Ръководителят на американската дипломация Антъни Блинкън призова радикалните ислямисти от групировката "Хаят Тахрир аш Шам", водеща коалицията, която завзе властта в Сирия, да спазят обещанията си за умереност, ако искат да избегнат изолацията, наложена на афганистанските талибани, предаде АФП.

"Талибаните показаха по-умерено лице, или поне се опитаха да го направят, когато поеха контрола над Афганистан, но след това се разкри истинският им облик. Резултатът е, че те остават до голяма степен изолирани в света", заяви Блинкън пред престижния мозъчен тръст Съвет за международни отношения в Ню Йорк.

"Ако не искате такава изолация, има някои неща, които трябва да направите, за да придвижите страната напред", добави той, цитиран от БТА.

Коалицията от въоръжени групировки пое властта на 8 декември, с което сложи край на гражданската война, предизвикана през 2011 г. от потушаването на продемократичните протести, при която бяха убити половин милион души и шест милиона сирийци бяха принудени да напуснат страната.

Турция междувременно отхвърли коментарите на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, който определи победата на бунтовниците в Сирия като "неприятелско поемане на контрол" от страна на Анкара.

"Би било сериозна грешка да се описва случващото се в Сирия като завземане на властта", заяви външният министър Хакан Фидан в интервю за телевизия "Ал Джазира".

"За сирийския народ това не е завземане на властта. Това е волята на сирийския народ, който днес взема властта", добави той.

Бившият сирийски президент Башар Асад избяга в Русия, след като блицкриг, воден от ислямистката групировка "Хаят Тахрир аш Шам", го свали от власт по-рано този месец.

От началото на бунта през 2011 г. Турция се разглежда като ключов поддръжник на опозицията срещу неговия режим. Тя прие политическата опозиция и милиони бежанци, а също така подкрепи въоръжени бунтовнически групи, посочва АФП.

За ръководителя на турската дипломация би било грешка да се смята, че Турция е силата, която ще управлява Сирия след конфликта.