При инсулинова резистентност трябва да се ядат въглехидрати, но кои?
Как да повишим енергията си и чувствителността към инсулин?
Обратно в новинатаКоментари - При инсулинова резистентност трябва да се ядат въглехидрати, но кои? | Днес.dir.bg
Коментари
Инсулинова резистентност е много трудна за разбиране тема даже и за лекари които не са ендокринолози,да не говоря за обикновеният читател и журналист.Затова по лесно е с плодове ,зеленчуци движение ,режим на хранене и т.н.И те са важни разбира се ,но най важното е пропуснато .Можеше с десетина изречения без да се навлиза в детайли и трудни за разбиране процеси - като рецептори ,ГЛУТ4,ГСК-3 и т.н,да се направи опит да се обясни на читателя ,на какво се дължи въпросната инс.резистетност какви са причините за нея как се диагностицира и т.н.а не само да се споменат някои от следствията и.Трябваше да се уточни и един термин който за не лекари е подвеждащ.В случая е отбелязано възпаление,това донякъде е вярно имайки предвид някои аспекти в процеса .Но за да не се бърка с инфекция в този случай навсякъде по света се използва друг термин - инфламация или инфламаторен процес,което в случая на инс.резист. ,няма нищо свързано с възпаление предизвикано от бактерии вируси гъби и тн микроби.
Трябвало авторът да напише с големи букви "не е медицински съвет", че някой може да се разсърди. Според моите убежденията в тази статия са се наместили и неверни неща.
Първото нещо което трябва да направите при инсулинова резистентност е да спрете да се тъпчете с храна и да отслабнете! Стига сте си търсили извинение, че сте дебели!
Не е задължително. При мен започна от проблем с щитовидната жлеза. Никога не съм прекалявал с храната и се хранех здравословно и преди заболяването.
Глупости, пред очите ми слаб човек от стрес отключи директно диабет тип 2 и сега започва да дебелее.
Напълно подкрепям. Аз се оправих сам от диабет 2 но много си изпратих. Бях десет години на хапчета и няколко и на инсулин. Накрая си написах програма, която се обучи на метаболизма ми и започна да ми казва кое да и кое не (ядене и упражнение). Между другото може да трябва да се яде доста ако се прави. Доста спорт. В ременсия съм вече 7 години. Единственото освен разумно хранене и спорт (за това ми е по-трудно да спра на разумното) е няколко пъти на седмица измерване на кръвната захар и два пъти в годината кръвна картина, една с инсулинува резистентност. А относно статията: да се яде рафинирана захар или продукти е глупаво. Плодове, особено от градината, е ок. Но за това кое полезно кое вредо - нищо само по себе си. Защото е важно количеството и времето в което се яде, а не какво точнп се яде. Общо взето и програмата правеше това - не позволяваше да се взимат повече захари полизахариди включително, отколкото се изразходват или натрупват в мускулите и черния дроб.
Факт. След няколко години на кето, инсулинът ми не падаше, а холестеролът ми, който винаги е бил добре, се вдигна. Попаднах на ендокринолог, който ми препоръча балансиран режим с подходящи въглехидрати и вече съм с добри показатели и -30 кг. Но за боровинките не е вярно, че са с нисък гликемичен индекс. 50 е техният, за сравнение с черешите, например, които са с 22. Ако се ядат боровинки, трябва да е малко количество и след протеини.
Кетото е малко глупаво, защото принуждаваш организма да метаболизира белтъци до захари. Не е перфектно. Белтъците винаги вървят с мазнина или захар, но кетото са само с мазнина, оттам холестерола. При кетото се отделя амоний, който е токсичен -- подагра. От всичко трябва да се взема колкото се хаби. Даже ако се балансират аминокиселините индивидуално а не по групи незаменяеми, е още по-добре. При захарите всичко става на глюкоза, така че има само количество прието в еденица време. За мазнините пак трябва да се взимат незаменяеми колкото се хабят.
