Американският президент Барак Обама предвижда до 2035 г. САЩ  да изпратят астронавти в орбита около Марс, а по-късно и на самата планета, и се надява да е свидетел на тези събития, предаде Франс прес.

В началото на следващото десетилетие изпитателни полети ще тестват технически средства, необходими за изследване на космоса отвъд близката околоземна орбита, а към 2025 г. се надяваме да разполагаме с нови космически кораби, които да позволят осъществяването на пилотирани мисии отвъд Луната, в дълбокия космос, заяви Обама, представяйки стратегията си за бъдещето на американската космическа програма в космическия център "Кенеди" в Кейп Канаверал, Флорида.

Ще започнем с изпращането на астронавти на астероид за първи път в историята. Към средата на 30-те години на настоящото столетие смятам, че ще можем да пратим хора в около марсианска орбита, които ще върнем невредими на Земята, обясни президентът. По-късно ще стигнем и до стъпването на човек на Марс, посочи той.

Надявам се да съм тук и да видя това, добави 48-годишният Обама в своята реч в оптимистичен тон. Президентът подчерта, че подкрепя и е "100 процента ангажиран с мисиите и бъдещето" на НАСА и обяви увеличение от 6 милиарда долара за пет години на бюджета на американската космическа агенция. Обама заяви, че разбира безпокойствата на служителите на агенцията и отдава значение на мненията на критиците, сред които е и първият човек, стъпил на Луната, Нийл Армстронг, отбелязва Ройтерс.

В крайна сметка никой не е по-отдаден на идеята за пилотираните полети и изследването на космоса от хората от мен, но трябва да направим това по разумен начин, заяви Обама пред около 200 души в центъра "Кенеди".

Увеличаването на бюджета на НАСА ще даде възможност за разширяване на изследванията на слънчевата система, за развиване на наблюденията на Земята в полза на по-ясната представа за климатичните промени и за по-сериозно подпомагане на частните космически компании, които формират основата на американските космически програми, каза президентът.

"Разбирам, че някои смятат, че първо трябва да се опитаме да се върнем на Луната, както се планираше преди. Тук обаче съвсем ясно ще заявя: Ние вече бяхме там", добави той. "НАСА разполага с най-големия бюджет за космически изследвания в света с около 18 милиарда долара годишно за финансиране на пилотираните полети и роботизираните изследвания."

Днес около 23 000 души работят в централата на НАСА във Вашингтон и в десетте центрове в страната, а няколко десетки хиляди са служителите на фирмите подизпълнители на агенцията, отбелязва АФП.

През февруари правителството на Обама обяви, че ще преустанови плановете, стартирани при управлението на Джордж Буш, за ново поколение космически кораб, с който астронавти отново да се върнат на Луната, да пътуват до Марс, а и по-далеч. Тази програма изоставаше от графика и надхвърляше бюджета и според новото правителство никога не би могла да постигнали целите си при наличното финансиране.

Страховете от преустановяване на пилотираните мисии, закриването на хиляди работни места и края на господството на САЩ в космоса предизвикаха бурни критики, припомня ДПА.