Технически проблем провали изпита на 10 хиляди деветокласници на онлайн теста по природни науки
Министерство на образованието обяви, че ще има допълнителна дата за изпита
Технически проблем провали изпита на хиляди деветокласници във втория ден на онлайн теста по природни науки. От МОН обявиха, че правят детайлен анализ на всички технически проблеми, възникнали по време на първия онлайн тест в системата на образованието, който се проведе вчера и днес.
В двата дни от провеждането на първото онлайн изследване на уменията по природни науки в 9. клас общо около 45 000. ученици решиха теста. Подобен формат се организира за първи път в системата и цели да провери и готовността ѝ за организиране на различни изпитни формати изцяло на електронни устройства.
Изпитът се провеждаше в два поредни дни на две отделни електронни системи, за да се тестват и различни технически решения. През предходния ден (14.10) тестът премина безпроблемно в близо 800 държавни, общински и частни училища.
През вчерашния ден входът в системата се осъществяваше през генериран QR код, а в днешния - чрез въвеждане на потребителско име и парола. Това е довело до трудности при влизане и допълнително натоварване на системата.
Днес общо над 16 500 деветокласници са преминали през теста и са го предали. Останалите около 10 хил. ученици са се отказали или са срещнали технически проблеми в хода на решаването му. За тях ще бъде организирана допълнителна дата, в която по желание могат да се явят отново на онлайн теста.
Резултатите от теста дават само информация за нивото на придобитите умения за ученика и не са свързани с оценяването му. Дадена е възможност резултатите от него да бъдат вписани като текуща оценка и да заместят провеждането на входно равнище по съответния предмет. Това се случва по преценка на преподаващия учител и само при желание на ученика.
Тестът се състои от три части - по биология и здравно образование, по физика и астрономия и по химия и опазване на околната среда.
Всяка част от теста включва до 10 задачи/казуса с въпроси към тях с избираем отговор и/или с кратък свободен отговор. За работа върху всяка част ученикът разполага с 30 минути, като до приключването ѝ може да се връща и да променя отговорите си. Веднъж потвърдил приключването на работата си по съответната част, той започва с решаване на следващата част и не може да се връща към предишната.
Сегашното изследване поставя фокус върху важни теми от изследването PISA 2025, като типът задачи и средата се доближават до тези в международното проучване, отбелязват от МОН.
Първи за проблема днес алармираха учители и директори. 119 СУ в София е едно от учебните заведения, в които изпитната платформа е започнала работа с 1 час и 20 минути закъснение. Директорът на учебното заведение изтъкна, че проблеми е имало и в много други училища и препоръча да не се използват системи, които не работят.
"Вторият ден от "Демо бг пиза" за 9 клас се провали ....
Причината - невероятните акаунти на МОН!
Същите, които държавата ги правеше годиииниии!
И уж всичко работеше...
Е, какво са 26 000 чакащи за нещо като експеримент за изпит!
Тишина на екрана...
Нищо, догодина МОН пуска своя дневник със същите акаунти!", написа Диян Стаматов на фейсбук страницата си.