Кои са новите нобелисти за мир и как реагираха в Киев и ЕС
Нобеловият комитет има доста странни разбирания, написа украинският президентски съветник Подоляк. Урсула фон дер Лайен приветства избора
Лауреатите на тазгодишната Нобелова наградата за мир са защитникът на правата на човека Алес Беляцки от Беларус, руската правозащитна организация "Мемориал" и украинската правозащитна организация "Център за граждански свободи".
Ето кои са те:
Алес Беляцки и неговата организация "Вясна" ("Пролет") от десетилетия са лицето на защитата на човешките права в Беларус.
Беляцки бе хвърлен в затвора в Беларус през юли 2021 г. 60-годишният правозащитник беше задържан за "укриване на данъци" - обвинение, смятано за отмъщение от страна на президента Александър Лукашенко, който е на власт от 1994 г. След протестната вълна, оспорваща резултатите от изборите през 2020 г., която разклати режима, в Беларус започна заглушаване на критичните гласове с насилие и арести. В продължение на седмици десетки хиляди беларуси протестираха срещу преизбирането на Лукашенко за шести мандат. "Вясна" съобщаваше за арести, обвинения в насилие и ранени демонстранти.
Беляцки не за първи път се озовава зад решетките. Предишният път - за три години между 2011 г. и 2014 г. - също беше заради скалъпени обвинения в данъчни престъпления.
Основана през 1996 г. по време на масовите продемократични протести в Беларус срещу вече поелия властта Лукашенко, "Вясна" започва дейността си в помощ на арестуваните и техните близки. Впоследствие тя се заема със защитата на човешките права като цяло в една страна, където нарушаването им е често срещано.
Алес Беляцки беше един от участниците в опозиционния "координационен съвет", който бе формиран, за да оспори преизбирането на Лукашенко и да принуди властта да направи компромис. В съвета личаха също имената на носителката на Нобелова награда за литература Светлана Алексиевич и опозиционерката Мария Колесникова, която наскоро получи присъда от 11 години затвор. Почти всички членове на съвета към този момент са задържани или са напуснали страната.
"Мемориал" - една от най-старите правозащитни организации в Русия (основана през 1987 г. от съмишленици, които искат да почетат паметта на жертвите на политическите репресии по време на съветската епоха), сред чиито основатели е академик Андрей Сахаров
Организацията определи отличието като признание за правозащитната ѝ дейност, както и за усилията на нейните руски представители, които продължават да са подложени на "неописуеми атаки и репресии", предаде Ройтерс.
"Наградата насърчава решителността ни да подкрепим руските си колеги да работят от нови локации, въпреки насилственото разпускане на "Мемориал интернешънъл" в Москва", заяви пред агенцията Анке Гийсен, която е член на управителния съвет на организацията.
"Мемориал" осъди новия съдебен процес, който се води срещу нея днес - деня, когато получи Нобел за мир, предаде АФП, цитирана от БТА.
"Точно когато целият свят ни поздравява за Нобеловата награда за мир, в Тверския съд (в Москва) се води процес за конфискуване на централата на "Мемориал", каза организацията, която бе забранена в Русия.
На 28 декември 2018 г. Върховният съд на Русия разпореди ликвидирането на "Мемориал Интернешънъл". Искът за ликвидиране бе подаден от Главната прокуратура на РФ; по време на процеса прокурорите твърдят, че дейността на "Мемориал" по изследването на Големия терор "създава образ на СССР като терористична държава" и че липсата на обозначение "чуждестранен агент" върху материалите на дружеството може да "доведе до депресивно състояние на читателите". Стотици общественици в Русия и извън нея се обявиха срещу ликвидирането на "Мемориал", президентският съвет по правата на човека на Русия призова организацията да се откаже от иска, а Съветът на Европа се изказа в нейна подкрепа.
Украинският център за граждански свободи: Сега говорят армиите, защото гласовете на правозащитниците преди не се чуваха в нашия регион
Украинският център за граждански свободи е основан през 2007 г. с цел защита на човешките права и насърчаване на демокрацията в Украйна. Организацията изигра важна роля за укрепването на украинското гражданско общество и за оказването на натиск върху властите да превърнат Украйна в пълноценна демокрация - се казва в изявление на Нобеловия комитет.
