ГЕРБ: ПП-ДБ признаха, че нямат равноотдалечен премиер
Няма нова ситуация, която да коментираме, обявиха победителите на изборите
От ГЕРБ излязоха с изявление по една от най-горещите политически теми - какъв и кой трябва да е бъдещият премиер, след като от ПП-ДБ днес казаха "твърдо не" на идеята им начело на бъдещ кабинет да застане лидерът на победителите в изборите Бойко Борисов. Според тях, дясната коалиция е направила признание, че няма равноотдалечен кандидат за министър-председател.
От ПП-ДБ твърдят, че начело на държавата трябва да бъде равноотдалечена от всички партии личност. Бойко Борисов вече определи тази тяхна идея като невъзможна и "задкулисна", и дори посочи преди вота, че ако ГЕРБ са първи и имат добър резултат, самият той е най-подходящ за поста министър председател.
Днес Кирил Петков заяви от името на дясната коалиция, че ПП-ДБ няма да приеме Борисов за премиер, дори и ГЕРБ да направи компромис и да подпише декларацията за санитарен кордон около ДПС-НН. "Отговорността да се направи правителство е на най-голямата политическа сила. Ние предлагаме да бъде подписана декларация, че ГЕРБ-СДС не е зависима от Делян Пеевски, за да започнем разговори. "Отговорът на възможността ГЕРБ да предложат лидера си за премиер е "не". Твърдо "не", категоричен беше Петков.
От формацията на Борисов не се забавиха с отговора към бившите си коалиционни партньори:
"Позициите на ГЕРБ бяха заявени още в изборната нощ. Няма нова ситуация, която да коментираме. Единствено ново е признанието на ПП-ДБ, че нямат равноотдалечен премиер. Заблуда, която тиражираха през цялата кампания и вчера признаха!", обявиха днес от партията на Бойко Борисов в своята официална фейсбук страница.
Спорът между ГЕРБ и ПП-ДБ какъв и кой да е бъдещият премиер на България започна още по време на предизборната кампания.
На 21 октомври лидерът на ГЕРБ заяви: "Решенията ни са няколко за министър-председател. Ако сме първи и имаме добър резултат - това съм аз, защото няма по-подготвен човек от мен в България, доказал точно това, което ние в момента сме сложили на нашия слоган: сигурност, стабилност, добро образование, инфраструктура - доказано. Ако резултатът не е толкова добър - дърпам се назад".
Запитан тогава какво смята за предложението на ПП-ДБ за равноотдалечен от партиите премиер на страната, Борисов заяви: "Тяхната цел е задкулисно с "Възраждане", с ИТН, с БСП нещо, което уж да работи. Тип служебно правителство и затова говорят за равноотдалечен, те не оферират до този момент към ГЕРБ.". "Обръщам се с огромно уважение към колегите, защото една година работихме с уважение с тях, по-добре да е Петков, по-добре да е Денков, по-добре да е Асен Василев, да съм аз или да е Желязков, или който и да е. Повече доверие бих имал от такъв задкулисен, който не знам кой го е довел да е равноотдалечен и не знам кой ще му влияе след това, и не мога да накарам и партията ми да застане зад такъв човек", каза преди изборите Борисов.
Два дни по-късно Кирил Петков отговори: "Категорично отпада възможността Бойко Борисов или друга фигура от ГЕРБ да са следващият премиер, но това важи и за лидерите на "Продължаваме промяната-Демократична България", заяви той.
Според съпредседателя на ПП-ДБ равноотдалечен "не означава някой скрит наш човек, а означава общественик".
Запитан чрез какъв механизъм ще бъде определен между ГЕРБ и ПП-ДБ кой да бъде следващият премиер, Петков заяви, че не би затворил кръга до тези две партии, а допусна още и БСП.
Той изключи от кръга възможните партии, с които биха преговаряли за евентуална кандидатура на премиер, партиите "Възраждане" и "ДПС - Ново начало".
Вчера от ПП-ДБ пък призоваха за "санитарен кордон" около ДПС-Ново начало, а именно - останалите парламентарни групи в 51-вото Народно събрание да заявят, че няма да работят под никаква форма с партията, оглавяване от Делян Пеевски. Това е задължително условия за по-нататъшни разговори с ПП-ДБ, включително и за председател на парламента.
Коалицията изпрати писмо до другите формации, което включва декларация в няколко точки, една от които е да уверят, че няма да работят с Пеевски - да не се договарят за правителство и да не избират негови хора за председатели на комисии.
Днес първи отговор им върнаха от "Възраждане". "Готови сме да подпишем декларацията на ПП-ДБ относно санитарния кордон около ДПС-НН, но само при две условия - ПП-ДБ също да подпишат, че подкрепят референдума за лева и са "за" запазването на тецовете", заяви лидерът на третата по големина партия в бъдещия парламент Костадин Костадинов.
"Когато ги призовахме преди година, тогава те управляваха с него. През март, когато им изтече 9-месечната ротация, те се молеха и на Борисов, и на Пеевски да продължат да управляват заедно. За да сме сигурни, че ПП-ДБ няма да направят същото, ние ще им изпратим две решения, които да подпишат. Днес ще получат предложение да се подпишат за референдум за запазване на българския лев. Второто решение е за запазване на тецовете и въглищната индустрия", каза още той.
Малко по-късно горещите теми коментира и лидерът на ДПС-НН Делян Пеевски. "Снощи Кирил Петков постави като условие за по-нататъшни разговори с коалицията останалите парламентарни групи в 51-вото Народно събрание да заявят, че няма да работят с партията на Пеевски в следващия парламент "под никаква форма", заяви той, като каза още, че няма да допусне някой да "изолира или сегрегира" близо 300 000 български граждани, дали доверието си на ДПС - Ново начало.
Без да назовава конкретно ПП-ДБ той заявява, че властта, "която провалените политици искат по втория начин", е с цената на мира и стабилността, с цената на това да бъде нарушена Конституцията, както и да бъдат отнети граждански права.