САЩ, Франция, Германия и Великобритания обявиха, че ще наложат нови санкции на Иран, след като Ислямската република изпрати балистични ракети на Русия, предадоха световните агенции и БТА.

Западът налага ограничения върху полетите на националния превозвач "Иран Еър" (Iran Air) да лети до Обединеното кралство и Европа. Германия, Франция и Великобритания обявиха, че ще прекратят всякакви споразумения с Иран в областта на въздушния транспорт.

Горепосочените държави от месеци предупреждава Иран да не доставя балистични ракети на Русия, отбеляза АП.

Изпращането на ирански балистични ракети на Русия представлява допълнителна военна ескалация и ще му бъде даден "строг отговор" от Европейския съюз, заяви на свой ред говорителят на ЕС по външнополитическите въпроси Петер Стано, цитиран от Ройтерс.

За доставките на ирански балистични ракети в Русия съобщи "Уолстрийт джърнъл". Изданието се позова на неназовани американски и европейски длъжностни лица, по чиито думи Иран е изпратил балистични ракети с малък обсег на действие на Русия.

Техеран категорично отрича да търгува с ракети, Кремъл пък обяви Иран за свой съюзник. 

Киев заяви на свой ред, че санкциите не са достатъчни, а е необходимо разрешение украинската армия да използва западни далекобойни оръжия. 

Предупреждения на Вашингтон и Лондон

Американският държавен секретар Антъни Блинкън заяви в Лондон, че Русия е получила балистични ракети от Иран и най-вероятно ще ги използва в Украйна до седмици, предаде Ройтерс. Той отбеляза също така, че Москва споделя технологии с Техеран, включително в ядрената област.

Блинкън заяви, че решението на Иран да достави балистични ракети на Русия застрашава европейската сигурност.

Първият дипломат на САЩ каза още, че Вашингтон е предупредил Техеран, че доставките на балистични ракети на Русия ще "представлява драматична ескалация". 

Доставките на ирански ракети позволява на Русия да използва по-голяма част от арсенала си срещу цели по-далеч от фронтовите линии в Украйна, заяви Блинкън.

Руският президент Владимир Путин пристига за разговори с (тогавашния) иранския президент Ебрахим Раиси в Кремъл, Москва, Русия, 7 декември 2023 г.

Снимка: Kremlin Pool Photo via AP/Sergei Bobylev, Sputnik/БТА

"Това развитие и разширяването на сътрудничеството между Русия и Иран е заплаха за европейската сигурност и демонстрира как дестабилизиращото влияние на Иран се разпростира далеч извън Близкия изток", каза американският държавен секретар.

Британският външен министър Дейвид Лами и Блинкън, които тази седмица заедно ще посетят Киев, обявиха, че са единни в усилията си да се справят с влиянието на Иран в Близкия изток и Украйна.

"Напълно единодушни сме за необходимостта да се справим със злонамереното влияние на Иран в региона и извън него", каза Лами пред журналисти, застанал до гостуващия в британската столица Блинкън.

"Действията на Иран водят до тревожна ескалация. Това определено е значителна ескалация и ние координираме действията си", каза британският външен министър и добави: "Наблюдаваме обезпокояваща форма на разширяваща се иранска подкрепа за незаконните управляващи в Кремъл и днес обсъдихме споделения си ангажимент да държим Техеран отговорен за подкопаването на глобалната стабилност".

Лами посочи, че няма да коментира "оперативни въпроси", когато беше попитан дали Великобритания ще даде разрешение на Украйна да използва британските ракети с голям обсег "Сторм шадоу" срещу цели в Русия.

Говорителят на Съвета за национална сигурност към Белия дом Джон Кърби междувременно каза пред журналисти, че "доставката на тези ирански ракети, които имат максимален обсег от около 75 мили (120 км), биха дали възможност на Русия да използва по-голяма част от своя арсенал за цели отвъд фронтовата линия, вкарвайки в употреба ирански ракети за по-близки цели", каза Кърби.

Въздушният превозвач е главната мишена

Допълнителните американски санкции срещу Иран ще включват авиокомпанията "Иран Еър", посочи Блинкън.

Джон Кърби заяви, че новите санкции срещу "Иран Еър" ще ограничат пътническите полети на авиокомпанията от Иран към Великобритания и континентална Европа.

Същевременно правителствата на Франция, Германия и Великобритания обявиха, че осъждат категорично иранските доставки на балистични ракети за Русия. 

"Тези действия са ескалация (на напрежението) от страна както на Иран, така и на Русия, и са пряка заплаха за сигурността на Европа", се казва в съвместно изявление на трите държави, разпространено от германското министерство на външните работи.

Трите държави също избраха за мишена "Иран еър", предаде Ройтерс, като се позова на изявление днес на германското външно министерство.

Германия, Франция и Великобритания ще предприемат незабавни действия по прекратяване на двустранните споразумения с Иран за въздушнотранспортни услуги, се казва още в изявлението, в което Техеран се призовава веднага да прекрати помощта си за Русия в нейната война срещу Украйна, посочва Ройтерс, на която се позова БТА.

Отделно, в британските санкции против Техеран и Москва попадат компании и организации, свързани с производството на дронове в Русия и в Иран, допълва Ройтерс. Както и физически лица, участващи във военната програма на Техеран.

Отговорът на Техеран, позицията на Кремъл

"Иран смята за нехуманно предоставянето на военна помощ на страните, участващи в конфликта, което води до увеличаване на броя на човешките жертви, разрушаване на инфраструктурата и отдалечаване на преговорите за прекратяване на огъня." Това се казва в неотдавнашно изявление на мисията на Иран към ООН, цитирано от Асошиейтед прес.

"По този начин Иран не само се въздържа да участва в подобни действия, но призовава и други държави да прекратят доставките на оръжие за страните, участващи в конфликта", се посочва в изявлението.

Командирът на Корпуса на гвардейците на Ислямската революция Фазлолах Нозари вчера нарече информацията за доставките на ракети за Русия "водене на психологическа война" срещу страната му.

На запитване относно репортажа на "Уолтрийт джърнъл", че Иран е изпратил на Русия балистични ракети с малък обсег на действие, Кремъл отговори, че Иран е партньор на Русия и че двете страни развиват диалог във всички области.

Говорителят на Кремъл Дмитри Песков каза, че е видял репортажа, но че не всички подобни от него са верни.

"Иран е наш важен партньор, ние развиваме нашите търговски и икономически отношения, ние развиваме нашето сътрудничество и диалог във всички възможни области, включително най-чувствителните", каза пред репортери Песков.

Техеран и Москва се сближиха след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г., като Иран изпрати дронове "Шахед" на руската армия.

Киев: Санкциите не стигат

Началникът на канцеларията на украинския президент Андрий Ермак междувременно заяви, че налагането на санкции на Иран заради доставките на балистични ракети на Москва не е достатъчно и съюзниците трябва да разрешат на Киев да нанася удари със западни оръжия навътре в Русия, предаде Ройтерс.

"Нуждаем се и от разрешение да използваме западни оръжия срещу военни цели на територията на Русия, доставки на ракети с голям обсег и укрепване на противовъздушната ни отбрана", написа Ермак в "Телеграм".