Може да вземат властта на Мадуро
Положилият вече клетва президент обеща да поправи "дълбоките грешки", допуснати от революцията, и обвини САЩ, че водят "световна война" срещу страната му
Председателят на контролирания от опозицията парламент на Венецуела Хуан Гуайдо заяви, че конституцията на Венецуела му дава право да изпълнява задълженията на държавен глава и е готов да замени президента Николас Мадуро, чието преизбиране бе отхвърлено като нелегитимно от повечето страни в региона, предадоха Асошиейтед прес и ТАСС.
Гуайдо се позова на три члена на венецуелската конституция, в които се казва, че при невъзможност на президента да изпълнява задълженията си, властта се поема от председателя на парламента.
Председателят на парламента заяви обаче в Туитър, че за тази цел ще му е нужна подкрепата на обществеността, армията и международната общност и добави, че опозицията започва работа по организирането на масови национални протести за 23 януари.
Самият Мадуро заявява, че САЩ и негови местни опоненти планират държавен преврат. Той положи на 10 януари клетва за втори шестгодишен мандат, който обаче е оспорван от опозицията и част от международната общност. "Заклевам се, в името на венецуелския народ. . . заклевам се в живота си", каза Мадуро, цитиран от Франс прес. Клетвата бе положена пред Върховния съд, а не пред парламента, който е под контрола на опозицията.
В речта си Мадуро обеща да поправи "дълбоките грешки", допуснати от революцията в неговата страна и обвини САЩ в "империализъм" и във водене на "световна война" срещу Венецуела. "САЩ и техните сателитни правителства водят манипулативна кампания в продължение на повече от 20 години с цел опетняване на имиджа на Венецуела", каза Мадуро. Той разкритикува и "колониализма" на "старата европейска олигархия" и обеща "ново начало за боливарската революция", което ще включва икономически растеж и диалог с предприемачите.
Много латиноамерикански страни и Европейският съюз не бяха представени на церемонията. Според Мадуро свои представители обаче са изпратили общо 94 държави. Сред чуждестранните лидери, които присъстваха на церемонията, бяха президентите на Куба Мигел Диас-Канел и на Боливия Ево Моралес, както и лидерът на грузинската сепаратистка област Южна Осетия Анатолий Бибилов.
В деня на клетвата Организацията на американските държави (ОАЕ) прие на извънредно заседание резолюция, в която обявява, че също не признава Мадуро за законен президент на Венецуела. Текстът бе одобрен с 19 гласа "за" при 6 "против", 8 въздържали се и една неприсъстваща страна.
Бразилското правителство на Жаир Болсонаро определи като незаконен новия мандат на Николас Мадуро и каза, че изпълнителната власт трябва да се поеме от венецуелското Национално събрание. Аржентина забрани в страната да влизат високопоставени венецуелски представители. Перу отзова последния си дипломат от Венецуела. Парагвай ще прекъсне дипломатическите си отношения с Венецуела и ще изтегли незабавно дипломатите си оттам, обяви президентът Марио Абдо.
В последните години Венецуела преживява социално-икономическа криза, съпроводена с девалвация на националната валута и с хиперинфлация. Милиони венецуелци напускат страната си, като търсят убежище в съседни страни и САЩ.
На снимката: Протест срещу Николас Мадуро в Каракас, Венецуела. На плаката на испански е изписано "Тиранин", 11 януари 2019 г.