Ръководителят на Центъра, Александра Матвейчук, написа във Facebook: "Сега говорят армиите, защото гласовете на правозащитниците не се чуваха в нашия регион преди. Може би са ни чували в Комитета по правата на човека на ООН, но определено не и в залите, където се вземат решенията от хората на власт. Ако не искаме да живеем в свят, в който правилата се определят от този, който разполага с по-мощен военен потенциал, а не от върховенството на закона, това положение на нещата трябва да се промени."
"Радвам се, че Центърът за граждански свободи, който ръководя, получи днес Нобеловата награда заедно с нашите приятели и партньори от Мемориал и Весна", добави тя.
Според сайта на организацията тя е създадена на 30 май 2007 г. и е със седалище в Киев. Мисията на организацията е да насърчава ценностите на правата на човека, демокрацията и солидарността в Украйна и Евразия в името на истинското човешко достойнство. За тази цел ЦГС работи за защита на основните права и свободи на човека; представлява интересите на обществото и упражнява обществен контрол върху спазването на правата на човека в дейността на държавните органи и местното самоуправление; работи с младите хора за формиране на ново поколение млади правозащитници и социални активисти; насърчава образованието по правата на човека и демокрацията и изпълнява програми за международна солидарност.
А ето как реагираха на новината за тазгодишната награда за мир в ЕС и Киев
Норвежкият Нобелов комитет даде признание за изключителната смелост на мъжете и жените, които се борят с автокрацията. Това написа председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в Туитър по повод днешното решение тазгодишните Нобелови награди за мир да бъдат присъдени на беларуския правозащитник Алес Беляцки, руската неправителствена организация "Мемориал" и украинския Център за граждански свободи.
По думите на Фон дер Лайен наградените показват силата на гражданското общество да се бори за демокрация. Тя призовава историите на наградените да бъдат разказани и последвани. Помогнете светът да стане по-свободно място, добавя председателят на ЕК.
Поздравления отправи и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Правото да се говори истината е основно за свободните и отворени общества, допълва той.
Зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс посочва, че наградите са присъдени на неуморни борци за човешките права и достойнство, които действат при възможно най-трудните обстоятелства. Да се изправиш срещу могъщи автократи изисква много дързост, отбелязва той. Според него наградените заслужават възхищение и подкрепа.
Министерството на външните работи на Полша заяви, че приветства решението на Норвежкия Нобелов комитет да присъди наградата за мир на пребиваващия в затвора беларуски правозащитник Алес Беляцки съвместно с руската правозащитна организация "Мемориал" и украинския Център за граждански свободи, предаде Ройтерс.
"Приветстваме признаването на техните усилия в борбата за свобода и спазване на правата на човека", гласи реакцията на министерството в профила му в "Туитър".
От президентството в Киев заявиха по повод наградата за украинската правозащитна организация, че сега украинците, изправени пред руското нашествие, са миротворци, съобщи Франс прес.
"Украинският народ днес е главният създател на мир, в която трябва да съществуваме без агресия", написа в "Телеграм" Андрий Ермак, шефът на канцеларията на президента Володимир Зеленски.
Същевременно Михайло Подоляк, съветник на Зеленски, изрази недоумение, че украинска НПО споделя приза именно с правозащитни организации от Русия и Беларус - две държави, които са във война с Украйна.
"Нобеловият комитет има интересно разбиране за мира, след както представители на две две държави, които са нападнали трета, заедно получават Нобелова награда", написа Подоляк в "Туитър". Той упрекна руската и беларуската организация - "Мемориал" и "Вясна", - че не са организирали в своите страни съпротива срещу войната.
Руският постоянен представител при европейската централа на ООН в Женева Генедий Гатилов изрази пренебрежение към новината за обявените Нобелови награди за мир. "Това не ни интересува", каза той пред Ройтерс.
Беларус също се изказа презрително към награждаването на пребиваващия в затвора активист Алес Беляцки, съосновател на "Вясна". "През последните години решенията [относно наградата за мир] бяха толкова политизирани, че Алфред Нобел се обръща в гроба си.", написа в "Туитър" говорителят на външното министерство в Минск Анатолий Грач.