Опозицията се опита да провали гласуването, като разпръсна сълзотворен газ в залата и хвърли запалителни бомби около сградата на парламента.

За Тачи гласуваха 71 от общо 120 депутати в косовския парламент.

Опозицията искаше парламентът да прекрати гласуването, защото Тачи съдейства да се постигне споразумение със Сърбия, даващо по-голяма автономия на сръбското малцинство.

Американският посланик в Косово заяви по-рано, че е разочарован от действията на опозицията в парламента.

Чуждестранните дипломати към 16 часа местно време напуснаха пленарната зала в Прищина, където от самото му начало следяха заседанието за избор на нов държавен глава.

Не липсваха демонстрации на недоволство и пред сградата на парламента, където протестиращи искат оставката на правителството, от което е част и новият президент Тачи.

От парламентарната зала бяха изгонени 11 души, сред които и бившият лидер на опозиционната партия „Самоопределение“ Албин Курти, както и настоящият лидер Висар Имети.

Изборът на лидера на косовската Демократичната партия Хашим Тачи за президент беше допълнително усложнен, след като коалицията на косовските сърби "Сръбска листа", постави пет условия за своята подкрепа. Петте искания на "Сръбска листа" бяха свързани с изпълнението на договорите, постигнати в Брюксел по време на разговорите между Сърбия и Косово.

Хашим Тачи е най-популярното лице на независимостта на Косово. Той беше водач на бунтовническите групировки, които се сражаваха със сърбите.

Хашим Тачи ще бъде президент за следващите пет години. Той ще е четвъртият президент от провъзгласяването на независимостта на Косово на 17 февруари 2008 г.

Мандатът на сегашния президент Атифете Яхяга ще изтече на 7 април. Според законодателството, нейният наследник трябваше да бъде избран най-късно 30 дни преди изтичането на мандата на действащия държавен глава.

Президентът на Косово има предимно представителни функции.