Властта обещава "модифицирано осъвременяване" на пенсии от 1 октомври
Бизнесът и синдикатите с резерви към предложените антикризисни мерки
Социалните партньори обсъждат антикризисните мерки на кабинета. Още в началото обаче бизнесът и синдикатите не скриха резервите си към пакета от мерки на властта, а на влизане социалният министър анонсира нов тип "модифицирано осъвременяване" на пенсиите от 1 октомври.
"Това не са антикризисни мерки - това са намерения за такива", коментира президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов пред журналисти преди НСТС.
Манолов посочи, че мерките ще започнат да приличат на антикризисни тогава, когато се появят в законови текстове. По думите му отсъства фокусът.
"Тези мерки са направени като че ли заради това да има някакви мерки. Искам да поставя специален акцент върху необходимостта за това какво ще се прави в областта на пенсиите, защото и тук нещата са направени така, че отсъства кореспонденция едно с друго", коментира синдикалистът. Манолов е възмутен как може пенсията да е по-голяма от максималния осигурителен доход. По думите му това е абсурд от гледна точка на теорията на пенсиите.
"Не бива да се допуска уравниловка в пенсиите. Абсурдно е да има пенсия по-висока от максималния осигурителен доход - ако максималната пенсия е 3 400 лв., то максималният осигурителен доход трябва да е 11 хиляди лева", заяви Манолов. Относно нулевата ставка на ДДС за хляба синдикалистът има сериозни опасения дали това ще се случи.
"Засега не се очертава актуализация на минималната работна заплата от 1 юли", каза също преди заседанието на Тристранката министърът на труда и социалната политика Георги Гьоков. Той очаква консенсус след края на НСТС в подкрепа на мерките.
Относно пенсиите, министър Гьоков обясни, че са се опитали в рамките на възможностите на бюджета българските пенсионери да получат най-справедливото увеличение. Общият размер за увеличението е от 1,6 млрд. лв.
Министърът обясни, че от 1 октомври предстои ново "модифицирано осъвременяване на пенсиите". По думите му това е един вид ново преизчисление на пенсиите, което да доведе до сближаване на отпуснатите по-назад във времето пенсии с тези, които са отпуснати по-скоро.
"Това е проблем за българската пенсионна система", отбеляза Гьоков и обясни, че очаква 770 хиляди пенсионери да получат средното увеличение с 15 процента.
Тристранката тръгна с критики срещу антикризисните мерки на властта - и от страна на бизнеса, и от страна на синдикатите.
Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) не подкрепя основната част от антикризисните мерки, предлагани от правителството, съобщи председателят на организацията Васил Велев по време на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).
Според Велев най-важните мерки, които са срещу най-сериозните проблеми отсъстват, а именно мерките срещу инфлацията и несигурността. Основният проблем е несигурната икономическа среда и недостигът на работна ръка, каза Велев. Той посочи, че в АИКБ са получени много възражения от членове на организацията срещу начина на компенсиране на крайните цени на горивата за физически лица. "Механизмът, който се предлага затруднява търговците. Те ще трябва да кредитират тази дейност. Най-напред ще платят това облекчение, а едва след това ще си търсят парите", отбеляза Васил Велев.
Що се отнася до намаляването на ДДС за централното отопление, АИКБ също е против, защото само една пета от гражданите в България имат централно отопление. От тях половината са в София, където заплатите са най-високи, каза Велев.
АИКБ е против нулевата ставка за ДДС за хляба. Въвеждането на нулева ставка на ДДС на хляба и възстановяване на високата ставка на алкохолни напитки помага на един бранш и вреди на други три-четири бранша, особено на туризма, най-засегнат от кризата. Мярката не е таргетирана, коментира още Велев. Той предлага да се предвиди адекватно компенсиране на свръхвисоките цени на ел. енергия за потребителите на свободния пазар.
Предлаганата мярка от 9 процента ДДС за природния газ за предприятията, регистрирани по ДДС, Васил Велев определи като неутрална мярка и от нея няма да има ефект.
АИКБ подкрепя увеличаването на данъчните облекчения за деца, като според Велев това е своеобразен необлагаем минимум за работещите хора с деца. Организацията подкрепя и намаляването на законната лихва по просрочените задължения от 10 на 8 процента на годишна база.