На специална пресконференция в Берлин той предложи хората с двойно гражданство, които се бият за екстремистки групировки в чужбина, да бъдат лишавани от германско гражданство и поиска да се улесни депортирането на чужденци, смятани за опасни, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Целта на предложените от Де Мезиер мерки е да се подобри сигурността в Германия след поредица нападения през юли, включително две, които бяха извършени от кандидати за убежище и за които пое отговорност групировката "Ислямска държава".

Миналия месец канцлерът Ангела Меркел обеща да направи "всичко по човешките възможности" Германия да остане безопасна.

Де Мезиер днес съобщи, че властите проучват какво допълнително подкрепление от сътрудници е нужно на федералната полиция и службата за вътрешно разузнаване след договореното преди увеличение на числеността им.

Той каза, че Германия обмисля да започне, подобно на други страни, да наблюдава акаунтите в социалните медии на хора, допуснати в страната чрез хуманитарни програми за презаселване.

Вътрешният министър иска също да се въведе ново основание за задържане - "заплаха за обществения ред".
Германия се нуждае от нови закони, които дават възможност за по-ефективна борба с терористите, каза Де Мезиер на пресконференцията, на която представи новите мерки.

"Хората се опасяват от нови атаки. Никой не може да гарантира абсолютна сигурност. Затова са ни нужни нови закони", отбеляза той и подчерта, че Германия не може да отвръща на действията на терористите с омраза и насилие.

Де Мезиер каза, че смята да обсъди с медицински организации и с министъра на здравеопазването възможността за промени в закона за лекарската тайна, за да имат право лекарите да информират органите за сигурност за потенциално опасни пациенти.

Лекарите в Германия подлежат на глоба или наказание до една година затвор, ако съобщят поверителна информация за пациент, но и сега могат да направят това "в името на висши, законово защитени интереси".

Някои членове на консервативната партия на Меркел и Де Мезиер призоваха за още мерки, като забрана на дрехите, покриващи цялото тяло, носени от някои мюсюлманки.

Де Мезиер обаче даде да се разбере, че подобна забрана би била "проблематична от конституционна гледна точка" и не е на дневен ред. Не можем да забраним всичко, което не одобряваме, каза той.

По данни на германските тайни служби от май общо 820 джихадисти са заминали от Германия за Сирия и Ирак.

Близо една трета от тях са се върнали в Германия, около 140 са били убити, а към 420 вероятно все още се намират в Сирия и Ирак.