Парламентът не прескочи деветия кръг на ада. Ще има и десети
Наталия Киселова и Силви Кирилов се явиха на балотаж, "Възраждане" спаси кандидата на ИТН от отпадане от втория тур, след като Атанас Атанасов го изпревари
Четири часа и половина пленарно време, гарнирани с две почивки, не стигнаха на депутатите, за да преминат успешно пред деветия кръг на своя политически ад, започнал още на 11 ноември. Така 51-вото Народно събрание остава без председател на 38-ия ден от създаването си, поне до утре в 11:00 часа, когато е десетият опит. Нито Силви Кирилов, нито Наталия Киселова успяха да съберат необходимото мнозинство, за да бъдат избрани като пръв сред равни.
Резултатите бяха дежавю - за Наталия Киселова гласуваха само 88 народни предствители на БСП и ГЕРБ, като един от партията на Бойко Борисов беше против. Копчето срещу нейната номинация натиснаха 61 депутати, а 89 се въздържаха.
Силви Кирилов събра повече, но и след прегласуване вотът за него закова на 100 - недостатъчно, за да остане като титуляр на парламентарната трибуна.
Още снимки вижте ТУК>>
Отново гласовете на ДБ се разделиха с тези на ПП, които последователно подкрепиха кандидата на ИТН, а партньорите им последователно се отдръпнаха въпреки че партията на Кирилов - ИТН, е единствената, която подписа декларацията им за санитарния кордон около Пеевски. Против Кирилов да стане шеф на НС бяха 119 народни представители, въздържаха се 19, а един от ГЕРБ изненадващо гласува за него. Преди прегласуването Тошко Йорданов отново се обърна към ДБ с апел да се осъзнаят, защото саамо техният вот пречи на Кирилов да оглави за постоянно Народното събрание. Призивът нямаше ефект, а представителите на ПП-ДБ, които гласуват против най-възрастния депутат, се увеличиха на четирима. Един от ГЕРБ също натисна копчето против номинацията му.
"Възраждане" спасиха Силви Кирилов от отпадане от втория тур
Преди днешната развръзка изглеждаше, че Силви Кирилов дори може да се размине и с втория тур. Причината - на първото гласуване той получи само 48 гласа, а кандидатът на ПП-ДБ Атанас Атанасов взе 56 "за". Мина гласуването и се видя, че към балотаж поемат Киселова и Атанасов, последва светкавично прегласуване и 34 гласа на "Възраждане" се вляха в сметката на медика. Миг преди това таблото изписваше, че те са дали вот "въздържал се". Така депутатите на Костадинов изпратиха на балотаж същата двойка кандидати, както и при осмия опит миналата седмица - Кирилов и Киселова.
Кандидатурите в началото на деня бяха четири - три вече известни и една нова, тази на издигнатия от ПП-ДБ Атанас Атанасов. Той получи подкрепата на 56 народни представители - само от своята коалиция ПП-ДБ и от Алианса на Доган. Против Атанасов гласуваха 109 народни представители от "ДПС - Ново начало", "Възраждане", ИТН и МЕЧ заедно с няколко депутати от БСП и ГЕРБ, които бяха основно сред въздържалите се 73 депутати.
Най-малко подкрепа получи юристът от "Възраждане" Петър Петров, който събра на първия тур 45 "за", 129 "против" и 63 гласа "въздържал се".
Народните представители убиха четири часа пленарно време в дебати, често преминаващи в лични нападки и обиди, и оползотвориха в гласуване само половин час от днешния си работен ден. Председателстващият заседанието Силви Кирилов неведнъж напразно напомни, че работят без правилник и трябва да се съобразяват с времетраенето на изказванията си.
Силви Кирилов сбърка на няколко пъти имената на депутати, като нарече Лена Бориславова "г-жо Гуцанова"
Снимка: БТАМинути преди да влязат в залата от ГЕРБ се отказаха от намерението си да издигне отново Рая Назарян, както обяви снощи лидерът Бойко Борисов. Изненадващо преди деветия опит за избор лидерът на партията обяви, че ще подкрепи кандидатката на БСП Наталия Киселова още на първия тур.
През първите два часа обаче до гласуване не се стигна, а разговорът от трибуната се водеше предимно между ГЕРБ и ПП-ДБ, след което последва почивка. След нея вече в дебатите се включиха и останалите, а като цяло партиите изпаднаха в политическо дребнотемие и ровене в миналото с взаимни обвинения.
