Депутатите излизат в лятна ваканция за две седмици, като ще я прекъснат само за един ден - на 20-и август. Тогава ще се съберат за клетвата на новия служебен кабинет, чийто състав трябва да е ясен до 19-и август.

"Вероятно ще има извънредно заседание във вторник, 20-и август, за клетва на новия служебен кабинет, ако президентът издаде указа за това", съобщи от трибуната зам.-председателят на НС Йордан Цонев.

Народните представители ще почиват до 4 септември. Преди конституционните промени, които задължиха НС да не се разпуска по време на предизборна кампания, депутатите излизаха в отпуск през целия месец август.

Последният пленарен ден днес беше посветен на изслушвания на министри, на декларации и парламентарен контрол, и почти без законодателна дейност. Напрежението дойде и от отпадането на няколко точки от дневния ред. В тях беше включена и тази за това каква ще е съдбата на оборудването в АЕЦ "Белене".

"Сега ще излезем във ваканция за две седмици, но след това имаме три седмици, в които можем да приемем закон за личния фалит, закон за защита на лицата, подаващи сигнали, закон за съдебната власт, правилата за антикорупционната комисия и оставката на Антон Славчев", заяви Лена Бориславова от ПП-ДБ. Нека всички заедно да покажем, че има смисъл да бъдем народни представители, призова тя, предава БТА.

Бориславова се обърна към ГЕРБ, като отбеляза, че първата крачка зависи от техните председатели на комисии и ги призова да включат тези законопроекти в работата на тези комисии.

"Вече седмици наред правна комисия или не провежда заседание, или не включва в дневния си ред закон за личния фалит, закон за защита на лицата, подаващи сигнали и закон за съдебната власт, който ще попречи този дискредитиран Висш съдебен съвет да си избере нов политически зависим главен прокурор за следващите седем години", коментира Лена Бориславова.

"Свикайте правната комисия и разгледайте тези три законопроекта, апелира Бориславова. Тя се обърна и към председателя на Комисията по превенция и противодействие на корупцията Георги Георгиев (ГЕРБ-СДС). Вчера чух от Вас, че корупцията не се борила с разходки из парламента - много сте прав, но корупцията не се бори и с бездействие, нито когато създаваме административни и технически пречки за работата на комисиите в това Народно събрание, посочи тя.

"Не пазете шефа на КОНПИ Антон Славчев, колеги! Виждате как се използва за бухалка на г-н Пеевски, а има вече и над 80 подписа за неговата оставка", коментира Бориславова. Тя попита защо тази седмица не е свикано заседание на антикорупционната комисия в парламента, за да се гласува тази оставка. Бориславова постави въпроса и защо през изминалите седмици в дневния ред на комисията не са включени правилата за избор на нов състав на Комисията за противодействие на корупцията, които били условие за получаване на второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост.

Декларацията на ПП-ДБ беше последвана от реакция от ГЕРБ-СДС и размяна на реплики.

Георги Георгиев обвини, че вчера от ПП-ДБ заедно с "Възраждане" са провалили заседанието на парламента, за да може да работи временната комисия за дейността на Мартин Божанов-Нотариуса и за дейността на Петьо Петров-Еврото. Той посочи, че четиримата министри, които е трябвало да отговарят за проблема с безводието на 300 населени места, са стояли в кулоарите на парламента и после са си тръгнали заради тези "елементарни пиески".

За разлика от вас, които просто бездействате и пишете статуси във Фейсбук, аз съм изискал пълен доклад за шестмесечието на председателя на Комисията за противодействие на корупцията, обърна се Георгиев към ПП-ДБ. "Останалото са напразните опити, не на любовта, а на някои хора да втвърдят едни партийни ядра, които виждат несъстоятелността на собственото им политическо съществуване", коментира той и добави, че това дискредитира българския парламент.