Нагорни Карабах: Примирието се спазва, арменски бойци предават оръжието си, тече евакуация
Конвой на Международния Червен кръст с хуманитарна помощ за първи път стигна до района
Арменските бойци в сепаратисткия регион Нагорни Карабах са започнали да предават оръжията си, съобщи руската страна, предаде Ройтерс. Това се случва на фона на достигналата до 120 000 арменци хуманитарна помощ, които твърдят, че международната общност ги е изоставила, след като Азербайджан е победил техните сили.
Още по темата
- "Трета война" в Нагорни Карабах, десетки убити, миротворци евакуират стотици, сблъсъци в Ереван
- Баку и Ереван с разнопосочни сигнали има ли спиране на огъня в Нагорни Карабах
- Путин: Руските миротворци правят всичко, за да защитят мирните граждани в Нагорни Карабах
- Какво се случи в Нагорни Карабах за едно денонощие
Етническите арменци от Карабах, който е международно признат като част от Азербайджан, бяха принудени да обявят прекратяване на огъня в сряда след светкавична 24-часова военна операция на много по-голямата азербайджанска армия.
"Въоръжените формирования в Карабах започнаха да предават оръжия и военно оборудване под надзора на руски миротворци", заяви Москва, която е разположила над 2000 миротворци в региона, информира БТА.
Руското министерство на отбраната съобщи, че досега бойците са предали шест бронирани машини, повече от 800 огнестрелни оръжия и около 5000 единици боеприпаси.
Русия заяви, че е доставила хуманитарна помощ за местното население във вид на над 50 тона храни и други стоки. Международният комитет на червения кръст (МКЧК) също съобщи, че е доставил 28 000 памперса, както и одеяла и гориво, и отбеляза, че ще изпрати още.
Конвой на Международния комитет на Червения кръст (МКЧК) с хуманитарна помощ, изпратен към Нагорни Карабах, пък бе видян днес на арменско-азербайджанската граница за първи път, откакто Баку извърши светкавична 24-часова военна операция и разгроми арменските сили в сепаратисткия регион, който е международно признат като част от Азербайджан, предадоха Ройтерс и БТА.
Живеещите в Нагорни Карабах етнически арменци заявиха пред Ройтерс, че са обсадени, разполагат с малко храна и недостатъчно електричество и гориво, и призоваха световните сили да им помогнат.
Русия също изпрати помощ. По-рано Москва съобщи, че арменските сепаратистки бойци са започнали да предават оръжията си, след като Азербайджан пое контрола над анклава.
Американският сенатор Гари Питърс от Демократическата партия, който оглави днес делегация на Конгреса на САЩ на границата между Армения и Азербайджан, заяви, че са необходими международни наблюдатели, които да следят ситуацията в Нагорни Карабах, и добави, че хората са "много уплашени" от случващото се там.
"Със сигурност съм много обезпокоен от това, което се случва в Нагорни Карабах в момента, и мисля, че то трябва да стане обществено достояние", заяви сенаторът пред журналисти на границата.
В същото време руският външен министър Сергей Лавров заяви от трибуната на Общото събрание на ООН, че Западът се опитва да се натрапи на конфликта, като посредник между двете страни, какъвто по думите му, не е необходим.
"Ереван и Баку всъщност вече са уредили въпроса. Сега е време за изграждане на взаимно доверие. Руските миротворци ще помогнат това да се случи", допълни руският външен министър.
Бъдещето на Карабах и неговите 120 000 етнически арменци е несигурно: Азербайджан иска да интегрира жителите на региона, в който отдавна виреят отцепнически нагласи. Живеещите там арменци обаче се страхуват да не бъдат преследвани.
Азербайджан предвижда амнистия за карабахските арменски бойци, които сложат оръжие, и заяви, че арменците могат да напуснат региона и да се върнат в Армения, ако искат.
Армения, която през 2020 г. загуби войната срещу Азербайджан за региона, е освободила място за десетки хиляди етнически арменци от Карабах, въпреки че министър-председателят Никол Пашинян казва, че не иска те да напускат домовете си, освен ако не е абсолютно необходимо.
Във вторник Азербайджан започна "антитерористична" операция срещу Нагорни Карабах, след като негови войници бяха убити при нападения, които според Баку са били извършени от планинския регион.
Арменуй Гарабедян, арменец от Карабах, заяви, че след като е напуснал дома си в село Кусапат, е останал без дом и само с няколко вещи, включващи снимка на 24-годишния му син, който загинал през 2020 г.
"Днес ни изхвърлиха на улицата - направиха ни скитници", каза той пред новинарския сайт "Армения А1 Плюс", партньор на Ройтерс.
Хиляди карабахски арменци са се събрали на летището, търсейки защита от разположените там руски миротворци.
Светлана Алавердян от село Араджазор казва, че е избягала само с дрехите на гърба си, след като в селото е започнала интензивна стрелба.
"Стреляха отдясно, стреляха отляво - излязохме един след друг, без да си вземем дрехите", разказва тя пред "Аремения А1 Плюс". "Имах двама сина - дадох ги, какво друго мога да дам? Големите сили си решават проблемите за наша сметка", добави арменката от Нагорни Карабах.