Първо се започна с идеология - ПП-ДБ засипаха ГЕРБ с критики, че ще подкрепят не кандидата на партии от своетополитическо семейство, а този на опонента от социалистическата партия.
"Гласувахме два пъти за Наталия Киселова и пак ще гласуваме за нея", заяви Борисов. Според него е абсурд без разговори за редовно правителство да подкрепят Атанас Атанасов за председател на парламента. Новината за завоя на първата политическа сила взриви редиците на ПП-ДБ, които обвиниха ГЕРБ, че ще прави коалиция с БСП.
Мартин Димитров напомни от трибуната, че ГЕРБ винаги са заявявали на партийните си форуми, че никога няма да управляват със социалистите. И предупреди, че оттук нататък партията на Борисов ще носи отговорността. "Не просто ГЕРБ ще подкрепят кандидата на БСП, а те станаха и да ви защитават. Изглежда, че санитарният кордон предопределя всичко", възмути се депутатът от ПП-ДБ.
"Вие потъпкахте всички принципи на ЕНП, аз ви се чудя как ще отидете в Европа", удиви се Мартин Димитров. "Ти, аако обичаш България, никога няма да кажеш, че е разбита държава", разкритикува той Борисов, като го призова да бъде държавник.
Тома Биков напомни на Димитров, че самите те са управлявали вече с БСП, и то когато са били далеч по-радикални, начело с Корнелия Нинова.
"Проблемът е, че от ПП-ДБ нямаме искане за разговори. Няма да ви дадем подкрепа, докато не я поискате", каза той и добави, че Приключи това с даването", реагира Биков. "Ако искате взаимодействие с нас, елате, ние сме готови, да говорим за цялата концепция, включително за бюджета", добави той. Иподчерта, че всичко това трябва да се реши преди избора на председател.
Той заключи, че половината ПГ на ПП-ДБ иска парламентарни избори, а другата половина не иска.
"Вие имате проблем във вашата парламентарна група", обърна се към ПП-ДБ депутатът от ГЕРБ. "Българският парламент не е канализация, че да я отпушване. И ако я отпушим, не се знае какво ще текне", обърна внимание Биков.
"Най-накрая изплюхте камъчето, след един месец - искате коалиция с ПП-ДБ, БСП и ИТН, но не подкрепяте декларацията за санитарния кордон", установи съпредседателят на ПП-ДБ Асен Василев.
"Г-н Василев, във вашата формация имате проблем с лидерството. Част от вас идват тайно да преговарят с нас. Ние искаме публични преговори", репликира Биков. По отношение на санитарния кордон, който искат от ПП-ДБ, депутатът от ГЕРБ напомни, че преговори не започват с декларация, а завършват с такава.
"В нормалния свят с декларация не се започва, а се завършва", отговори Биков. И разчете позицията на ПП-ДБ, че искат да унизят ГЕРБ по този начин. Той отговори и на Елисавета Белобрадова, която по-рано възкликна: "Вие подкрепяте кандидат на БСП абсолютно безусловно! Какво е обяснението ви за това?". По думите на Биков от ГЕРБ са откликнали, защото от БСП са ги потърсили, разговаряли са и са им поискали подкрепа за тяхната номинация. После подкани ПП-ДБ и те данаправят същото: "Заповядайте!"
Асен Василев пък попита ГЕРБ какво ги е накарало да премислят от снощи до днес, за да сменят номинацията си Рая Назарян и допусна "може би човекът, който стои на първия ред", с намек за Пеевски. Отбеляза още, че ГЕРБ са преговаряли с БСП з общо управление.
Думата взе и Бойко Борисов, който съзря опит за подхлъзване от страна на ПП-ДБ с номинацията на Атанас Атанасов, за да могат да го критикуват, че ще управлява с БСП.
"Поисках ви да видим дали можем да направим нещо заедно. Вие ме блъфирате сега с Атанасов, за да може Мартин (б.а. - Мартин Димитров) да излезе и да каже, че ГЕРБ се сдружи с БСП. Мартине, няма да мине! Ти беше с вицепремиер от БСП при правителството на Кирил Петков. Предложих всичко, отстъпих. Отстъпих за Рая Назарян, какво още искате? Да не бъдем глупави. Защо трябва да си причиним и това? Какво ще спечелите? Всички губят", предупреди той.
