Президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски, който днес е на посещение в Прищина, заяви по отношение на въпроса между София и Скопие, че за него е приемлив подходът на новия български премиер Кирил Петков, който казва, че историята не трябва да бъде единственият канал на комуникация между двете държави, съобщи специално за БТА агенция МИА.

За мен е приемлив подходът на новия български премиер, който настоява историята да не бъде единственият канал, чрез който ние като две съседни държави комуникираме. Разговаряме за инфраструктура, разговаряме за енергийно свързване, разговаряме за икономика и за търговска размяна, разговаряме за европейски интеграции, разговаряме за човешки свободи и права, разговаряме за пандемията. Разбира се, а не да разговаряме за това, което се е случило преди три или пет века. Това е модерен подход, който подкрепям, заяви Пендаровски.

Той добави обаче, че не подкрепя определянето на времеви срок, споменавайки посочения срок от шест месеца. Мисля, че проблемът между нас може да се реши за много по-кратък времеви период, изтъкна Пендаровски.

На съвместна пресконференция с президентката на Косово Вьоса Османи Пендаровски направи и оценката, че ако решението на въпроса между Република Северна Македония и България се протака, това не би довело до дестабилизация на държавата.

Ако след известен период в бъдеще не получим дата за преговори и ако евентуално спорът с България не бъде решен и останем в ситуация, в която ще чакаме в чакалнята на ЕС в по-дълъг времеви период, аз не вярвам в такова развитие на събитията, но ако това се случи, ви уверявам, че нито днес има такива данни, нито утре може да дойдат такива данни, които да сочат към дестабилизация на Република Северна Македония, заяви Пендаровски в отговор на журналистически въпрос дали удължаването на срока за старт на преговори може да означава дестабилизация на региона и страната.

Президентът напомни, че страната е била изправена пред подобна ситуация през 2008 г., когато й бе отказано членство в НАТО поради тогавашния проблем с Гърция.

Десет години по-късно, през 2018 г., решихме проблема. През тези десет години нямаше никаква дестабилизация на държавата. Не знам откъде са тези оценки и на какво се основават, но аз знам и би трябвало да го знам като президент на страната, че нищо не предвещава, че ако чакаме по-дълго с нерешен спор с България, или чакаме по-дълго да започнем преговорите с ЕС, ще се стигне до каквато и да е и инициирана от когото и да е дестабилизация на страната отвътре или отвън. От този аспект гражданите на нашата страна може да бъдат спокойни, каза Пендаровски на съвместната пресконференция с Вьоса Османи в Прищина.

Пендаровски коментира интервюто на Кирил Петков пред "Файненшъл таймс", а от Министерският съвет днес разясниха тезата на Кирил Петков по спора ни със Скопие, заявена пред англоезичния всекидневен бизнес вестник.

Заставаме зад досегашната позиция на България

"Пред "Файненшъл таймс", където министър-председателят Кирил Петков сподели, че заставаме зад досегашната позиция на България, но предлагаме успоредно с това да бъде подобрен механизмът, по който да текат преговорите с Република Северна Македония /РСМ/, така че да могат да се изследват не само историческите аспекти на това решение, но също така да бъдат обхванати и икономически, социални, инвестиционни и всякакви други. Това заяви днес пред журналисти в Министерския съвет Лена Бориславова, началник на политическия кабинет на министър-председателя Кирил Петков. Тя разясни позицията на България по темата за членството на РСМ в ЕС.

Бориславова каза, че предложението на премиера Петков е следващите шест месеца да бъдат използвани ефективно за учестени срещи на различни експертни групи, които да могат всестранно да разгледат този въпрос, тъй като той не бива да бъде свеждан само до историческите аспекти. Трябва да знаем как на всички нива да вземем най-доброто решение, но това не представлява отстъпление на позицията на България до този момент, а само предложения за по-конструктивен и ефективен диалог, подчерта Бориславова.

Нека да видим как ще тръгнат тези преговори и тогава ще можем да кажем, дали ако се постигнат ангажиментите за спазване на договора за добро съседство, ще можем да продължим със стъпката напред, каза още началникът на кабинета.

По-рано бившата външна министърка и настоящ депутат от ГЕРБ-СДС Екатерина Захариева разкритикува премиера Кирил Петков за двойнствена позиция по темата за членството на Северна Македония в ЕС. Коалиционните партньори от ДБ и БСП обаче не видяха проблем в думите му, нито пък промяна на позицията ни за Скопие и еврочленството му.