Габриел Вълков пред Dir.bg: Младите в БСП винаги сме били за обединение, грешка беше войната с Радев
Нашите баби и дядовци не са клинични пътеки, заслужават реални здравни грижи, казва лидерът на младежката организация, който е с най-много номинации за водач на 23 МИР
Габриел Вълков е роден през 1996 година в София. Завършил е Езикова гимназия "Дорис Тенеди". Придобива своята диплома за висше образование в Нов български университет със специалност "Политика и общество". Следва "Енергийни пазари и услуги" в СУ "Св. Климент Охридски" Габриел е експерт към Комисията по децата, младежта и спорта на Столичния общински съвет. Бил е експерт и към Комисията по отбрана на Народното събрание. Владее английски и гръцки езици.
Той е член на БСП от 2015 година, като е изпълнявал длъжностите на председател на МО в БСП - София и международен секретар на организацията на национално ниво. През месец май 2022 година е избран за председател на Националния съвет на Младежкото обединение в БСП.
Вълков до момента има най-много номинации за водач на листата в 23 МИР на предсрочния вот, а в петък предстои окончателно пленумът на БСП да утвърди депутатските си листи.
- Младежкото обединение в БСП подкрепи лявото обединение. Но ще ви донесе ли това добавена стойност, при положение, че социолозите отново ви дават 6-7 процента?
Младежите в БСП последователно работим за диалог и обединение, както вътре в БСП, така и в цялото ляво политическо пространство в България. Малкото социологически проучвания, които са излезли досега, са проведени по време на най-големите медийни разпри около ръководството на БСП, без готова широка лява коалиция и без новите лица и политики, които са в основата на тази коалиция. Тези скандали вече са в миналото, коалицията е факт, а утре на заседание на Националния съвет на БСП ще подредим водачите и ще утвърдим листите, които областните структури на партията са подредили. Също така ще приемем и новата лява платформа, която изработихме. В нейното писане се включиха, както опитните политици от партиите в коалицията, така и техните млади експерти, които дадоха един по-различен и модерен поглед за изграждането на тези политики. Сериозните промени в политиките и лицата, както и формирането на този нов ляв фронт, вярвам, че ще доведат до значително по-високи резултати на лявото. В българската политика има сериозна нужда от разум и стабилност, неща които "БСП - Обединена левица" може да даде на следващото Народно събрание.
- Новият стил и посока в партията и сегашното ръководство обърна ли поглед към младите? Да очакваме ли и ваши представители в листите?
В листите на "БСП - Обединена левица" ще има много повече млади хора отпреди. Тук не говоря за пълнеж на листите с младежи, както е било назад в годините. Говоря за челни места в тях. Всички коалиционни партньори дават нови лица за листите, видяхме и пресконференцията на Мая Манолова, в която тя ясно заяви, че дава път на младите, а лидерите правят крачка встрани. Това ще бъде така и в останалите партии в коалицията. Мога да ви дам и реални примери като Добрич, където младеж заема второто място в листата за кандидати за народни представители. В Разград младежи са подредени от областния им съвет на второто и третото място. В Пловдив - област, регион, където БСП има един от най-високите ни резултати в страната, на третото място също ще бъде младеж. Най-голямо осъзнаване за нуждата от млади хора в листите на БСП може да се види в столичния 23 МИР, който е и най-големият избирателен район в цялата страна. Там зам.-председателят на Младежкото обединение в БСП Георги Ангелов бе подреден първи от Градската конференция на БСП в София. Веднага след него е 23-годишният Иван Панайотов, който е студент, ветеринар и председател на младежите в район Лозенец, където членувам и аз. На четвърто място пък е Сава Диков, председателят на младежите ни в район Панчарево. Същевременно най-много номинации от районните конференции на БСП за водач на листата на 23 МИР имам аз, за което съм изключително признателен. За първи път от много години в БСП се дава толкова сериозен път на младите. Това е една от големите разлики между миналото и новата лява коалиция, която направихме.
- Пленумът в петък ще излъчва водачите на листи. Кои знакови лица ще видим сред тях и как бяха предложени - отдолу нагоре или от "Позитано" се наложиха над структурите?
С промяната в лидерството на БСП се промени и стилът на работа. Върнахме се към колективното начало и демокрацията. Листите на всички области са наредени от Областните съвети, а водачите се избират в диалог със структурите. В БСП повече няма да има налагане на водачи от "Позитано" към местните организации. Освен млади експерти, в листите в страната ще има и други хора с опит и експертиза в управлението. Не мога да се наема с конкретни имена, защото Националният съвет е този, които ще нареди водачите, и никой не може да влияе върху това решение, както и трябва да бъде. Винаги съм твърдял, че структурите по места най-добре знаят от какъв водач и листа имат нужда и кое е най-добре за тяхната област. Заради това моят призив към членовете на Националния съвет е да се вслушат в предложенията, идващи от Областните съвети, и да ги подкрепят, което аз вярвам, че ще се случи.
- Вас ще Ви видим ли в листите?
- Както споменах, на база на районните конференции на БСП в 23 МИР, аз имам най-много номинации за водач на листата. Когато погледнем листата в този избирателен район, подредена от Градската конференция, ясно се вижда волята на членовете на БСП - София, които искат една нова и млада листа, като освен номинациите към мен за водач, на челните четири места са поставили трима млади специалисти под 30-годишна възраст и един на 40-годишна възраст. Разбира се, по устав Националният съвет избира водачите на листите в цялата страна. Уверението, което имаме от страна на новото ръководство на БСП е, че водачите ще се редят в диалог с местните организации, а няма да се налагат хора от "Позитано" по модела на Нинова.
