ЕК подчерта достатъчния напредък на България, но засега няма решение за спиране на мониторинга
Брюксел ще обмисли прекратяване на наблюдението. Преди да вземе окончателно решение Еврокомисията ще се посъветва със Съвета на ЕС и Европейския парламент
Европейската комисия отчете днес, че България е изпълнила ангажиментите си, свързани с наблюдението по механизма за сътрудничество и проверка. Комисията предвижда да се посъветва със Съвета на ЕС и Европейския парламент, преди да вземе решение за прекратяването на наблюдението за нашата страна. Това съобщиха източници от комисията, свързани с работата на механизма досега, предаде БТА.
Още по темата
Те уточниха, че Съветът на ЕС и ЕП не могат да наложат вето над намерението на комисията да прекрати наблюдението. Целта на съвещателната стъпка е да се чуят мненията на министрите и евродепутатите, без техните оценки да бъдат задължителни при взимането на решението на ЕК.
Комисията взима решенията си самостоятелно и има последната дума, поясниха представителите на ЕК. Те отбелязаха, че след прекратяването на наблюдението в досегашния му вид се предвижда нашата страна да следи приложението на реформите самостоятелно. Предвижда се също всички държави от ЕС занапред да бъдат оценявани едновременно с доклади за върховенството на закона. Тези докладите ще помогнат за ранно откриване на възникващи нередности по спазване на върховенството на закона - това ЕК съобщи още през юли.
Според експертите е слабо вероятно окончателното решение за прекратяване на наблюдението над нашата страна в досегашния вид да бъде взето преди встъпването в длъжност на комисията с председател Урсула фон дер Лайен.
Какво съобщи официално ЕК
Европейската комисия прие днес най-новия си доклад по механизма за сътрудничество и проверка за предприетите от България действия за изпълнение на ангажиментите в областта съдебната реформа и борбата с корупцията и организираната престъпност. Това се посочва в съобщение на ЕК, на което се позова БТА.
В днешния доклад се разглежда постигнатият през изминалата година напредък в изпълнението на последните 17 препоръки. Отбелязва се със задоволство последователната работа на България по изпълнението на тези препоръки, пише в съобщението.
Комисията е на мнение, че напредъкът на България по механизма е достатъчен за изпълнението на ангажиментите на страната, поети към момента на присъединяването й към ЕС. Необходимо е България да продължи да работи последователно за превръщането на отразените в доклада ангажименти в конкретно законодателство и за трайното му изпълнение. България трябва да наблюдава трайното изпълнение на реформите чрез новосъздаден съвет, който ще действа след приключване на наблюдението на ЕК, като достигнатите заключения ще се използват в бъдещия диалог с комисията в рамките на всеобхватния механизъм за върховенството на закона в ЕС.
Както самонаблюдението, така и наблюдението за върховенството на правото в ЕС, следва да подпомагат устойчивостта и необратимостта на реформите, дори след края на механизма за България. Преди да вземе окончателно решение, ЕК ще вземе предвид становищата на Съвета на ЕС и на Европейския парламент, пише в съобщението.
От доклада през ноември 2018 г. ЕК наблюдава "консолидиране на правната и институционалната рамка, въведена през предходните години". За постигането на резултати в дългосрочен план ще бъдат необходими решимост и последващи действия преди всичко на национално равнище чрез съвета, който ще действа след приключване на наблюдението и ще бъде съпредседателстван от заместник министър-председателя, отговарящ за съдебната реформа, и от представител на Висшия съдебен съвет.
Отговорността за осигуряване на зачитането на върховенството на закона и безпроблемното функциониране на държавата е вътрешна конституционна отговорност на всички национални правителства към техните граждани. Това е отговорност и към Европейския съюз и останалите държави в Общността. Въпросите, разглеждани от съвета, който ще действа след приключване на наблюдението, ще бъдат използвани и в диалога с ЕК в рамките на бъдещия механизъм на ЕС за върховенството на закона.
Комисията отбелязва ангажимента на българското правителство да въведе процедури за отчетност на главния прокурор, включително с цел запазване на независимостта на съдебната власт в съответствие с препоръките на Венецианската комисия. ЕК отбелязва също ангажимента на българските власти да приемат законодателство за отмяна на разпоредби на Закона за съдебната власт, изискващи автоматично временно отстраняване от длъжност на магистрати в случай на наказателно разследване срещу тях и деклариране на членство в професионални сдружения.
Юнкер: Ще обмислим прекратяване на наблюдението
"Въпреки че все още са налице предизвикателства, свързани с изпълнението на нужните реформи и поддържането на набраната скорост, отбелязаният от България напредък понастоящем е достатъчен, за да се обмислят прекратяването на действието на Механизма за сътрудничество и проверка и използването на нови механизми за мониторинг на национално равнище и на равнището на ЕС. Ще чуем внимателно становищата на Парламента и на Съвета, преди да вземем решение", заяви председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер, цитиран от БНР.
"Още в началото на мандата си заявих, че бих искал механизмът за сътрудничество и проверка да приключи при тази Комисия. Разбира се, осъществяването на тази амбиция винаги е зависело от изпълнението на всички изисквания в областта на съдебната реформа и борбата с корупцията и организираната престъпност", подчерта той.
"ЕК дава оценка, че България е изпълнила всички препоръки на Комисията, а този механизъм е на Комисията. Така че това си е решение на Европейската комисия и тя е независим надпартиен орган", коментира пред БНР евродепутатът от Европейската народна партия Андрей Ковачев.