Министърът на правосъдието Надежда Йорданова обсъди съдебната реформа и критиките на Брюксел към София с евродепутати от Комисията за граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи. Тя разговаря и с българския еврокомисар Мария Габриел. Двете са обсъдили юридическото образование у нас. Йорданова трябваше да се срещне и с комисар Вера Йоурова, която се занимава с върховенството на закона, но срещата не се осъществи заради карантина на Йоурова.

"Една от темите беше юридическото образование, необходимостта от неговото модернизиране и по-практична насоченост за това как българските университети да се включат в европейските алианси на университетите и това да спомогне за интегрирането и модернизирането им", обясни Йорданова пред БНТ.

"Друга важна тема е за подготовката на изменение в законодателството на несъстоятелността и по точно даването на възможност, на втори шанс на предприемачите. Знаем, че в някои иновативни бизнеси например, имаш идея, стартираш бизнес, той може да се развие, но може и да не сполучи по една или друга причина. Тези предприемачи трябва да могат да имат втори шанс и да развиват своите иновативни бизнес идеи", каза Йорданова.

Третата обсъждана тема е т.нар. пакет за електронни доказателства - въпрос, който започна българското председателство преди няколко години и който все още не е приключен, добави тя.

"С председателя на комисията ЛИБЕ коментирахме няколко въпроса - темата за върховенството на правото, мерките, които сме предвидили в Плана за възстановяване и устойчивост, ефективния механизъм за търсене и разследване на отговорността на главния прокурор, темата за домашното насилие. Също така коментирахме и други различни аспекти, включително и електронните доказателства, защото именно законодателният пакет е в компетенциите на Европейския парламент", коментира още Йорданова.

Министърката на правосъдието е помолила представителите на ЛИБЕ да разгледат предложенията по отворени ключови, въпроси.