Очаква се на 25 април 38-годишната Габриел, най-младият еврокомисар, да представи първите насоки за по-добро следене на фалшивите новини на европейско равнище. През лятото Германия прие закон за борба с дезинформацията в социалните мрежи, а Франция планира до няколко седмици да представи предложение в същата насока.

"Точно по повод изборите си дадохме сметка какви последствия може да има това явление върху решението на избирателите", обясни вчера българската еврокомисарка, която зае поста през юли миналата година.

"Ние получаваме посланието, че в период на избори наистина е необходимо да се удвоят усилията", подчерта Габриел пред АФП, цитирана от БТА.

За да изготви първите си препоръки - за които тя подчерта, че не са законодателни предложения - Габриел ще се базира главно на публичен доклад, който ще й бъде предаден в понеделник от създадената от нея работна група експерти от големи европейски медии (Ер Те Ел, Медиасет, Скай нюз), гражданското общество (Репортери без граници), големите технологични фирми (Фейсбук, Туитър и Гугъл), университетски преподаватели и журналисти.

Габриел предпочита термина "онлайн дезинформация" пред "фалшиви новини", защото някои политици могат да използват израза "фалшиви новини", за да дискредитират противниците си и да вредят на свободата на словото", отбелязва Франс прес.

В отговор на въпроса дали мишена на ЕС е Русия, която често е сочена с пръст за намеси в избори, Габриел подчерта, че няма един единствен виновник.

В средата на януари Европейската комисия обвини Москва, че води "оркестрирана" кампания на дезинформация в страните от ЕС и констатира, че тя "може да бъде изключително ефикасна", припомня АФП.