Румънският премиер: "Ако България ме помоли, ще говоря" и за нейното членство в Шенген
Букурещ разчита на Урсула фон дер Лайен, която по думите на Марчел Чолаку, е най-големият му поддръжник по въпроса, но пред нея днес не споменал нашата страна
"Ако България ме помоли, ще говоря." Това каза днес премиерът на Румъния Марчел Чолаку, в отговор на журналистически въпрос във връзка с шансовете на страната си за присъединяване към Шенген и през сухопътните граници.
Шенген
- България е загубила 1,3 млрд. лв. от забавянето на пълното ни присъединяване към Шенген
- Унгария поема председателството на ЕС, България в Шенген е сред приоритети й
- Илва Йохансон: Очаквам до края на годината да паднат сухопътните шенгенски граници на България
- Рюте към Главчев: Ще съдействаме и пред Австрия за пълноправното ви членство в Шенген
Урсула фон дер Лайен е "най-големият" поддръжник на пълното присъединяване на страната към зоната за свободно движение", заяви румънския премиер на пресконференция в централата на постоянното представителство на Румъния в ЕС след срещата си с председателката на Европейската комисия в Брюксел. Цитатите са на Аджерпрес, на която се позова БТА.
Чолаку обаче изтъкна, че дискусията с Фон дер Лайен за Шенген не е включвала България. И тогава добави, че при молба от България, можел да говори и за нашата страна, явно пред председателката на ЕК.
Европейската комисия отдавна подкрепя пълноправното членство на България и Румъния в Шенген, като страни изпълнили критериите за това. Въпросът обаче опира в гласуването на европейските лидери - за положителен краен резултат се взема единодушно такова.
Да припомним, че в речта си за състоянието на Съюза пред евродепутатите в Страсбург на 13 септември 2023 г. Фон дер Лайен не даде вид, че би приела някой да ходатайства за страната ни: "Те го доказаха: България и Румъния са част от нашето Шенгенско пространство. Така че нека най-накрая да ги присъединим - без повече отлагане." В Европейския парламент в Страсбург тя похвали двете страни за "демонстрирането на най-добри практики в областта на предоставянето на убежище".
На 30 март т.г. пък Урсула фон дер Лайен поздрави България и Румъния за приемането им в Шенгенското пространство (въздушен и морски Шенген). "Това е исторически момент за Шенгенското пространство", подчерта председателката на ЕК в съобщение на официалния сайт на ЕК.
В съобщението се казва още, че Съветът (на ЕС по вътрешни работи и правосъдие) ще трябва да вземе решение за определяне на дата за премахване на проверките по вътрешните сухопътни граници между България, Румъния и другите държави от Шенгенското пространство. Комисията ще продължи да оказва цялата необходима подкрепа на председателството на Съвета, за да гарантира, че решението за сухопътните граници може да бъде взето през 2024 г.
"Много добре знаете, че тя (Фон дер Лайен) беше един от най-големите поддръжници на Румъния. Тя е нашият най-голям поддръжник и ще бъде на страната на Румъния за този демарш и смята, че Румъния е онеправдана, че не е получила сухопътен достъп до Шенгенското пространство. Не бих искал да навлизам в детайли на разговора, но ние обсъдихме това", каза още Чолаку днес.
Премиерът на Румъния Марчел Чолаку говори пред медиите след срещата си с председателката на ЕК
Попитан дали ще бъде взето решение през тази година, премиерът изрази увереност, че в близко бъдеще страната ще бъде изцяло в Шенген.
По въпроса за Австрия, която блокира пълноценното членство на двете страни, Чолаку изрази надежда, че след изборите в Австрия през септември управляващата коалиция ще включва партията, която принадлежи към европейското семейство на Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите, което според него ще улесни преговорите за Шенген.