От ПП-ДБ заключиха, че ГЕРБ хвърлят страната в осми поред избори и останаха твърдо зад своята кандидатура Атанас Атанасов.
Надежда Йорданова обяви, че Атанас Атанасов има гръбнак да осигури условията за проевропейско и антикорупционно законодателство
Снимка: БТА"Колегата Атанасов, освен политически опит, има и гръбнак, което ще наложи това НС да има проевропейски и антикорупционен дневен ред", заяви Надежда Йорданова при представянето на кандидатурата му. Залата се разшумя, чу се и смях, а депутатката от ДБ каза от трибуната: "Това забавление е непристойно", след като и водещият заседанието Силви Кирилов направи поне два пъти забележка. Йорданова продължи и напомни, че "в тази зала ясно се очертават две тенденции".
"Едната иска незабавни избори да прати държавата на осми избори. Друга тенденция в тази зала иска управление - проевропейско, антикорупционно. С подкрепата на Атанасов вярваме, че ще се отключи работата на НС и ще станат възможни разговорите за формиране на управление", каза Йорданова.
В същото време от трибуната прозвуча признанието на ДБ, че са ходили при ГЕРБ на среща, за да търсят подкрепа за Атанас Атанасов.
За такава среща издаде още снощи Бойко Борисов, който във вторник вечерта даде заден ход и обяви, че ще издигне отново Рая Назарян. Лидерът на ГЕРБ направи предложение на ПП-ДБ да изберат заедно Назарян, да договорят общ кабинет и мнозинство, и след това тя да се оттегли, като на нейно място бъде избран Атанас Атанасов. От ПП категорично отхвърлиха, през коментари на Лена Бориславова и Кирил Петков, а от ДБ си замълчаха.
Последва и обратът пет минути преди началото на заседанието и в пленарната зала, когато Борисов се отказа и се върна на позицията от миналата седмица, когато депутатите му гласуваха за кандидатката на БСП Наталия Киселова.
Борислав Гуцанов отново препотвърди номинацията на Наталия Киселова от името на БСП. Той изтъкна, че в последните дни и неправителствени организации, включително "Правосъдие за всеки", са подкрепили доц. Киселова. И заяви, че силно се надява тя да получи подкрепа. "Искаме да благодарим и на тези партии, които се отзоваха на поканата ни за диалог. Смятаме, че разковничето върви именно през този диалог", добави Гуцанов.
От "Възраждане" отново издигнаха номинацията на Петър Петров. Четвъртата кандидатура остана тази на Силви Кирилов от "Има такъв народ".
Бориславова поиска подпис от Борисов за санитарния кордон, Дилов-син: Подпишете го тази нощ
Депутатката от ПП-ДБ констатира, че декларацията за санитарния кордон е сработила.
"Преди малко от тази трибуна Бойко Борисов се чудеше кое е онова малко нещо, което не е направил още, не искам да се мъчи и ще кажа, че това е декларацията за санитарен кордон", каза тя, като му напомни, че е лесно да я подпише.
Лена Бориславова констатира, че декларацията за санитарен кордон сработила и показала зависимостите
Снимка: БТА"Декларацията за ограничаване властта на Пеевски сработи. Чудя се какво ли пише в конституцията, с която си лягат ГЕРБ вечер?", продължи тя и посочи, че групата на ГЕРБ в голямата си част била вече с Пеевски. А Борисов "ще спасява държавата в името на Пеевски, за да може той да има контрол". Лена Бориславова упрекна ГЕРБ още, че са провалили ротацията заради регулаторите, "защото отказахме да дадем квоти за хора на Пеевски". "Декларацията срещу Пеевски сработи. На лице по Магнитски не трябва да му се дава, а да му се отнема власт. А той е подразнен и силно изнервен.", обобщи тя.
"Аз ще продължавам на балотажа в подкрепа на всеки един депутат, която е подписала декларацията и не е от проруската партия "Възраждане". Ще подкрепим на първи тур ДСБ, на балотаж аз ще подкрепя и Силви Кирилов, не защото той е най-безупречният кандидат и съм забравила какво ми причиниха, а защото виждам какво причинява на първия ред", обяви Бориславова. Кандидатурата на Киселова е безспорна, призна тя, но укори БСП, че не са подписали декларацията на ПП-ДБ.
