Опозиционните партии обяснимо разкритикуваха антиинфлационните мерки, които управляващата коалиция обяви в сряда. Критиката се насочи най-вече към самото "изхабено" правителство, което "лъже" хората, отказва диалог, пуска "налудни" идеи, от които ще станем по-бедни и които ще се финансират с нови заеми.

Колкото до мерките, те, ще имат обратен резултат - проинфлационен, а когато трябва да влязат в сила - 1 юли, според опозицията сигурно няма да са същите, а пък така обявените "нямат фокус", липсва например земеделието. 

Предвиденото облекчение от 25 ст./литър гориво при всяко зареждане щяло да доведе до хаос по бензиностанциите.

Не липсваха и критики, макар и смекчени, от "Има такъв народ", участник в управлението.

Ето най-общо какво казаха политиците от опозиционните партии и ИТН.

ГЕРБ: Българи, не се доверявайте на серийните лъжци

Правителството вече се готви за предизборна кампания, като предлага подобни проинфлационни и неработещи мерки, каза председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова на брифинг в парламента.

Депутатът Тома Биков коментира, че целта на обявените от правителството мерки не е да решат кризата с инфлацията, а кризата с управлението, управляващото мнозинство и настоящото правителство. От няколко седмици и дори месеци се обявяваме за предсрочни избори, а управляващите направо откриха и предизборната кампания, коментира той. Мерките, които се предлагат, са втора стъпка към финансовата криза, в името на това да бъде спечелено малко политическо време за това абсолютно изразходено, износено след шест месеца управление, правителство и управляващо мнозинство, заяви Биков.

Биков отбеляза, че правителството е обявило, че мерките влизат в сила от 1 юли, но дотогава има толкова много време, че изобщо не е ясно коя от тях ще влезе по начина, по който е формулирана днес. Затова Биков призова "българските граждани да не се доверяват толкова леко на хора, които лъжат серийно и без да им мигне окото".

Деница Сачева коментира, че нито едно от предложените решения не е договорено в Съвета за тристранно сътрудничество с работодатели и синдикати. Механичното вкарване на добавката към пенсиите грубо ще изкриви пенсионната система, защото не е свързана с осигурителен принос, смята тя. По думите й, четворната коалиция е договорила едва 4% увеличение на пенсиите, никакви 20% няма. Не с кражби, а със заеми се финансират вашите "налудни идеи", обърна се тя към министър-председателя. Сачева определи представените днес мерки като "популизъм и голяма безотговорност към бъдещето".

Делян Добрев изтъкна, че от тези мерки ще станем по-бедни. Тези мерки единствено ще напомпат допълнително инфлацията, коментира той. По думите му, това правителство има два големи гряха - първият е, че инфлацията у нас е два пъти по-висока от европейската, а вторият са ето тези мерки.

Томислав Дончев също коментира, че това са мерки в подкрепа на инфлацията. Състезанието "заплати, плащане, цени" ще бъде спечелено от цените, смята той. Според него, въпреки анонсираната нулева ставка на ДДС, хлябът няма да поевтинее, а по този начин може да се помогне на търговеца. За компенсациите от 25 стотинки за литър гориво, Дончев отбеляза, че ако тази мярка бъде приложена, гарантира хаос на бензиностанциите. Мерките са закъснели, но тъй като са лоши и неадекватни, мисля, че това, че са закъснели, не е особен проблем, допълни той.

ДПС: Къде е селското стопанство

Антиинфлационните мерки са закъснели и нямат фокус, не са достатъчно ясно таргетирани и с ясни цели, които да отговарят на ситуацията, в която се намира в момента страната, каза пред журналисти в парламента заместник-председателят на ПГ на ДПС Йордан Цонев. Според него по-голямата част от мерките са насочени към потреблението и към компенсиране на инфлационните ефекти. Цонев упрекна, че липсват мерки в селското стопанство в условията на световна продоволствена криза, липсва и диалог с опозиционните партии.

"Най-лошо впечатление в тези мерки ни прави отсъствието на селското стопанство, което трябва да бъде най-ясно застъпено", заяви Цонев. По думите му в Испания, Италия, Германия има огромни пакети, насочени приоритетно към сектора.

"Имаме абсолютно готов пакет от мерки. Чакаме да се отвори бюджетната процедура, защото те засягат бюджетни разходи. Няма никакво желание от страна на правителството да води диалог с опозиционните партии, с браншовите организации", коментира Цонев, като отбеляза, че от ДПС са имали среща с всички браншови организации от селското стопанство.

Относно заявеното намерение от страна на представители на управляващата коалиция да внесат законопроект за облагане свръхпечалбата на електроенергийните дружества, Йордан Цонев коментира, че законопроектът на ДПС, който е внесен, не се допуска за разглеждане в пленарна зала. "Преписаха го и искат да подкрепим техния. Първо трябва да отговорят на въпроса защо дори разговори не проведоха. Ние да не го правим това за нас, правим го за хората. Това е отказ от диалог в условията на криза. Усещане за самодостатъчност за управляващите. В такава криза никой не си позволява да действа сам", заяви депутатът от ДПС.

"Възраждане": Оставка още днес

От "Възраждане" свалихме доверие от това неадекватно и вредно правителство. Вярваме, че най-добрият техен ход е да подадат оставка още днес, а за спасението на България трябва да управлява "Възраждане". Това заяви депутатът Искра Михайлова в края на декларация по друг повод - за отварянето на сметки в "Газпромбанк" за плащане на газовите доставки.

ИТН: Нямаме изчисления, нямаме анализ, има неясноти

Оповестените мерки, смятаме че може би ще работят, въпросът е обаче, че трябваше да имаме достатъчно изчисления за ефекта от тях, каза председателят на бюджетната комисия и депутат от ИТН Любомир Каримански в коментар пред журналисти в парламента. 

Каримански уточни, че не са получили анализ за приходите от газ, електричество - какъв ще бъде размерът на ДДС, на акцизите. Това трябваше да бъде предварително направено, за да можем да направим т. нар. симулация "фискално пространство" и да кажем този приход може да бъде разпределен по такъв начин към уязвимите групи, коментира Каримански.

Председателят на бюджетната комисия призна, че има резерви към някои мерки - не е ясна, например, схемата, по която тютюневите изделия ще бъдат облагани с по-висок акциз. Не мога да кажа дали, примерно, това, което възнамерява да направи Министерството на финансите, е достатъчно прецизна схема, която ще доведе до увеличаване приходната част във фиска така, че тя да може да бъде преразпределена към тези, които имат най-много нужда, обясни шефът на бюджетната комисия.

За преизчислението на пенсиите Каримански посочи, че не са видели изчисленията на Националния осигурителен институт колко ще струва.

Мерките трябва да работят в полза на гражданите, подчерта представителят на ИТН. Нямахме достатъчно данни за въздействието на тези мерки върху отделните уязвими групи, отбеляза Любомир Каримански. Според него, за да работят мерките, е необходимо да има дефиниция за всяка една от приоритетните категории и да се знае как ще рефлектират върху тях.

Каримански се превърна в опозиционер на повечето икономически предложения на правителството, след като от "Продължаваме Промяната" (лидерите Кирил Петков и Асен Василев) бламираха избора му за управител на БНБ.