Анкара: САЩ рискуват окончателно да загубят Турция като съюзник
Заявлението е на говорителя на турския президент Ибрахим Калън
В авторски материал за в. "Дейли сабах", цитиран и от БТА говорителят на Реджеп Тайип Ердоган написа, че цялото турско общество е против политиката на САЩ, която не не се съобразява със законните потребности на Турция в областта на националната сигурност.
"Заплахите, санкциите и издевателствата по отношение на Турция няма да подействат, такива действия само ще засилят решимостта ни. Това ще изолира още повече САЩ не само от Турция, а от цялата международна арена", смята Калън.
Той посочва, че доверието във Вашингтон като надежден партньор и съюзник е подкопано, след като администрацията на Доналд Тръмп вече е "влязла във война" с Канада, Мексико, Куба, Китай, Русия, НАТО, Германия и други страни "предимно по вътрешни причини".
По думите на Калън, Турция като членка на НАТО е направила "много повече от останалите" за общата сигурност, а нейните съюзници са направили много малко или нищо, за да помогнат на Турция в борбата с терористичните групировки Кюрдска работническа партия /ПКК/ и Фетхуллахистката терористична организация /ФЕТО/.
Вчера в "Ню Йорк таймс" бе публикувана статия на самия Ердоган, който заяви, че едностранните действия на САЩ срещу Турция подриват американските интереси и принуждават Анкара да търси нови съюзници.
Отношенията между двете страни се изостриха след решението на Тръмп да увеличи митата за внос на алуминий и стомана от Турция, което предизвика рязко поевтиняване на турската лира. Друг повод за влошаване на отношенията е въпросът за човешките права и ареста на американския пастор Андрю Брънсън в Турция.
Ердоган: "Турция може да започне да търси нови приятели и съюзници
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган обяви, че отношенията на Турция със Съединените щати не могат да бъдат "асиметрични" и че страната му може да се насочи към нови съюзници.
В авторски материал, поместен във вестник "Ню Йорк таймс" под заглавие "Как Турция вижда кризата със САЩ", Ердоган предупреждава, че "едностранните действия срещу Турция от страна на САЩ, наш съюзник от десетилетия, ще послужат само да подкопаят американските интереси и сигурност".
"Преди да стане твърде късно, Вашингтон трябва да се откаже от погрешната представа, че отношенията ни може да бъдат асиметрични и да приеме факта, че Турция има алтернативи. Ако те не променят тази тенденция на унилатерализъм и неуважение, това ще ни накара да потърсим нови партньори и съюзници", пише Ердоган.
Президентът откроява десетилетната история на стратегическото партньорство между двете държави, в което, както той изтъква, САЩ са разчитали на помощта на Турция. Той споменава конкретно Корейската война, Кубинската ракетна криза, действията в Афганистан след терористичните нападения на 11 септември.
Ердоган същевременно изразява разочарование, че САЩ "многократно и последователно не са разбирали и зачитали тревогите на турския народ". "През последните години нашето партньорство е подлагано на изпитание от разногласия. За съжаление, нашите усилия да променим тази опасна тенденция се оказаха безполезни. Ако САЩ не започнат да уважават суверенитета на Турция и да докажат, че разбират опасностите, пред които е изправен нашият народ, партньорството ни може да е застрашено", посочва той.
Президентът акцентира по-специално върху това, че САЩ не са отговорили на многократните искания от страна на Турция да й предадат мюсюлманския проповедник Фетуллах Гюлен, който живее в щата Пенсилвания.
"Гюленистите се опитаха да извършат кървав преврат на 15 юли срещу моето правителство. В тази нощ милиони обикновени граждани се стекоха на улиците, водени от същото патриотично чувство, каквото несъмнено са изпитали американците след Пърл Харбър и терористичните атаки на 11 септември", пише в статията турският лидер.
Той напомня, че в нощта на метежа на 15 юли 2016 г. 251 души загинаха, сред които и неговият съветник Абдуллах Тайип Олчок и синът му. "Аз също щях да се присъединя към тях, ако отрядът убийци, който преследваше мен и семейството ми, беше успял. Турският народ очакваше от САЩ недвусмислено да заклеймят преврата и да покажат солидарност със законно избраното правителство. Те не го направиха", добавя той.
Турският държавен глава посочва и други причини за напрежението в турско-американските отношения напоследък - фактът, че САЩ снабдяват с оръжие свързаните с ПКК сирийски бунтовници, както и санкциите, наложени срещу двама турски министри покрай казуса със задържания в Турция американски пастор Андрю Брънсън.
"САЩ отправиха нагли заплахи срещу приятелска страна и продължиха със санкции срещу няколко министри от кабинета ми. Това решение бе неприемливо, нерационално и в крайна сметка вредно за дългогодишното ни приятелство", посочва турският лидер.