Анура Кумара Дисанаяке - водач на марксистката партия "Джаната Вимукти Перамуна" бележи внушителна преднина при преброяването на гласовете на изборите в Шри Ланка, които трябва да определят следващия президент на затъналата в дългове страна, който да поведе нейното крехко икономическо възстановяване, предаде Ройтерс.

Дисанаяке печели около 53% от до момента преброените един милион бюлетини, показват публикуваните от Избирателната комисия на Шри Ланка данни. Лидерът на опозицията Саджит Премадаса е на второ място с 20%, водейки с няколко хиляди гласа оставащия на трето място настоящ държавен глава Ранил Викремесингхе.

Около три четвърти от 17-те милиона гласоподаватели в островната държава участваха на вчерашния вот, показват данните от Избирателната комисия на Шри Ланка, информира БТА.

Дисанаяке е кандидат за съюза "Национална народна сила", който включва неговата марксистко ориентирана партия "Джаната Вимукти Перамуна", която традиционно подкрепя по-силна държавна намеса, по-ниски данъци и по-затворени пазарни икономически политики. Той набра популярност с обещания за категорични мерки срещу корупцията и за политики в полза на бедните.

"След дълга и трудна предизборна кампания, резултатът от изборите сега е ясен", заяви външният министър Али Сабри в социалната мрежа "Екс". "Макар и здравата да водех кампания за президента Викремесингхе, народът на Шри Ланка взе решение и напълно подкрепям мандата му за Анура Кумара Дисанаяке", допълни той.

Това бяха първите избори в Шри Ланка, откакто икономиката на страната се срина през 2022 г. поради сериозен недостиг на чуждестранна валута, оставяйки острова неспособен да плаща за вноса на основни стоки, включително гориво и медикаменти. Хиляди протестиращи след това превзеха резиденцията на президента, принуждавайки тогавашния държавен глава Готабая Раджапакса да избяга и по-късно да подаде оставка.

Подкрепена от спасителна програма от 2,9 милиарда долара от Международния валутен фонд, икономиката на Шри Ланка вече отчита възстановяване, но високите разходи за живот все още остават критичен проблем за много избиратели.