България отбелязва 116 години от постигането на своята независимост, което става факт на 22 септември 1908 година.

На тази дата българската държава отхвърля политическата и финансовата си зависимост от Османската империя, наложена ѝ от големите европейски държави с Берлинския договор, а българският княз приема титлата "цар". В основата на този акт на окончателно откъсване от васалството ни са княз Фердиннад премиерът Александър Малинов.

В нощта срещу 22 септември министър-председателят посреща княз княза на военния параход "Хан Крум" край Русе. Оттам цялото българско правителство и князът поемат към Търново. Царският влак, в който пътуват държавниците, прави почивка по маршрута си на гара Две могили. Именно там Малинов написва манифеста за независимостта, под който се подписват Фердинанд и министрите.

Независимостта на България е тържествено обявена във Велико Търново от княза в "Църквата Св. Четиридесет мъченици", а след това актът е прочетен отново от премиера Малинов, вече на хълма Царевец пред народа. вече във втората българска столица. Княжество България става независима държава, а Високата порта и Великите сили признават независимостта на държавата ни. Европейските държави официално обявяват страната ни за независимо царство едва на следващата година 1909 в продължение на 10 дни през пролетта.

Президентът Румен Радев пръв поздрави българите с празника и скъсването с васалитета.

"Днес народът ни отбелязва делото на поколение, за което държавността и нейната независимост бяха висши ценности", написа в официалната си фейсбук страница Румен Радев.

"Водени от убеждението, че само независима България може да бъде наистина свободна, преди 116 години в старопрестолната столица Велико Търново нашите предци отхвърлиха васалитета на страната ни към Османската империя и укрепиха вярата на българите в собствените ни сили. Този исторически акт ни завеща безценен урок, все така актуален и днес - отстояването на българските национални интереси, а не примирението и сляпото следване на чужда воля, е пътят за достойното развитие на България. Честит празник!", се казва още в поздрава на държавния глава.

Кулминацията на тържествата по традиция днес е в старата българска столица.

Там председателят на Народното събрание Рая Назарян ще участва в честването. Назарян ще се включи в началото на тържествената програма, която ще започне с празнична Света литургия в църквата "Св. 40 мъченици", отслужена от Великотърновския митрополит Григорий. Той ще извърши и водосвет на знамената на Националния военен университет. Председателят на парламента ще поднесе цветя на саркофага на цар Калоян в двора на църквата. Актьори ще представят възстановка на събитията от 22 септември 1908 година, на която ще бъде прочетен Манифестът на Независимостта, с който България е провъзгласена за независима държава, а княз Фердинанд приема титлата "Цар на българите".

Председателят на Народното събрание ще участва и в церемонията с военен ритуал по издигане на националното знаме в 10:30 часа в крепостта "Царевец" и ще произнесе слово. По-късно представители на институции и граждани ще поднесат цветя пред Пирамидата на Независимостта.

Очаква се председателят на парламента да се включи в празничното шествие и полагането на венци и цветя на паметника "Майка България", предаде БТА.

Участниците в 17-ия Международен фестивал на военните оркестри, чиято програма е част от честванията, ще представят своя спектакъл в пространството пред сградата на Централната поща в града, след което ще започнат концертите на откритата сцена.

В 19:30 часа председателят на Народното събрание Рая Назарян ще приеме рапорта на командващия тържествената заря-проверка на площад "Цар Асен І" и ще произнесе слово по повод годишнината от обявяването на Независимостта на България.

В празничния ден Националната служба за охрана въведе забрана за ползване на дронове, както и пропускателни пунктове към площада пред Царевец за всички желаещи да присъстват на кулминацията на тържествата. През целия ден в града ще има и временна организация на движението.

Регионалният исторически музей отново осигурява пешеходни екскурзоводски маршрути по знаковите места, свързани с обявяването на Независимостта в старата столица.