Това заяви министърът на външните работи Даниел Митов на годишната си  пресконференция в Министерство на външните работи, цитиран от БТА и БГНЕС.

По отношение на действията на Москва в Сирия, той заяви, че руската държава трябва да реши кое е по-важно за нея – това да запази президента Башар Асад на власт или да победи „Ислямска държава“.

Митов коментира още, че няма как кризата между южната ни съседка Турция и Русия да не се отрази не само на България, но и на останалите държави.

"Ако 2015 г. беше за Европа период преди всичко на дебат и планиране, 2016 трябва да бъде година на действия и решения", категоричен бе той.

Митов посочи, че през изминалата година международната картина се е усложнила и отбеляза конфликта в Украйна и кризата в Близкия изток.

"Европа ясно разбра, че граничи не само с географски ландшафти, но и с опасни идеи, тези идейни архитектури имаха амбицията да променят самата Европа, това, в което вярва Европа - свободата, демокрацията и сигурността", коментира външният министър.

По думите му, през годината понякога реакциите на Европа са били бавни и инертни. "Често изглеждаше така, че решенията идват в 12 без пет", допълни той.

Митов посочи, че през 2015 г. България се е оказала пресечна точка между маршрутите на икономическите мигранти, бежанците и хибридните импулси, коментира външният министър.

Въпреки трусовете на геополитическите пластове в региона, успяхме да съхраним стабилността на България, отбеляза още той и посочи, че за първи път от години България беше не източник на проблеми, а на решения за региона.

"Върнахме България на международната сцена с активна външна политика и принципни позиции", констатира още министърът и припомни, че за една година у нас са дошли лидери на световната и европейската политика.

Според Митов, българското правителство е върнало доверието на западните си партньори. Повишена е била и ролята и видимостта на България в рамките на ЕС, превръщайки страната в сериозен участник в процеса на вземане на решения.

Външният министър посочи, че бежанският натиск е сред най-големите предизвикателства пред ЕС и припомни, че ние сме били сред първите, посочили, че квотният принцип за администриране на бежанците не работи.

"През него може да се регулира и разпредели тежест, да се прояви солидарност, но не да се реши проблемът. Ясно заявихме, че страните от ЕС трябва да се ориентират в посока обратно връщане на икономическите мигранти, трябва да се прави разграничение между бежанци и икономически мигранти", подчерта Митов.

Според външния министър, Европа трябва да започне да контролира своите външни граници, да разбере, че европейските граждани искат от нас да си върнем контрола върху ситуацията.

Даниел Митов обаче бе категоричен, че България е опазила външната си граница, която е външна и на ЕС.

Доверието към България беше потвърдено и от нарасналия стокообмен с държавите от ЕС, коментира още той и даде пример, че за периода януари-септември износът на България за ЕС се е увеличил с 9.2 на сто спрямо същия период на предходната година, а вносът от ЕС нараства с 5.9 на сто.

Митов посочи още, че енергийната дипломация е била сред основните дейности, като усилията са били съсредоточени върху диверсификацията на енергийните източници и маршрути за България.

Външният министър отчете още, че правителството изпълнява свой основен приоритет - провежда политика на подкрепа на евроатлантическата интеграция на Западните Балкани при ясна защита на правата на българските общности там. Той отбеляза и дейностите, свързани с ефективната защита на правата и интересите на българите зад граница и посочи изграждането на система за електронни консулски услуги.

Попитан за визите за руски туристи, Митов отговори, че МВнР ще се постарае в максимална степен да въведе възможните визови облекчения, така че да се създадат условия максимален брой руски туристи, които желаят, да посещават нашите курорти.