На първо четене: Край на инвестиционното гражданство
Депутатите приеха предложението за промени на МС и отхвърлиха сходно такова на ДПС. Пприключили са проверки по 48 преписки, инициирани от министър Янаки Стоилов
Страната ни спира да дава по-лесно гражданство на чужденци, които са направили инвестиции у нас - това решиха депутатите на първо четене с промени в Закона за българското гражданство. Идеята тази възможност да отпадне е на Министерския съвет. "За" него гласуваха 218 народни представители, нямаше "Против" и "Въздържали се".
Депутатите отхвърлиха предложението за подобни промени на ДПС - то предвиждаше да се прекрати издаването и на т.нар. златни визи за чужденците, които имат бизнеси у нас. Предложението бе подкрепено от ГЕРБ и "Възраждане".
Отхвърлено беше и искането на ДПС Държавна агенция "Национална сигурност" в тримесечен да направи проверка на всяко гражданство, което е дадено срещу инвестиции от 2012 г. (когато за първи път бе приета такава възможност) досега. Според ДАНС 3-месечният срок за проверка бил недостатъчен, а освен това от агенцията искат, ако такава има, в проверката да се включат и органите на Министерството на икономиката.
"Промените са важни за обществото и партньорите от ЕС", заяви правосъдният министър Надежда Йорданова при представянето на предложението на МС.
По време на дебатите Антоанета Цонева от Демократична България попита къде е Делян Пеевски като един от вносителите на проектите на ДПС. Тя напомни и, че според Министерството на финансите на САЩ Пеевски и Илко Желязков са били съучастници в схема за придобиване на паспорти от страна на чужди граждани.
"Позицията на господин Пеевски е ясна", отговори ѝ лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. "Чета по медиите и слушам твърденията на г-жа Цонева от тази трибуна, че трябва да се направят проверки. Ние предлагаме да се направят проверки на всички паспорти, но явно за някои хора е по-важно внушението, че всичко трябва да е прозрачно, отколкото действието", добави той. Карадайъ коментира също, че през 2012 г. не е имало санкции по "Магнитски", но позицията на ДПС е била същата по този закон.
Милен Матеев от "Продължаваме Промяната", който е и шеф на Правна комисия в НС, заяви, че напълно подкрепя законопроекта на Министерския съвет, който най-точно и балансирано уреждал материята.
Атанас Славов от "Демократична България" посочи, че лековатото отношение към гражданството е недопустимо. Законопроектът на МС е балансиран, защото не допуска българско гражданство срещу инвестиции, но позволява дълготрайно пребиваване при направена трайна инвестиция. Относно законопроектите на колегите на ДПС - възприемам тази активност като изчистване на потъмнелия имидж на движението, заради санкциите по закона "Магнитски", но трябва да се положат повече усилия, коментира депутатът.
Крум Зарков от "БСП за България" коментира, че България дълго време е страна, в която всичко се продава и всичко може са се купи и дори и свещената връзка, която свързва държавата с хората - тяхното гражданството.
Хамид Хамид от ДПС посочи, че критиката на ЕК е и към пребиваването. Критиката не е само към гражданството, ЕК казва да премахнем късата писта за пребиваване. Критика има и към т.нар. златни визи. ЕК разглежда заедно този проблем за визите, за пребиваването и за самото гражданство, посочи депутатът.
Цончо Ганев заяви, че ПГ "Възраждане" подкрепя законопроекта, внесен от МС и че е "позорно да продаваме български паспорти".
В хода на дебата министър Надежда Йорданова посочи, че са приключили проверки по 48 преписки, инициирани от министър Янаки Стоилов. По шест от тях има констатирани нарушения, предприети са проверки доколко е спазено изискването за поддържане инвестиции, посочи тя. Министърът каза и че има шест случая на нарушения, по които е предприела действия за отнемане на българско гражданство. "Поисках ДАНС да провери още 19 преписки", отбеляза Йорданова, уверявайки, че по всички случаи вървят проверки.
Депутатите обсъждат на второ четене и промени в Закона за водите, в които се предлага преместване на НИМХ от Министерството на образованието в МОСВ. От Националния институт по метеорология и хидрология обявиха протест срещу намерението на депутатите и спряха да подават информация за времето на сайта си и към медиите.