Два белоглави лешояда, разхождащи се спокойно в центъра на Сливен, смутиха жителите на града. Заради засиления интерес към птиците и за да успокоят хората, от "Зелени Балкани" дадоха повече информация за тях.

На сайта и страницата си във Facebook организацията съобщава, че птиците с крилометки ЕЕ, YY и TT  са част от дългосрочна съвместна програма с Фонда за дивата флора и фауна и Дружеството за защита на хищните птици за завръщането на този рядък вид у нас. Те са дарение от International Centre for Birds of Prey - Англия, заедно с още 8 птици - белошипи ветрушки и египетски лешояд.

След като са преминали карантина в Спасителния център за диви животни, трите белоглави лешояда са били преместени във волиерата за адаптация в Природен парк "Сините камъни", а в  началото на март - освободени в природата.

Тъй като птиците са възрастни, излюпени са и са израснали в зоопаркови условия, те по-трудно се адаптират за живот в дивата природа. Това е и причината да търсят близостта на хората и две от тях да се придвижат към града и спокойно да се разхождат сред гражданите на Сливен, без да се безпокоят, че някой може да им навреди, обясняват от "Зелени Балкани".

Лешояди в Сливен

Снимка: Зелени Балкани

След като стотици граждани сигнализират на Зелени Балкани и Дирекцията на природен парк Сините камъни, двете птици са заловени и върнати във волиерата за адаптация. Сега следят и поведението на третата птица.

Лешояди в Сливен

Снимка: Зелени Балкани

"Обикновено птиците, които ни даряват са младежи, които след престой във волиерата и контакт с дивите си "събратя", по-лесно "подивяват" и избягват близостта на хората. Именно такива птици загнездват най-често в дивата природа, отбелязват от "Зелени Балкани".

Лешояди в Сливен

Снимка: Зелени Балкани

Методиката за връщане на белоглави лешояди в природата е утвърдена и се ползва в редица страни, като е доказала своята ефективност, включително в България. Тя е част от Балканския план за завръщане на вида и Плана за действие на вида в България. С тази методика, белоглавият лешояд е възстановен от Зелени Балкани, ФДФФ и ДЗХП в Стара Планина и Кресненското дефиле. В Балкана той гнезди вече в две колонии - във Врачански Балкан и Сливен-Котел.

Освен International Centre for Birds of Prey, още 19 зоопарка от 7 страни, както и правителствата на Кралство Испания и Франция са дарили белоглави лешояди за целите на програмата, като близо 350 птици от вида са пуснати в природата като част от програмата.

От "Зелени Балкани" припомнят, че лешоядите са изключително полезни птици, санитари на дивата природа, които (ако бъдат възстановени) могат да спестят милиони левове на икономиката, които сега са нужни за обезопасяване на умрелите домашни животни чрез екарисажи.