На пресконференция в Министерски съвет след заседанието на кабинета, Йордан Христосков обясни, че е прието специално постановление за отпускането на парите, предаде БТА.

61-годишна жена и 39-годишният й син загинаха при проливните дъждове в габровското село Враниловци в края на юли. Двама мъже пък загубиха живота си при потопа в Мизия.

От държавния бюджет се увеличава бюджетът на социалното министерство с 40 000 лева. Парите ще бъдат изплатени от Агенцията за социално подпомагане по местоживеене на загиналите.

Христосков съобщи още, че от всички населени места в пострадалия регион са приети молбите за еднократна помощ от 325 лева.

МТСП е осигурило по всички субсидирани програми за заетост 750 души - работници, в подкрепа на наводнените райони, като има готовност за още бройки. Освен това кметовете имат ресурс от хора, които получават месечна социална помощ и по закон са длъжни в продължение на 14 дни да полагат по 4 часа обществено полезен труд.

"Това е ресурс, с който пряко разполагат кметовете на пострадалите селищата и препоръката ми е тези хора да бъдат наемани на три смени", каза социалният министър.

По думите му, за да се обезпечат инструменти, от които се нуждаят работници, Министерски съвете взел решение да се отблокират от Държавния резерв необходимите средства, за да се извършва ефективна работа.

Правосъдният министър праща затворници в Мизия

7 лишени от свобода се включват от днес в акцията по възстановяване на щетите от наводнението в Мизия по разпореждане на вицепремиера и министър на правосъдието Христо Иванов, съобщиха от пресцентъра на правосъдното ведомство.

Още 20 затворници ще бъдат изпратени на терен утре, за да подпомогнат действията по отводняването и почистването в градската част.

Първата група, която вече е на място, работи в едни от най-засегнатите зони - двете училища в града - Основно училище "Цанко Церковски" и Професионална гимназия по химически технологии "Васил Левски". На екипите са подсигурени предпазни маски, ботуши и ръкавици.

Лишените от свобода, включени в акцията, изтърпяват наказания в затворническото общежитие от открит тип към затвора във Враца.

Според Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража, администрацията на затвора може да възлага на затворници доброволен неплатен труд с изрично писмено тяхно съгласие, отбелязват от Министерство на правосъдието.