Според руския министър, който в петък идва в България, изразяваните публично прогнози за стойността на проекта са свързани с оценки на подобни съоръжения в света. Тези оценки обаче са различни и цената от 10 милиарда евро няма пряко отношение към стойността на проекта, "ние имаме други разчети", изтъкна той. Шматко подчерта, че окончателната цена за изграждането на АЕЦ в България "ще зависи от разходите на собственика и източниците на финансиране", така че окончателната стойност ще може да се изчисли едва след определянето на финансовата схема и ставките на кредитните ресурси.
"Колкото по-бързо седнем на масата на преговорите и решим въпросите за финансирането, толкова по-бързо ще определим стойността на проекта", добави руският министър.
Той заяви още, че Москва може да придобие пакет от акции на АЕЦ "Белене" в България, предаде РБК.
"Ние чухме позицията на правителството на България, което може да продаде своя дял (51%) в електроцентралата. Ние сме заинтересовани от подобен род предложение, защото като инвеститори сме заинтересовани от контрола върху разходите", заяви Шматко.
Той обаче не уточни какъв процент от акциите и чрез какви държавни компании може да бъде закупен.
Шматко ще разговаря с министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и с премиера Бойко Борисов и ще обсъди три големи съвместни проекта - строежа на газопровода Южен поток, на петролопровода Бургас-Александруполис и продължаване на изграждането на АЕЦ "Белене".
"По нареждане на министър-председателя двамата с ръководителя на "Росатом" (Сергей Кириенко - бел. р.) заминаваме за България. Надяваме се да намерим аргументи, които да позволят на българските ръководители да изградят положително отношение към енергийните проекти с Русия", увери руският министър.
"Няма съмнение, че реализацията на тези проекти ще позволи на България да стане енергиен център в Южна Европа и мощен транзитен възел", подчерта той, изтъквайки, че "ръководството на България, което се ориентира към дългосрочно и перспективно развитие на тази страна, трябва да разбере това", заяви Шматко.
Няма проект за атомна централа, в който държавата да няма определени ангажименти, най-вече защото става въпрос за безопасност, за политически риск. Това каза междувременно бившият шеф на работната група за АЕЦ "Белене” Иван Атанасов, цитиран от "Фокус". По думите му, с направените до момента разходи, с цената на площадката за АЕЦ "Белене” , държавата почти си е покрила дяловата вноска от около 1 млрд. евро, която е необходима за капитала на бъдещата компания, от тук нататък става въпрос за ангажименти, свързани с кредита, който ще възникне дори не следващата година, а през 2011 година.