За "сдържаност и конструктивен диалог" призова политиците служебният премиер Димитър Главчев в началото на днешното правителствено заседание. Той отбеляза, че е в техни ръце съставянето на редовно и стабилно правителство, "каквото всички искаме". Главчев обяви и че служебният кабинет е готов с бюджета, заради което изрази надежда по-скоро да бъде конституирано 51-вото Народно събрание. 

За избирателната активност и организацията на вота  

"В началото нека да изразя благодарност към българските граждани, които участваха на изборите в неделя. Явно призивите, които отправиха всички, включително и ние, за активно участие, са достигнали до тях. Достигнали са и различните послания на политическите партии, участници в изборите. Това е един добър знак, който би следвало да продължи", посочи Главчев в началото на заседанието. 

Той отново каза, че служебният кабинет е изпълнил основната си задача - организирането на честни и прозрачни избори. След това цитира оценка, поместена в доклада на наблюдателите от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) за организацията на вота.

"Предсрочните парламентарни избори, проведени на 27 октомври в България, бяха конкурентни и професионално ръководени от изборната администрация. Приветстваме добрата организацията на изборите и непрестанните усилия на избирателите, изтощени от непрестанни цикли на повтарящи се избори", цитира Димитър Главчев и заяви, че "по повод на организацията няма какво повече да се каже".

При представянето на наблюденията на делегацията на ПАСЕ на изборите у нас, ръководителят ѝ Алфред Хеер отбеляза, че "увеличеният брой на сигналите и видимо по-високата активност в определени, чувствителни области показват, че има спешна нужда от допълнителни решения и мерки".

Той заяви още, че делегацията на ПАСЕ не е станала свидетел на тежки изборни нарушения, но не защото не е имало такива, а защото не са могли да изпратят наблюдатели навсякъде за по-дълъг период от време. Според Хеер държавните институции трябва да разследват обвиненията за купуване на гласове и контролиран вот

Снимка: БТА

За държавния бюджет и бюджетите на НЗОК и ДОО 

Служебният премиер съобщи и че предстои да бъде разглеждано важно законодателство, а именно законите за държавния бюджет, бюджета на Националната здравноосигурителна каса и бюджета на Държавното обществено осигуряване.

"Днес ще предложим решение те да бъдат внесени, когато се конституира 51-вото Народно събрание. Това е необходимо не за друго, а защото в Закона за публичните финанси е записано, че срокът за внасянето на бюджета е 31 октомври, но смятам, че всички разбират, че това ще бъде абсолютно безсмислено. Днес ще разгледаме такова предложение и мисля, че то ще бъде прието. Абсолютно аргументирано е", заяви премиерът.

"Надяваме се по-скоро да бъде конституирано 51-вото Народно събрание и сформирано редовно и стабилно правителство, което има политическа подкрепа и носи политическа отговорност за действията си. Когато, след четири години, надявам се, има нови избори и избирателите преценят какво са слушали в предизборната кампания, какви ангажименти са поети и какво е свършено, тогава активността им ще бъде още по-голяма", каза още служебният премиер преди заседанието. 

По-късно от пресслужбата на Министерския съвет съобщиха, че със свое протоколно решение служебното правителство е одобрило доклада за организацията на заключителния етап от подготовката на законопроектите за държавния бюджет за догодина, за бюджета на здравната каса и за бюджета на държавното обществено осигуряване. 

Снимка: БТА

Съгласно чл. 39, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание за времето от откриване на предизборна кампания за избори за народни представители за Народно събрание до свикване на новоизбраното Народно събрание не се провеждат редовни пленарни заседания и заседания на комисиите.

При тези обстоятелства, в случай на внасяне на законопроектите за държавния бюджет, за бюджета на Националната здравноосигурителна каса и за бюджета на държавното обществено осигуряване в Народното събрание в срок до 31 октомври 2024 г., не би могла да бъде реализирана процедурата по глава осма от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание за обсъждане и приемане на законопроектите. Освен това следва да се има предвид, че преди приемането на бюджетните закони, е необходимо да бъдат приети промените в данъчните закони.

Изложените по-горе причини налагат организирането на заключителния етап от подготовката на проектите на бюджетни закони да бъде съобразено с избора на новото Народно събрание и прекратяването на пълномощията на 50-ото Народно събрание съгласно чл. 64, ал. 4 от Конституцията на Република България, тъй като в рамките на действащия парламент не е възможно провеждането на ефективна процедура по обсъждане и приемане на законите съгласно предвиденото в Закона за публичните финанси и Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.

Решението се налага заради сроковете за конституирането на 51-вото Народно събрание, както и законният ангажимент на правителството да внесе за разглеждане проектобюджетите в срок до 31 октомври 2024 г., който не може да бъде реализиран в контекста на времето за избор на ново НС. Също така, преди приемането на бюджетните закони, е необходимо да бъдат приети предложените вече от Министерския съвет промени в данъчните закони за 2025 г.