Учените категорични: Пушенето и вейпингът са различни и трябва да се третират различно в регулациите
Пушенето на цигари и използването на бездимни алтернативи са коренно различни по отношение на въздействието, което имат върху потребителите и върху въздуха за околните. Отдавна е ясно, че забраните за тютюнопушене не се контролират ефективно, а за подхода за намаляване на вредата чрез замяна на пушене с бездимни алтернативи има както научни доказателства, така и доказателства от истинския живот. Това посочиха световни учени по време на годишната конференция Global Tobacco Nicotine Forum, която се проведе в Атина между 24 и 26 септември.
Изявленията им идват в момент, в който Европейската комисия издаде официално своето предложение за Препоръка среда без тютюнев дим и без аерозол към държавите членки за разширяване на обхвата на забраната за тютюнопушенето и на открити обществени места. Според идеите на ЕК, макар и само препоръчителни, рестрикциите трябва да важат и за електронните цигари и нагреваемите тютюневи изделия.
Делегатите на специализирания форум обаче са категорични, че бездимните алтернативи не трябва да бъдат слагани под общ знаменател с пушенето.
"Правилата за продукти без горене трябва да бъдат различни от тези за цигарите. И причината за това е, че те носят по-скоро полза за онези пълнолетни пучаши, които биха продължили да пушат цигари - и тя е свързана именно с преминаването от високорискови продукти за пушене, като цигарите, към бездимни продукти с намалено излагане на вредни вещества, при които няма горене", посочи британският експерт по обществено здраве Клайв Бейтс. "Тези хора могат да постигат 90-95% намаление на риска, това решава по-голямата част от проблема с тютюнопушенето, при това без да се изисква от потребителя да се откаже напълно от тютюна или никотина. Не трябва да забравяме, че хората пушат заради никотина, а не заради катраните, които им вредят".
Според участниците във форума, забраната за употреба на всички тютюневи продукти на обществени места няма да е ефективна мярка, но освен, че би върнала пушачите към вредния навик, е много вероятно и да се намери начин да бъде заобиколена. Те припомниха, че при устройствата за нагряване на тютюн и електронните цигари няма реално пасивно пушене, те отделят аерозол, чийто състав е съвсем различен и що се отнася до околните. Пред euronews, заместник-председателят на Комисията по здравеопазване на Европейския парламент Пиетро Фоци, който също се включи в събитието в Атина посочи, че целта на Комисията е да ограничи колкото е възможно повече вредите за здравето на европейските граждани. Това, според него, означава именно включване на бездимните алтернативи в дискусията за бъдещо преразглеждане на директивата за тютюна.
"Ако има достатъчно доказателства, че бездимните алтернативи могат да намаляват вредата в сравнение с цигарите, то те ще трябва да бъдат третирани в положителна посока в сравнение с традиционното пушене", каза заместник-председателят на здравната комисия в ЕП.
Доказателствата от реалния живот са ключът към дългосрочния ефект на вейпинга
За учените, подкрепящи намаляването на вредата от тютюна, отдавна няма съмнение, че ефективната борба с пушенето се случва чрез заместване на цигарите с бездимни алтернативи и последващо пълно спиране на тютюна.
"Доказателствата от реалния живот и техният анализ са ключът към достоверна информация за дългосрочните ефекти от новите продукти като електронни цигари и устройства с нагряване на тютюн. Те могат да дадат отговор и за ефекта им върху общественото здраве в сравнение на хипотезата ако същите хора продължат да пушат цигари. Тези данни осигуряват и информация как даден продукт се представя в средата, за която е предназначен, а не в лабораторни условия", каза проф. Рикардо Полоса, специалист по вътрешни болести в Катедрата по клинична и експериментална медицина на Университета в Катания.
Данните от реалния живот могат да измерят и други поведенчески прояви, важни за отказването от цигарите, като например как влияе двойната употреба - когато пушачите не се откъсват от цигарите, но ползват и бездимни алтернативи, което не се изследва достатъчно.
Според експертите, потребителите по света имат различни нужди, но за пушачите на цигари е важно да има избор и след трите различни категории бездимни алтернативи, за да изберат най-подходящото за себе си - електронни цигари, устройства с нагряване на тютюн и никотинови паучове за орална употреба. Определящи са и чисто поведенчески признаци като вкус, интензитет, ритуал и др.
НАЙ
Ураганът "Милтън" удари Флорида - има загинали, стотици домове са разрушени (снимки/видео)
Катастрофа между две коли отне живота на пешеходка, докато чака на светофар в София
"Милтън" отслабна до ураган от първа категория (снимки)
Прокуратурата с нови доказателства срещу Ибрямов, включително за готвено убийство
Моторист загина на място, след като мина на червено на Околовръстното в посока Требич
Прокуратурата с нови доказателства срещу Ибрямов, включително за готвено убийство
Моторист загина на място, след като мина на червено на Околовръстното в посока Требич
Катастрофа между две коли отне живота на пешеходка, докато чака на светофар в София
Борислав Сарафов е единственият кандидат за главен прокурор
Сарафов след номинацията: Имам необходимите решения на всеки от актуалните проблеми