Известната двойка египетски лешояди се завърна в България, в гнездото си близо до Провадия преди дни, съобщиха от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП).

От дружеството отбелязват, че вече близо 13 години наблюдават на живо редките птици, благодарение на инсталирана в гнездото им камера. Видът се превърна в символ на града, а чрез камерата хиляди хора всяка година стават свидетели на завръщането на лешоядите, излюпването на малките и всеотдайните грижи на родителите за тях, изтъкват от БДЗП.

От дружеството отбелязват, че камерата не притеснява и не вреди на птиците, тъй като е добре маскирана. Тя дава ценна информация за поведението на вида и хранителите му навици, необходима при определянето и прилагането на подходящите мерки за неговото опазване. Ставаме свидетели и на реновирането на гнездото, снасянето на яйцата, излюпването на малките и грижите, които родителите полагат за тях, посочват от дружеството.

Освен с камерата, БДЗП наблюдава семейния живот на птиците и чрез инсталирани фотокапани в гнезда на вида в Източни Родопи. Данните показват, че мъжките лешояди полагат повече усилия при строежа на гнездото, докато женските имат по-важна роля по време на мътенето на яйцата. И двата пола имат еднакво значение при храненето и отглеждането на малките, като успешно поемат ролята на другия родител, когато се наложи, посочват още от дружеството.

Също така на двойката лешояди редовно се осигуряват достатъчни количества безопасна храна, за да се сведе до минимум рискът от попадане на отрови или липса на достатъчно количество за успешното изхранване на малките.

Египетският лешояд е един от най-застрашените видове птици на планетата. Популацията му на Балканите е намаляла с над 80% за последния четвърт век заради отравяне, бракониерство и токови удари, причинени от електропреносната мрежа.

За първи път от 30 години насам най-източноевропейската популация на вида показа признаци на стабилизиране в резултат на ключовите природозащитни мерки за смекчаване на основните заплахи за египетския лешояд в гнездовите му местообитания и по протежение на прелетния път.