Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп заплаши Европейския съюз с мита, ако държавите членки не започнат да купуват американски петрол и газ. Според него само така Европа може да се заличи "огромната" разлика в търговията си със САЩ.

"Казах на Европейския съюз, че трябва да компенсира огромния си дефицит със САЩ чрез мащабно закупуване на наш нефт и газ. В противен случай ще се стигне до мита", написа Тръмп в профила си в "Трут Соушъл" (Truth Social).

Според данните на Съединените щати европейският внос значително надвишава американския износ за стария континент.

През ноември председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен вече предложи на Тръмп да се увеличат доставките на втечнен газ, в замяна на руското синьо гориво.

Доналд Тръмп от месеци дава сигнали, че е готов да повиши митата за внос на стоки в САЩ - не само спрямо Китай, но спрямо Европа, Мексико и Канада.

Заплахата на Тръмп е сбъднат кошмар за Европа, която от месеци се опитва да се подготви за евентуалното встъпване на Тръмп в Белия дом и заплахата от обтягане на търговските отношения, отбелязва "Форбс".

Става дума за най-големите двустранни търговски и инвестиционни отношения в света, които през 2021 г. достигнаха исторически максимум от 1.29 трилиона долара.

Търговията със Съединените щати е изключително важна за европейските държави. По данни на САЩ дефицитът на страната в търговията със стоки и услуги с Европейския съюз през 2022 г. е бил 131.3 млрд. долара. През 2023 г. САЩ са били най-големият получател на стоки от ЕС, като на тях се падат 19.7% от износа.

Европейската централна банка също е изправена на нокти, тъй като по-рестриктивната и консолидирана политика на Белия дом ще засегне търговията с Европа.

Победата на републиканеца притесни националните правителства и длъжностните лица в Брюксел, които се опасяват, че митата ще унищожат големия търговски излишък на ЕС и ще подтикнат производителите от региона да прехвърлят производството си там. Сред най-силно засегнатите от евентуално увеличение на митата за Европа ще бъдат Германия, която е лидер в производството на автомобили, както и Италия - вторият по големина европейски износител за САЩ.

Европа вече има опит с правенето на бизнес с администрацията на Тръмп. Това е втори мандат на републиканеца в Белия дом като през 2018 г. Тръмп и тогавашният изпълнителен директор на ЕС Жан-Клод Юнкер договориха сделка, която включваше желанието на ЕС да внася повече американски втечнен природен газ. Инвестициите в ЕС за диверсификация на енергийните доставки, особено след нахлуването на Русия в Украйна, могат да доведат до увеличаване на потоците на втечнен природен газ от САЩ, смятат служители на ЕС. Това обаче означава, че блокът вече е по-зависим от американския втечнен природен газ, за да задоволява енергийните си нужди.

ИЗБРАНО