Решение за това кои имоти - частна общинска собственост, ще бъдат задължително застраховани, ще взема общинският съвет. Това съобщи пресслужбата на кабинета.

Предложената мярка за ограничаване на последствията и за по-безболезнено преодоляване на щетите е била разработена съвместно с Националното сдружение на общините.

В момента разпоредбите в закона задължават общините да застраховат имотите си, но не определят обхвата на рисковете. Приемането на новите текстове ще позволи компенсиране на общинските разходи при ремонтно-възстановителни работи на засегнати имоти и възобновяване на предоставяните на населението публични услуги, се отбелязва в съобщението на Министерски съвет.

Идеята за задължителната застраховка срещу природни бедствия лансира първо регионалният министър Лиляна Павлова дни след голямото земетресение в Перник през май. Първоначално идеята й бе  застраховката да бъде задължителна за всички, притежаващи имоти,  както е за притежателите на коли - "Гражданска отговорност", но по-късно тя се трансформира в това да засегне само общинските и държавни имоти.
Тази теза защити и министърът по еврофондовете Томислав Дончев, който втора седмица е на място и помага на перничани и институциите там да решат изостаналите ремонти на засегнати сгради, сред които и училища.

Правителството днес реши още, перничани, които са взели два пъти държавната помощ от 325 лв. - веднъж от Агенцията по социално подпомагане и втори път от междуведомствената комисия при одобрение на финансиране, предназначено за ремонтни дейности, да не връщат дублираните пари.

Пострадалите граждани от земетресенията в Пернишка област ще могат да получават финансова помощ за отстраняване на щетите чрез опростени правила, съобщи още пресслужбата на Томислав Дончев. Опростените правила предвиждат предоставяне и отчитане на еднократна финансова помощ за ремонтни дейности срещу декларация за ползване на средствата по целесъобразност.

Миналата седмица от инициативния комитет, създаден заради забавянето на действията на правителството за обезщетяване на хората, пострадали от труса, обвиниха властите в лоша координация между отделните институции във връзка с обезщетенията.
По обобщените справки на Междуведомствената комисия към момента са идентифицирани 163 имота, за които е поискана възстановителна помощ за цялостно или частично разрушаване. От тях 12 сгради вече са премахнати, а 77 предстои да бъдат разрушени.