- Кои са приоритетите за младите социалисти и заложени ли са те в предизборната платформа на БСП?
- Новата лява платформа беше написана съвместно и в диалог, както с опитните експерти, така и с младите специалисти от БСП и останалите младежки организации на леви партии и формации в коалицията. Имаше и една цяла работа група по младежта и спорта, която беше поверена на младежките организации на партиите в коалицията. Там създадохме нови и иновативни политики за младите хора в България. Започването на самостоятелен живот за младите семейства често включва закупуване на собствено жилище например, където да се установят и да посрещнат раждането на първото си дете. Младите родители работят активно и са готови да се грижат за децата си, но държавата трябва да ги подкрепя в това начинание, вместо да създава допълнителни проблеми. За целта са необходими достатъчни доходи на семейството, осигуряване на равен достъп до детски градини, училища и висококачествено здравеопазване. За семействата, които срещат репродуктивни затруднения, искаме да бъде осигурен безплатен достъп до неограничен брой инвитро процедури. Това е ангажимент, който можем да поемем. Нашата визия е за държава, която работи ефективно в полза на гражданите, за да им осигури възможности за развитие, както спокойствие и сигурност за всеки човек и неговото семейство, останалото ще си го постигнем сами като млади хора. Тези идеи са само част от политиките, които предлагаме за едно по-солидарно общество.
- Има ли разделение в партията и сред вашия електорат на ниновисти и обединители? И опасявате ли се, че нападките, които идват откъм вече изключените, може да подядат резултата ви?
- Битките за власт по върховете не могат да вкарат разделение в членовете партията. БСП е партия с над 133-годишна история. Сменили са се много лидери по пътя. Някои са били сменяни шумно, други сами са си подавали оставките, поемайки отговорност за катастрофалните резултати на БСП, както направи Корнелия Нинова. Това е естествен процес, ръководствата са преходни, но ние, членовете на партията, си оставяме верни на лявата идея докрай. Независимо от ръководството, което управлява БСП, ние продължаваме да се борим срещу неравенствата, с които се сблъскваме всеки ден.
Един от големите проблеми, които последователно засягаме, е този за достъпа до здравеопазване. Нашите баби и дядовци не са клинични пътеки и метод за източване на здравната каса, те имат нужда от реални здравни грижи, които липсват. Младите семейства искат да имат деца и да ги отглеждат в България, но нямат възможността да го правят, защото държавата е абдикирала от своите задължения, а трябва да им помага и да ги подкрепя. Нашите деца имат нужда от места в детските градини и от достъпно и качествено образование, което ние искаме да им осигурим. Това са проблемите, с които ние се сблъскваме всеки ден.
- Сегашната политическа криза и ниското доверие в парламентарните партии налагат ли някаква корекция в изборната система?
- Провалът на десните политически формации е очевиден. От целия спектър вдясно в парламента има около 200 депутати и за седми пореден път те не могат да съставят стабилно правителство. Точно заради това ние направихме този обединен ляв фронт, като алтернатива на сегашното управление на страната. Искаме да дадем необходимата лява алтернатива като спасителен пояс на българското общество за излизане от политическата криза.
Смяна на изборната система би довела до още по-голям хаос в България на този етап. Големият проблем на политическата система не е толкова в структурата на избора, а в липсата на каквото и да било доверие в хората, които искат да управляват. Неравенствата в обществото се увеличават и докато едни хора се чудят нова яхта или нов частен самолет да си купят с откраднатите пари от магистралите например, има български семейства, които не могат да купят нови зимни обувки на своето дете. Тези несправедливости са нашият основен фокус като млади хора и заради това сме решили да се занимаваме с политика. Държавата има нужда от спешни решения и ние сме готови да ги дадем.
- Преди дни Бойко Борисов изреди за първи път и БСП сред потенциалните партньори на ГЕРБ след вота. Как реагирате на това?
- Не мисля, че БСП и ГЕРБ могат да бъдат коалиционни партньори. Ние не сме влизали и няма да влезем в сглобки и неясни правителства, формирани с цел лично финансово облагодетелстване на определени хора. Нека видим резултатите на партиите в следващия парламент, да видим кои партии влизат и кои не, и тогава можем да говорим за това какви са възможните конфигурации. Важно е едно - властта никога не трябва да е самоцел, защото тогава политическата система започва да се самоизяжда, а от това страдат най-много тези българи, които имат най-голяма нужда от подкрепа от страна на държавата.
- Как върви сдобряването с президента Румен Радев?
- Една от големите грешки, които БСП направи през годините, е войната с президента Румен Радев. Ние, младите винаги сме водили политика на събиране и обединение, а не на разцепление и войни. БСП издигна Румен Радев за президент на България, ние сме тичали ден и нощ, в дъжд и пек, за да му помагаме във вече две кампании, защото искрено вярваме в неговите качества и това не се е променило. След последните президентски избори се видя, че 99% от социалистите са гласували за неговата кандидатура. Вярвам, че след промените в ръководството на БСП отношенията ни с него ще продължават да се затоплят, защото това е естествен процес.