Това се казва в заключителната декларация на лидерите на страните от ЕС, приета след края на първия ден от двудневната среща на върха в Брюксел.

Европейските лидери са обсъдили предизвикалото противоречия предложение ЕС да има правото да контролира външните си граници, ако страните членки не се справят.

Дипломати заявиха, че съпротивата срещу него е била по-слаба от очакваната.
Против предложението са се изказали представителите на Полша и Унгария.

Лидерите призоваха европейските правителства да координират позициите си по предложенията до края на юни, като се разберат по условията за изграждането на Европейска агенция за гранична и брегова охрана.

„На тази основа решихме да проучим предложението на ЕК за засилване на контрола по външните граници, включително разполагането на гранична охрана. Министрите трябва да приемат решение до юли, но държавните глави и лидерите на правителствата са съгласни", каза председателят на Европейския съвет Доналд Туск. 

Това означава, че в бъдеще Европа няма да бъде уязвима, тъй като досега границите на Шенген не бяха достатъчно защитени, добави той.

За същия период вътрешните министри от съюза трябва да гласуват промени в Шенгенските правила за задължителни паспортни проверки на европейските граждани на КПП-тата по външните граници и за доброволна схема за прием на бежанци директно от лагерите в Турция, предаде БНР. 

Туск подчерта, че Европейският съюз е приел серия от мерки за контрол на миграционните потоци, но прилагането им е бавно и неохотно, особено сред страните от Източна и Централна Европа.

Германският канцлер Ангела Меркел припомни, че запазването на Шенген и преодоляването на бежанската криза са взаимно свързани проблеми.