси в Йемен ще намалят способностите на подкрепяната от Иран групировка, предаде Ройтерс, като се позова на негово изявление пред журналисти в Украйна.
"Предприехме редица удари заедно със съюзниците, които според нас ще намалят и нарушат способностите им. На прицел бяха взети площадки за изстрелване на ракети и пускане на дронове", каза Сунак.
"Първоначалните признаци са, че тези удари са били успешни... Целта ни е много ясна, тя е да деескалираме напрежението и да възстановим стабилността в региона", добави той.
Британският министър-председател Риши Сунак ще направи изявление пред парламента в понеделник идната седмица относно ударите срещу военни цели на бунтовниците хуси в Йемен, но не се предвижда гласуване дали да бъдат подкрепени военните действия, съобщи днес говорител на британското правителство.
Запитан дали ще има гласуване със задна дата относно ударите, говорителят на Сунак заяви: "Няма такива планове. Както казахме, разполагането на въоръжени сили е прерогативно правомощие и правителството не е правно задължено да търси официално одобрение от парламента".
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова "всички страни да избягват ескалация в интерес на мира и стабилността в Червено море и в целия регион", съобщи неговият говорител Стефан Дюжарик, цитиран от Франс прес.
Хусите, които контролират по-голямата част на Йемен, казаха, че действията им в Червено море са в подкрепа на "Хамас".
Йордания обвини Израел за напрежението в региона и изрази подкрепа за делото за геноцид, заведено от Република Южна Африка
Йорданското външно министерство заяви, че израелски "военни престъпления" срещу палестинците са отговорни за засиленото напрежение в региона и за насилието в Червено море, което по думите му заплашва да предизвика по-широкообхватна война в Близкия изток, предаде Ройтерс.
Министърът на външните работи Айман Сафади също така изрази подкрепа за делото за геноцид, което Република Южна Африка (РЮА) заведе срещу Израел в съда на ООН заради войната срещу "Хамас" в Газа и каза, че Аман е готов да внесе правни документи и да се яви пред съда, ако делото продължи.
Израел отрича обвиненията, че е извършил военни престъпления. В свои коментари, след като САЩ и Великобритания нанесоха удари по военни цели на хусите в Йемен, Сафади заяви, че международната общност не е предприела действия за спиране на израелската "агресия" срещу палестинците, което представлява заплаха за регионалната сигурност.
"Международната общност е на хуманитарен, морален и правен кръстопът и на кръстопът в сферата на сигурността", заяви министърът. "Тя или ще изпълни отговорностите си да сложи край на арогантната агресия на Израел и да защити цивилните, или ще позволи на израелския премиер Бенямин Нетаняху и на неговите екстремистки министри да ни въвлекат в една регионална война, която представлява заплаха за световния мир", добави той.
По думите на Сафади Израел тласка региона към разширяване на конфликта, "като продължава с агресията си и с опита си да отвори нови фронтове", и че израелските военни действия срещу цивилните в Газа отговарят на правното определение за геноцид.
НАТО: Ударите на САЩ и Великобритания по позиции на хусите са "отбранителни"
Ударите на американската и британската армия по позиции на подкрепяните от Иран йеменски бунтовници хуси са "отбранителни", като целта им е "запазването на свободата на навигация по един от най-важните водни пътища в света", заяви цитиран от Ройтерс говорител на НАТО.
"Силите на хусите са подкрепяни, снабдявани и оборудвани от Иран. Така че Техеран има специална отговорност да обуздае своите проксита", допълни той.
Самият Алианс не е участвал в атаките. Но САЩ и Великобритания членуват в блока, а Нидерландия и Канада, които също са част от северноатлантическия пакт, предоставиха подкрепа за действията им срещу хусите, отбелязва агенцията.
Междувременно говорителят на Пентагона бригаден генерал Патрик Райдър съобщи, че Вашингтон и Лондон не планират разполагането на допълнителни сили в региона.
Той отбеляза, че американският министър на отбраната Лойд Остин, който бе хоспитализиран на 1 януари заради инфекция, в момента е в добро състояние и че два пъти е разговарял с президента Джо Байдън през последните два дни. Остин "е активно ангажиран с надзора и насочването на тези удари", посочи Райдър.
Партиите в нидерландския парламент подкрепят ангажираността на страната във въздушните удари в Йемен
Част от фракциите на нидерландската Камара на представителите като Народната партия за свобода и демокрация , Християндемократически призив и Фермерско-гражданско движение изразяват подкрепа за участието на Нидерландия в снощните американско-британски въздушни удари по цели на хусите в Йемен. Това предаде националната информационна агенция на страната АНП. Други големи партии в Камарата, като Партията на свободата и обединението между "Зелени леви" и Партията на труда, все още не са отговорили.
В социалната мрежа "Екс" говорителят на Народната партия за свобода и демокрация за чужбина Рубен Брекелманс нарече сътрудничеството на Нидерландия в ударите по военните цели на хусите "много правилно". "Атаките с ракети и дронове срещу товарни кораби са неприемливи. Те застрашават хората, вредят на търговията и нарушават международното право," заяви той.
Фракцията на Нов обществен договор подкрепя военните действия, но намира за "неразбираемо", че кабинетът в оставка е взел решение, без да информира Камарата предварително, написа депутатът Каспар Велдкамп в социалната мрежа "Екс". Той смята, че е лошо, че кабинетът "си мисли, че може да решава самостоятелно без предварителни консултации за участие в международни мисии с толкова ограничен брой участващи страни". Според него ситуацията се усложнява и със скорошното напускане на трима членове на кабинета.
"Правото на свободно преминаване, право с нидерландски произход, е важно право. Бунтовниците хуси нарушават това право от седмици, като обстрелват търговски кораби в Червено море. Добре е, че Нидерландия подкрепя тези прецизни удари в отговор на това", отговориха от Християндемократически призив .
От Фермерско-гражданското движение също заявиха, че са съгласни с подкрепата на Нидерландия. "Продължаващите атаки срещу кораби в Червено море изискват твърд отговор. За Нидерландия, като търговска страна с големи пристанища, безопасните търговски пътища и международните води са от решаващо значение," смята партията.
Партия Форум за демокрация, от друга страна, критикува нидерландската подкрепа за въздушните нападения. "Какво получаваме сега? Дали Нидерландия просто бомбардира друга страна без дебат за това, камо ли изрично разрешение от парламента?", попитаха от партията.