В половин България болните от туберкулоза са вече над средното ниво за страната
Най-голяма е заболеваемостта във Враца, Сливен, Пловдив и Ямбол
В дванайсет области у нас заболеваемостта от туберкулоза е над средната за страната, което ще рече - почти в половин България. Това съобщават от Националния център по заразни и паразитни болести, позовавайки се на предварителни данни от Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата. Заболеваемостта от туберкулоза в страната е 9,7 на 100 000 през 2021 г. , но в в област Враца е 20,3.
Още по темата
Втора в негативната класация е област Сливен - 16,4 на 100 000, в област Пловдив заболелите са 14,6, в област Ямбол - 13,7.
Данните за София област показват 13,4 заболеваемост, в област Велико Търново - 12,2, в област Благоевград - 12. Следват област Русе - 11,8 , област Стара Загора - 11,6, в област Силистра - 11,2, в област Габрово данните показват 10,4 заболели от туберкулоза.
В България диагностиката, лечението и профилактиката на туберкулозата са безплатни, независимо от здравноосигурителния статус на гражданите. Ежегодно Министерството на здравеопазването осигурява, както финансов ресурс за противотуберкулозни лекарства от първи ред, лекарства за химиопрофилактика, ваксини, диагностикуми и консумативи за лабораториите, така и финансиране на болниците за лечение на туберкулоза, припомнят от Центъра.
Микробиологичната диагноза на туберкулозата в България се осъществява в 33 лаборатории. Националната референтна лаборатория в Националния център по заразни и паразитни болести е единствената в страната международно сертифицирана лаборатория от СЗО и в нея се потвърждават всички резистентни туберкулозни щамове от цялата страна.
Днес се навършват 141 години от откриването на Mycobacterium tuberculosis - причинител на туберкулозата, от д-р Роберт Кох и затова на 24 март се отбелязва Световният ден за борба с туберкулозата.
Според световните статистики от това инфекциозно заболяване всяка година се разболяват около 9 млн. души и води до фатален изход за 2 млн. от заболелите. Имунизацията у нас се прави до 48 часа след раждането на бебето, а последната проба Манту се прави на 7-годишна възраст. От 2019 г. отпадна задължителната проба Манту за 10-11-годишните.
По време на COVID-пандемията мнозина учени и лекари изведоха на преден план ваксината БЦЖ като положителен фактор за по-силен имунитет срещу заразата, а Австралия дори тества ваксина против туберкулоза като средство за борба с коронавируса.