В цяла Сирия противници на Асад ликуват, след като сирийската бунтовническа коалиция обяви, че е сложен край на 24-годишното му управление.  В редица европейски столици сирийски мигранти, сирийско продемократични активисти и местни жители от сирийски произход се събраха да изразят също задоволството си от развитието на ситуацията в страната. Самият Асад е напуснал страната със самолет, но не се знае къде се намира.

Дамаск е освободен, всички затворници са на свобода, обявиха сирийските бунтовници в цивилни дрехи по държавната телевизия. Те са навлезли в столицата без твърда съпротива на армията. Бунтовниците обявиха че въвеждат полицейски час в столицата Дамаск - от 16.00 часа до 5.00 сутринта, а всички държавни институции ще останат под надзора на бившия премиер докато се осъществи официално предеване на властта.

Командирът на сирийските бунтовници, които превзеха Дамаск, Абу Мохамед ал Джаулани заяви в обръщение, прочетено по сирийската телевизия, че няма връщане назад в Сирия, предаде Ройтерс. Той увери, че водената от него групировка е решена да продължи пътя, по който е поела още през 2011 г. по време на Арабската пролет.

"Бъдещето е наше", се казва в изявлението на Ал Джаулани.

Снимка: АР/БТА

Малко след като беше излъчено това изявление, бунтовниците обявиха, че Ал Джаулани е пристигнал в Дамаск, предаде Франс прес.

Командирът на сирийските бунтовници, които превзеха Дамаск, Абу Мохамед ал Джаулани

Снимка: АР/БТА

"Ръководителят Ахмед аш Шарех (както е истинско име на Абу Мохамед ал Джаулан, което е бойното му прозвище), се преклони и целуна земята при пристигането си в Дамаск", се казва в публикация в канала в Телеграм на организацията, ръководена от Ал Джаулани "Хаят Тахрир аш Шам". Към публикацията има и снимки, показващи Ал Джаулани да се прекланя и да целува земята.

Десетки сирийци се събраха в центъра на Дамаск и гориха плакати и знамена с лика на Башар Асад и събориха статуя на баща му Хафез Асад. Подобни сцени се разиграха и в Хама, Алепо, Дераа. Местни и чужедстранни медии съобщават за сирийци в изгнание, които масово се завръщат в страната си.