Блумбърг: Тайван купува 400 американски противокорабни ракети заради заплахата от Китай
"Конфликтът между Вашингтон и Пекин не е неизбежен, но Вашингтон не възнамерява да бездейства", казват от Пентагона
Тайван ще закупи до 400 американски противокорабни ракети с наземно базиране "Харпун" пред лицето на нарастващата заплаха от страна на Китай, съобщи агенция Блумбърг, позовавайки се на хора, запознати с въпроса.
Още по темата
Пентагонът обяви договор на стойност 1,17 млрд. долара за 400 противокорабни ракети на 7 април, без да назове името на купувача, като заяви, че се очаква производството да приключи до март 2029 г., информира Ройтерс. Според агенция Блумбърг купувачът е Тайван.
Пентагонът отказа да коментира пряко сделката, но заяви: "Съединените щати предоставят на Тайван отбранителни артикули и услуги, необходими за поддържането на достатъчна способност за самозащита".
През 2020 г. Тайван заяви, че планира да закупи наземно базирани произведени от "Боинг" противокорабни ракети "Харпун" като част от усилията за модернизиране на въоръжените си сили, припомня БТА.
Този месец председателят на Камарата на представителите на САЩ Кевин Маккарти беше домакин на тайванската президентка Цай Ингвен в Калифорния и подчерта необходимостта от ускоряване на доставките на оръжие за Тайван в условията на нарастващите заплахи от страна на Китай, припомня Ройтерс.
"Конфликтът между САЩ и Китай може да бъде избегнат"
"Конфликтът между САЩ и Китай не е неизбежен, но въпреки че Вашингтон не е заинтересован от него, той не възнамерява да бездейства" - това пък заяви заместник-министърът на отбраната на САЩ по политическите въпроси Колин Кол в интервю за американското списание "Форин полиси".
"Конфликтът с Китай не е предрешен или неизбежен. Фактът, че Пекин представлява предизвикателство, не означава, че трябва да се впуснем в конфликт, който ще бъде опустошителен за всички участници и ще нанесе невъобразими щети на световната икономика. Освен това това ще бъде конфликт между две ядрени сили, а никой не иска такова нещо. При това положение никой не трябва да допринася за такъв изход", убеден е Кол, цитиран от ТАСС и БТА.
Кол отбеляза, че амбициите на Китай да разшири сферата на своето военно и политическо влияние в Азиатско-тихоокеанския регион и извън него "застрашават интересите на Съединените щати, техните съюзници и партньори". Според него, ако Вашингтон не предприеме действия, "Китай ще разпространи влиянието и силата си", което би било против интересите на Съединените щати. Въпреки това Кол увери, че Пентагонът ще действа "отговорно".
"Не възнамеряваме едностранно да променяме статуквото. Не искаме конфликт с Китай", подчерта той.
Според Кол Пекин трябва да има предвид, че евентуален въоръжен сблъсък в Тайванския проток може да доведе до същата реакция на света, както в случая с Украйна, а не с Хонконг, при който в отговор на размириците светът "просто продължи напред".
"В случая по украинския сценарий не само рискувате да предизвикате опустошителен конфликт, който по-скоро ще ви отслаби, отколкото да ви укрепи, който по-скоро ще обедини света срещу вас, отколкото да го разедини. Ще се сблъскате не само с военната страна на случващото се, но и с перспективата за дипломатическа изолация, икономически загуби, ограничения на износа и т.н." "Голямата разлика между КНР и Русия е, че Пекин няма да може да реализира амбициите си за национално величие през следващите десетилетия, ако не се интегрира в глобалната система", заключава Кол.