Председателката на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси съобщи, че ще внесе резолюция, която да потвърди ограничаването на военните пълномощия на президента Доналд Тръмп по отношение на Иран. Резолюцията ще бъде гласувана още тази неделя. Това съобщи самата тя в разпространено снощи писмо до членовете демократи на долната камара на Конгреса, цитирано от Ройтерс и ТАСС, на които се позова БТА.

"Тази резолюция е подобна на резолюцията, внесена в горната камара от сенатора Тим Кейн, - посочва Пелоси в писмото си. - Тя потвърждава отдавна установените надзорни задължения на Конгреса, и изисква, при липса на по-нататъшни действия от страна на законодателите, военните действия, предприети от администрацията срещу Иран, да бъдат прекратени до 30 дни."

Резолюцията по всяка вероятност ще бъде одобрена в Камарата на представителите, където демократите са мнозинство, но това не е сигурно в Сената, където мнозинство имат републиканците - съпартийци на Тръмп, много от които са заявили подкрепата си за действията на президента срещу Иран, отбелязва Ройтерс.

В писмото си Пелоси изтъква, че ударът, нанесен от САЩ в Ирак, при който бе убит най-влиятелният ирански генерал Касем Солеймани, е бил "провокационен и несъразмерен". "Тези действия изложиха на заплаха нашите военнослужещи, дипломати и други лица, и доведоха до сериозно изостряне на отношенията с Иран. Наше главно задължение като членове на Конгреса е да гарантираме сигурността на американския народ. Поради това ние сме обезпокоени, че администрацията предприе тези действия, без да се консултира с Конгреса, без да отчита военните пълномощия на Конгреса, гарантирани от Конституцията на САЩ", отбелязва Пелоси.

За нанасянето на въздушния удар Пентагонът съобщи в петък, 3 януари. Конгресът на САЩ не е бил информиран за подготовката му. "Вашингтон пост" съобщи, че Белият дом официално е уведомил законодателите за проведената операция в събота. Според вестника отчетът, изпратен от Белия дом, е засекретен и не е известно дали ще бъде публикуван.

Партньорите на САЩ очакват обяснения

Попитахме САЩ какви са причините, тласнали президента Доналд Тръмп да нареди удара (по Касем Солеймани), очакваме отговор. Това заяви белгийският служебен министър на отбраната и външните работи Филип Гофен в телевизионно интервю тази сутрин.

Той отбеляза, че въпросът е бил поставен в рамките на международната коалиция за борба с терористите от "Ислямска държава". Коалицията вчера обяви, че спира дейността си в Ирак.

Европа и Белгия в частност трябва да се постараят напрежението в Ирак да спре да нараства, коментира Гофен. По неговите думи е необходимо запазване на пространство за диалог и дипломация. Гофен не отрича, че засега има опасност от световен конфликт.

Белгийският министър твърди, че въпреки последните събития, не се налага изтегляне на войските на коалицията от Ирак и от Сирия. По неговите думи обстановката в района е под контрол, въпреки отправените заплахи от страна на Иран заради убийството на Солеймани.

Посланиците на страните от НАТО ще се съберат днес, за да обсъдят кризата между САЩ и Иран, предаде Франс прес, цитирайки говорител на организацията.

"Генералният секретар Йенс Столтенберг реши да организира тази среща на посланиците на НАТО след дискусии със съюзниците", заяви говорителят.

Посланиците на 29-те страни от НАТО се събират няколко пъти седмично в Брюксел, за да обсъдят актуални въпроси от съвместен интерес, припомня АФП.

Анкара: САЩ рискуват мира в Близкия изток

Убийството на иранския генерал Касем Солеймани при въздушен удар на САЩ в Багдад създаде сериозен риск за мира и стабилността в района, заяви турският външен министър Мевлют Чавушоглу пред турски журналисти, съобщава Анадолската агенция.

Ние полагаме активни усилия за намаляване на напрежението между САЩ и Иран по пътя на дипломацията, изтъкна Чавушоглу.

Той посочи, че турският президент Реджеп Тайип Ердоган е разговарял по телефона с френския си колега Еманюел Макрон, с иранския си колега Хасан Рохани, с иракския си колега Бархам Салих и с емира на Катар шейх Тамим бин Хамад Ал Тани и в следващите дни ще ще разговаря също и с британския премиер Борис Джонсън и с германския канцлер Ангела Меркел. Чавушоглу изтъкна, че самият той е разговарял по терефона с колегите си от Иран, САЩ, Великобритания, Катар, Пакистан, както и с генералния секратар на ООН Антониу Гутериш. Той увери, че и в следващите дни Турция ще продължи да полага усилия заедно с други страни за решаване на проблема и намаляване на напрежението. Във връзка с това Чавушоглу посочи, че тези въпроси ще бъдат обсъдени и на срещата на 8 януари в Истанбул между турския президент Реджеп Тайип Ердоган и руския му колега Владимир Путин.

Ние всички имаме обща загриженост за това Ирак да не се превърне в зона на конфликт за други страни, отбеляза Чавушоглу. Това е сериозен риск за Ирак и за нашия район, изтъкна турският външен министър и добави, че контактите на Анкара с Ирак продължават.