Заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев написа пореден пост в Telegram. В него той предупреди, че влизане на Украйна в НАТО ще доведе до последици за Алианса, сравними със самоубийство. 

Ето какво написа Медведев:

"Киевският режим продължава да си измисля някакви "гаранции за сигурност" за бъдещето. Ту провеждат среща с някои незначителни съседи под председателството на забравени пенсионери по този въпрос, ту отново си спомня за НАТО. На всички е ясно, че никой от съседите не може да им даде никакви гаранции, дори люто да мрази Русия. И сега никой няма да приеме Украйна в НАТО. В Алианса може и да са русофоби, но не са самоубийци. И това е пряк резултат от специална военна операция. Само договор с Русия можеше да гарантира сигурността. Но украинското правителство, стимулирано от западните пари и ракети, го отхвърли. Така че с гаранциите нещата не стоят добре.

И последно. Киевският режим разбира, че именно за него (сегашните лидери на Украйна) няма и не може да има никакви гаранции за сигурност. Дори САЩ няма да предложат на Зеленски и съратниците му гаранции за светло бъдеще. Няма смисъл. Сега в Украйна печели фирмата Joseph Robinette Biden & Sons. Скоро това ще свърши. Американците са закоравели егоисти и работят само за себе си. Така че новият екип няма да се поколебае да пусне корупционната украинска тема в тоалетната на историята заедно със замесените в нея", написа бившият руски президент.

Предполага се, че когато пише за "фирма" Joseph Robinette Biden & Sons, Медведев има предвид не само САЩ като цяло, а скандала, който се развихри около американския президент Джо Байдън (тогава още само вицепрезидент) и неговия син Хънтър в Украйна.

Става дума за разпространявана нееднократно в медиите информация за предполагаеми корупционни сделки между Джо Байдън и сина му Хънтър в Украйна. В края на 2015 г. и началото на 2016 г. Джо Байдън, в качеството си на вицепрезидент на САЩ, заплашва да лиши Украйна от кредитни гаранции в размер на 1 млрд. долара, ако правителството в Киев не уволни главния прокурор Виктор Шокин. По това време се говори, че Шокин разследва дело за корупция срещу Burisma, една от най-големите нефтено-газови корпорации в страната, в чийто борд на директорите е синът на вицепрезидента Хънтър Байдън. Смята се, че Байдън-старши е искал главният прокурор да бъде уволнен, за да защити компанията и сина си. Впоследствие Шокин е уволнен.

Доколкото става ясно от публикациите в медиите по темата Джо Байдън наистина заплашва да оттегли финансовата помощ от Украйна, ако тя не уволни главния прокурор. До момента обаче няма категорични доказателства, че това е свързано с разследването в Burisma.

Според свидетелските показания по онова време администрацията на САЩ, нейните съюзници и украинското гражданско общество са били на мнение, че Шокин трябва да бъде уволнен, тъй като не разследва активно случаи на корупция.

Хънтър Байдън става член на борда на директорите на Burisma през април 2014 г. Тогава бе съобщено, че той ще помогне на компанията в областта на прозрачността, корпоративното управление и отговорността, както и в международното разширяване. По това време много експерти и медии в САЩ и Украйна смятаха, че назначаването на Хънтър създава сериозен конфликт на интереси, тъй като неговият баща като вицепрезидент е отговарял за политиката на САЩ спрямо Украйна след революцията. Белият дом заяви, че Хънтър Байдън е частен гражданин и адвокат и работата му не оказва влияние върху политиката на САЩ.

Когато Байдън младши започва работа в Burisma, компанията вече е в полезрението на прокурорите, и то не само на украинските.