Президентът на Сърбия Александър Вучич заяви, че властта в Сърбия няма да бъде сменена на улицата и с насилие, а на избори и че "хайката" около лития е започнала с цел той и властта в Сърбия да бъдат свалени, съобщи Танюг, цитирана от БТА.

Миналия месец Сърбия възстанови лиценза на "Рио Тинто" за изграждане на най-голямата европейска мина за литий в района Ядар в Западна Сърбия - две години след като лицензът бе анулиран заради протести на екоактивисти. Тогава Вучич отбеляза, че в Сърбия се задават огромни пари.

"В Сърбия правителството ще бъде избрано на избори. Фактът, че някои хора си мислят, че ще променят нещо с насилие, няма да промени нищо. И не мисля да бягам и да отида някъде другаде", каза Вучич снощи във видеообръщение в социалната мрежа Фейсбук.

На протестиращите, които вчера му изпратиха съобщения след заплахите, че ще го изгонят отвъд Дрина, Вучич каза, че Сърбия е всичко за него и че той живее за страната.

Предупрежденията за разрушителния ефект на мината мотивираха хиляди граждани да протестират срещу проекта на "Рио Тинто" в десетки градове из цяла Сърбия през последния месец.

Протестиращите дадоха срок на правителството до 10 август да приеме закон, с който забранява добива на литий. Правителството обаче разглежда проекта като ключов за стимулирането на намиращата се в затруднено положение сръбска икономика и все още не е взело предвид искането на протестиращите.

"През всичките тези години съм живял за решаването на всеки проблем в Сърбия. Борил съм се за всяка победа в спорта, културата, преди всичко в икономиката, но също и в политиката. (...) Сърбия е мястото, където съм се родил, Сърбия е мястото, за което всичко съм дал, която даде всичко на мен. Сърбия е мястото, където ще умра. Никога няма да я напусна и ще се боря заедно с вас, докрай, за модерна и достойна Сърбия", подчерта Вучич.

"(Мината) ще означава разрушаване на Сърбия на цената на здравето ни, с цел освобождаване на Европейския съюз от зависимостта му от Китай (за лития), така че ЕС да може да живее здравословно и децата му да дишат здравословен въздух", посочва Коканович. "Сега мога да кажа: Няма да има мина тук." Това са думи на Златко Коканович, 48-годишен сръбски фермер от село Горне Неделице, недалеч от мината в плодородната долина Ядар, цитирани от Ройтерс и БТА вчера. Сръбски селяни предизвикваха протестно движение срещу планираната мина.

На безпокойството на местните Вучич отговори, че няма да има добив на литий поне две години, но "хайката" около лития е започнала, защото целта е той и властта в Сърбия да бъдат свалени, както и че той винаги ще бъде на страната на народа и никога няма да позволи дори едно дете да се разболее.

Мъж с традиционна сръбска шапка с палестинско знаме и значка с надпис: „Не даваме Ядар (областта с литий)!“ на протест в Шабац, Сърбия, 29 юли 2024 г.

Снимка: AP/БТА

През юни "Рио Тинто" подчерта, че наскоро публикувани проучвания за околната среда са показали, че проектът ще бъде безопасен за местните общности. В опит да уталожи притесненията от смъртоносно замърсяване, сръбското Министерство на здравеопазването формира във вторник комисия за проучване на влиянието на добива на литий върху човешкото здраве.

"Няма да разкопаваме още две години, така че... всяването на паника няма смисъл", отбеляза сръбският президент Александър Вучич пред репортери вчера вечерта.

Съседката на Коканович Мариана Петкович посочва, че нейната общност е толкова притеснена от проекта, че е готова физически да спре машините, изграждащи мината. "Ще защитим домовете си, земята си, църквата и гробището си. Следващата ни стъпка ще бъде още по-голяма радикализация (ако е необходимо)."

На протест в в сряда вечерта в централното сръбско градче Крагуевац демонстрантите заявиха, че няма да отстъпят в спора за мината за литий.

"Не искаме литий в Сърбия. Ако вредата за околната среда е по-голяма от икономическата полза, тогава е ясно (защо проектът не е добър)", заяви активистът Александър Янкович.

Същевременно председателката на сръбския парламент Ана Бърнабич заяви, че обявеният протест за събота в Белград няма нищо общо с лития и че единствената му цел е свалянето на президента на Сърбия Александър Вучич.

"Протестите "срещу лития" са обобщени в това изречение от един от редакторите (на статия в портала nova.rs): "10 август е новият 5 октомври" (когато с масови протестни демонстрации бе свален режимът на Слободан Милошевич). Вучич трябваше да дойде на власт, за да започне изграждането на пречиствателни филтри в нашите топлоелектрически централи, за да получи първи зелени киловати от възобновяеми енергийни източници, да въведем първите електробуси в градския транспорт, да затворим котлите за мазут", посочи Бърнабич снощи в социалната мрежа "Екс".

Тя допълни, че всичко това е направено откакто Сръбската прогресивна партия е на власт, а не преди това.

Сръбският литий и Европа

Ако проектът, възлизащ на 2,4 милиарда евро, се осъществи, Западна Сърбия може да покрие 90 процента от настоящите нужди на Европа за литий и да направи "Рио Тинто" един от водещите световни производители на литий.

Литият е ключов елемент в батериите за електрически превозни средства и мобилни устройства.

На 19 юли Вучич, германският канцлер Олаф Шолц и еврокомисарят за енергетиката Марош Шевчович подписаха споразумение, което дава на производителите от страни членки на ЕС право на достъп до суровини, изкопавани в Сърбия, което включва и литий. Споразумението цели да намали зависимостта на ЕС от вноса от Америка и Азия.

И Москва наля масло в огъня

Сръбските медии цитират и говорителката на Министерството на външните работи на Русия Мария Захарова, която предупреди за "опит за дестабилизация на Сърбия". Захарова посочи, "че по вече създадена схема сега се използва въпросът за експлоатацията на литий и под прикритието на екологични опасения се провежда подривна акция срещу държавното ръководство с цел ескалиране на ситуацията", пише "Политика".

"Анализът на текущата ситуация в приятелска Сърбия показва многократни опити на определени злонамерени сили да активират известния разрушителен арсенал с цел подкопаване на вътрешнополитическата ситуация в тази страна. Акцентът е върху използването на далечни от политиката теми като претекст за предизвикване на обществено недоволство с цел подкопаване на стабилността и в крайна сметка дискредитиране на законно избраното правителство", заяви Захарова, цитирана от белградския вестник "Политика". "Така някои псевдодемократични кръгове цинично искат напълно естествената грижа на гражданите за околната среда да се трансформира в протестно движение", посочи говорителката на руското външно министерство.

"Считаме подобна тактика за разрушителна и безотговорна. Злоупотреби от този вид, особено в настоящите турбулентни условия, представляват пряка заплаха за Сърбия, поставят под въпрос постоянните усилия на нейния президент и правителство да гарантират устойчивото развитие на страната и благосъстоянието на нейните граждани и възпрепятстват воденето на независим и принципен курс както във вътрешните работи, така и на международната арена", се казва в изявление на Министерството на външните работи на Русия по повод очакваните утре протести на опозицията в Сърбия, пише вестник "Политика".