Точно обратното - намаляват се въглехидратите до минимум и наблягаме на протеини и мазнини. Това е "кето" или "кетогенна" диета, при която обучаваме тялото да взема каквото му е нужно само от протеините и мазнините. Тази диета обръща диабета и куп други проблеми, удължава и живота.
Въглехидратите не са основния източник на енергия. На тялото му трябва енергия и ще си я набави, независимо, дали му даваме мазнини или въглехидрати. Мазнините обаче, се удвояват по-бавно и могат да ни заареждат с енергия по-дълго. Чистите, рафинирани въглехидрати се превръщат почти моментално в глюкоза. Ако са придружени от фибри, тяхнотоо усвояване е по-бавно, да. Но да кажете, че изобщо въглехидратите са добри просто защото са придружени с фибри, е меко казано, лъжа. Ако човек е здрав, няма много значение. На първо време. Диабетиците трябва да установят едно - кои храни предизвикват рязко покачване на кръвната им захар. А това при всеки е индивидуално. Да давате тук списък, който обявявате за безопасен е пълна безотговорност. И може да навреди на някого. За да се установи обаче, кои храни предизвикват рязко покачване на кръвната захар, трябва машинка, която я мери в реално време. Не са толкова евтинки, но абсолютно си заслужават. Ако в храната има и мазнини, и въглехидрати, първо се приемат мазнините, след това въглехидратите. Реда е мазнини, зеленчуци, въглехидрати. Те са накрая. Основното, за да се преборим с инсулиновата резиистентност, е да се спортува. Мускулите набавят енеергиятта си директно от храната, ако могат. Ако не могат ( не сме се хранилли скоро ) се обръщат към резервите. Повече мускулна маса, мускулни влакна и клетки, повече консуматори за глюкозата в кръвта. Диабетта се е превърнал в пандемия, за която никой не говори, защото от нея фармацевтите печелят невероятно много пари. И може да ни убие с времето. Но можем да го преборим с малко дисциплина и малко знаниия. Ако не се е стигнало до необратимии последствия, разбира се.
Никой не оспорва индивидуалните малки девиации в стойностите на кликемичните пикове. Да, има хора, които от малко захар правят високи пикове и такива, които не изпадат в хипопгликемия след това. Само че тук статията е за инсулинова резистентност, не за сравнение между здрави хора и такива, които страдат от ефектите на лошите въглехидрати. Индивидуални са хранителните нужди и степента на усвояване. Да твърдите, че всеки човек е индивидуален организъм със своя собствена уникална био-химична система, е безотговорно. Списъкът на храните са в условие на балансирано хранене, не да се ядат ексклузивно.
Твърдя го. Резки изливания на инсулин в кръвообращението заради внезапен скок на кръвната захар, са нежелани. Ако се знае, кои храни ги предизвикват у всеки човек, това е първата крачка към елиминиране на много от проблемите с диабета изобщо. И за резистентността съм казал. Трябва муслкулна маса и достатъчно движение,, за да се изразходва излишното с поетата храна. Някой да не вземе и да си помисли, че трябва да направи мускули като за модел на някое спортно списание. Не е необходимо чак до там. Но трябва да е в добра кондиция. Втората крачка е правилния режим на хранене. Баща ми имаше много високи нива. Но той беше на инсулин. Все пак… Взимаше през деня някаква доза с по-бързо действие, една доза с по-бавно действие за през нощта. С правилен режим на хранене смъкнахме кръвнатаа му захар достатъчно ( всъщност двойно ), за да отпадне нощната доза, а дневната беше в по-малки дози. Лекарите, не може да не са знаели, какво трябва да се прави. Единственото, което направиха е, да му предпишат инсулина. Затова, учете и се образовайте. Досега съм срещал един единствен лекар, който заслужи доверието ми. Не, че холя по лекари, но имам близки все пак, та покрай тях. Един!