Иранският президент Масуд Пезешкиан пристигна днес на официално посещение в Ирак - стратегически партньор както на Техеран, така и на Вашингтон, предаде Ройтерс.

Това е първата му визита в чужбина. Той бе избран на поста след смъртта на предишния титуляр на поста Ебрахим Раиси при хеликоптерна катастрофа през май.

В Ирак действат няколко свързани с Иран политически партии и въоръжени групировки, докато Техеран постепенно засилва влиянието си в страната, която е важна производителка на петрол, след като водената от САЩ инвазия свали през 2003 г. Садам Хюсеин.

Партньор едновременно и на САЩ, и на Иран, Ирак е приел около 2500 американски войници и свързани със силите му за сигурност подкрепяни от Иран милиции.

"Планираме да подпишем няколко споразумения и ще се срещнем в Багдад с високопоставени иракски политици", заяви пред иранските медии смятаният за умерен политик Пезешкиан, малко преди да замине на първото си официално пътуване в чужбина.

Иранските държавни медии съобщиха, че президентът планира да посети и Иракски Кюрдистан, където Иран е нанасял в миналото удари и за който твърди, че приютява ирански сепаратистки групировки и агенти на Израел.

Багдад се опитва да успокои притесненията на Иран за регионалните сепаратистки групировки, премествайки някои техни членове според споразумение от 2023 г. с Техеран.

"Имаме няколко сфери на сътрудничество, включително по политически, регионални и свързани със сигурността въпроси", заяви пред местни медии иранският външен министър Абас Аракчи преди заминаването на президента.

Пезешкиан, който е смятан за умерен, спечели президентските избори през юли след балотаж срещу твърдолинейния кандидат Саид Джалили. Той получи официалния документ и благословия от върховния лидер аятолах Али Хаменей и след това беше обявен за деветия президент на Ислямската република. Но независимо от това в Иран по конституция политически и религиозен глава на държавата е  Хаменей и негова е последната дума по всички стратегически въпроси. Презешкиан, 69-годишен кардиохирург и бивш депутат, е смятан за лоялен към системата, но по време на предизборната кампания той обеща реформи във вътрешната и външната политика.