"Играта на Борисов и Пеевски трябва да бъде прекратена. С всеки ден те се доближават до техните цели", предупреди депутатката от ПП и изреди избора на Борислав Сарафов за главен прокурор, оставането на Антон Славчев в КОНПИ и на Димитър Главчев за премиер, "който да раздава партийни централи".
"Вашият лидер Кирил Петков си легна с Конституцията", репликира Любен Дилов-син от ГЕРБ. И цитира Тома Биков, че с декларация се излиза от преговори, а не се влиза. "Аз наистина не го разбирам. Ами дайте да го направим, защо трябва да има декларация?", призова той просто да се разберат за общо управление.
"А колкото до подписването - подпишете го Борисов тази нощ и да свършва тази мъка, имате опит в това отношение", обърна се към Лена Бориславова Дилов-син с намек за фалшифициране на документи.
Борислав Гуцанов от БСП напомни на депутатката от ПП-ДБ, че именно с техните гласове гласове Пеевски е станал член на конституционната комисия. "И с вашите подписи променихте Конституцията и ни вкарахте в тази конституционна криза необмислено", каза още Гуцанов. Припомни им, че са отказали да подпишат две подписки с БСП - за касиране на изборите и за връщане на старите текстове в основния закон.
В дебатите се включиха и от "Възраждане". Костадинов предупреди, че ПП-ДБ тикат държавата в ръцете на Пеевски. Той описа тупика, в който се намират, и пресметна, че 106 депутати искат да направят санитарен кордон, но са недостатъчни, а другите 99 са почти наравно с тях, но и те не могат да изберат председател, от което следва заключението, че "евроатлантическият сговор трябва да избере между "Възраждане" или Пеевски". Костадинов предвеща, че ако не изберат председател на НС, Борислав Сарафов ще стане главен прокурор. Ако пък отидем на нови парламентарни избори "с такъв състав на МС, кой печели - най-вече Пеевски", заяви Костадинов. И предупреди, че след нов вот купените и корпоративни гласове ще бъдат толкова много, че парламентът вече ще стане "ЕТ".
"Докато не решим да се справим с модела "Пеевски", всички системи остават откраднати", констатира Кирил Петков, като изреди земеделието, водоснабдяването, здравеопазването и като цяло, демокрацията. Съпредседателят на ПП посочи, че няма да отстъпят от декларацията си и не искат тя да бъде надграждана, а просто да бъде подписана. "38 дни ние не можем да изберем председател на Народното събрание. Оказа се, че тази декларация наистина сработи, защото показа зависимости, от които някои хора не могат да се отърват", повтори Петков.
И разказа, че негови колеги от ГЕРБ в частни разговори му признавали, че не искат да бъдат толкова зависими от Пеевски. "Спокойно, няма да ви кажа имената", добави той от трибуната.
"Ама много лъжете, г-н Петков! Когато говорите за българското здравеопазване, трябва да боравите с факти", върна реплика на Петков бившият здравен министър Костадин Ангелов.
"Вие имахте двама здравни министри", напомни Ангелов, като посочи, че именно заради тях не е била приета здравната стратегия навреме, срещу която получаваме средства от ПВУ по европроекти в сферата. "Благодарение на ГЕРБ здравната стратегия е факт и благодарение на ГЕРБ тези европроекти са факт - в тях има План за възстановяване и устойчивост. В тях няма модернизация на болници. Вие въведохте в този план телемедицина в пощите", изреди фактите бившият шеф на здравната комисия. "За частните болници заедно с вашите колеги от комисията приехме законов механизъм, който да гарантира възможността финансовият интерес да бъде защитен", допълни Ангелов. "Просто много лъжете", заключи по адрес на Кирил Петков депутатът от ГЕРБ.
В спора беше включена и митническата афера, а Георг Георгиев чете от показанията на Петя Банкова след съвет от Асен Василев повече да чете. Василев влезе в спор по дупката в бюджета и с Делян Добрев.
"Намираме се в първия пленарен ден на точка първа - избор на парламентарен председател и нека да се съсредоточим върху това", припомни защо са се събрали днес в пленарната зала Надежда Йорданова от ДБ .
"Колеги, да намалим адреналиновия пик, предстои гласуване", каза Силви Кирилов в 14:50 - почти 4 часа от началото на заседанието. Последва втора, вече едночасова почивка, а след нея половин час същинска работа - едно девето поредно гласуване.