Отношенията между ДПС и кабинета "Петков" се изострят с всеки изминал ден, а днешното обсъждане на Закона за изменение и допълнение на Закона за българското гражданство добави още един щрих в техните отношения. 

На първо четене парламентът обсъжда три законопроекта за промени в Закона за българското гражданство. Два от тях са с вносители Мустафа Карадайъ, Делян Пеевски, Хамид Хамид и Йордан Цонев от ДПС. Първото предложение е за проверка на всяка инвестиция срещу придобиване на българско гражданство. Второто е за изцяло премахване на възможността за сдобиване с т.нар. "златни паспорти". 

Предложението на Министерския съвет също е за отмяна на процедурата по даване на гражданство срещу инвестиции. В мотивите си от правителството посочват, че необходимостта от отмяна на възможностите за придобиване на българско гражданство чрез инвестиции се обуславя от липсата на реални инвестиции в българската икономика, тъй като чрез тях не се откриват работни места.

При представянето на предложенията за промени на МС правосъдната министърка обвини ДПС, че са попречили на ГЕРБ през 2019 г. да премахне спорната разпоредба в закона, на което Йордан Цонев от ДПС отвърна с обвинението, че Надежда Йорданова явно е "любителка на късата памет". 

Министър Йорданова мотивира предложенията на МС така: "Става дума да махнем от пазара продажбата на нашето българско гражданство по неясни причини. Предлагаме да премахнем възможността хора, които нямат трайна връзка с България, които даже не пребивават трайно в страната, по бърза процедура, по бърза писта да станат български граждани, с това и граждани на Европейския съюз. Охранявайки нашия национален интерес, ние ще охраним и интереса на ЕС и останалите европейски граждани и ще повишим доверието на нашите партньори. Вие ще трябва да свършите работата, която не е свършена назад през годините", обърна се Йорданова към депутатите.

По думите ѝ след поредица от предупреждения, през миналата година са последвали и санкциите "Магнитски" от финансовото министерство на САЩ. "Трябва да припомним все пак че колегите от ГЕРБ през 2019 г. се опитаха да решат този въпрос, с "любезното" съдействие на ДПС той не беше решен", каза Йорданова. 

От името на другите вносители, Йордан Цонев, представяйки мотивите към предложените промени, припомни хронологията "за любителите на късата памет, каквато очевидно е и г-жа министърът на правосъдието". Той за пореден път напомни събитията от 29 ноември 2012 г. до януари т.г., от които става ясно, че ДПС нямали отношение към приетия механизъм за получаване на т.нар. "златни паспорти". Те не били съгласни с това и не го гласували, но и се противопоставили. По думите на Цонев освен това ДПС са внесли предложението си за промени на Закона за българското гражданство на 11.01.2022 г., докато този на Министерски съвет бил внесен по-късно - на 18.01.2022 г.

Иначе пленарният ден започна с почивка за депутатите малко след началото на заседанието. 

Почивка от 30 минути поискаха от "Възраждане", но председателят на парламента Никола Минчев допусна прекъсване за 15 минути. По-рано бе отхвърлено предложението на депутата Даниел Петров за удължаване на работното време до изчерпване на дневния ред за днес. Той поиска това, тъй като предложението на "Възраждане" за отпадане на зеления сертификат за достъп до парламента е последна точка за днес и има риск да не се стигне до нея. Предложението им обаче беше отхвърлено от пленарната зала.