Основателят н "Уикилийкс" Джулиан Асандж се изправи днес пред британски съд по дело за екстрадирането му в САЩ, които го издирват по обвинения в пробив на правителствени компютри и шпионаж, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Около десет месеца, след като бе изведен от еквадорското посолство в Лондон, където престоя в уединение седем години, сега съдията Ванеса Барайцър трябва да изслуша страните и да реши дали 48-годишният Асандж да бъде пратен в САЩ, където може да получи присъда от десетки години затвор. Австралиецът твърди, че искането за екстрадиция е политически мотивирано от онези, които са били засегнати от разкритията на "Уикилийкс".

Гладко избръснатият Асандж потвърди пред съда своето име и възраст. Съдията предупреди, че нарушителите на реда в залата, ще бъдат извеждани от сградата.

Дженифър Робинсън, адвокат на Асандж, заяви, че делото срещу клиента й може да доведе до криминализиране на действия, които са ключови за разследващата журналистика и неговата работа, хвърлила безпрецедентна светлина върху това как САЩ са водели войната в Ирак и Афганистан. "Става дума за косвени убийства, доказателства за военни престъпления", каза тя. По думите на Робинсън разкритията на организацията на Асандж са "забележителен източник за онези, които искат да държат сметка на правителствата за нарушения".

Адвокатът на американското правителство Джеймс Люис каза пред съда, че Асандж е издирван за престъпления, които са изложили на риск живота на хора, които са помагали на Запада, и че журналистиката не може да бъде извинение за престъпления. Люис окачестви като преувеличено изказването на защитата, че в САЩ клиентът й ще бъде осъден на 170 години затвор.

Рисунка на съдебния художник Елизабет Кук, на която е изобразен Джулиан Асандж (в средата) по време на първия ден от делото за екстрадицията му, поискана от САЩ

Снимка: AP/БТА

"Уикилийкс" разгневи Вашингтон с публикуването на стотици хиляди тайни дипломатически грами на САЩ, които между другато съдържаха критични коментари по адрес на редица световни лидери, припомни Ройтерс.

Ако съдът в лондонския район Улуидж постанови, че Асандж трябва да бъде екстрадиран, решението му трябва да бъде одобрено от министъра на вътрешните работи (понастоящем Прити Пател). Но австралиецът има право да обжалва във висшия столичен съд и евентуално във Върховния съд на Обединеното кралство.